کد خبر: ۴۶۱۷
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۱
نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان اعلام شد
نگاه ضعیف و تاریخی ایران نسبت به همکاری با کشورهای آسیای قفقاز باعث شده از حداکثر ظرفیت های این حوزه به خصوص در حوزه قزاقستان استفاده نشود .به نظر می رسد با روی کار آمدن دوباره نظربایف ایران و قزاقستان می توانند دوران جدیدی از . . .

آرمان پرس – گروه سیاسی : صبح امروز و با اعلام نهایی نتایج انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان دور ششم ریاست نورسلطان نظربایف بر این کشور مرفه و نفت خیز آسیایی آغاز شد . مجمع ملی قزاقستان در ماه فوریه گذشته پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور را مطرح کرده بود .این مجمع یادآور شد هم زمان با بحران فزاینده اقتصادی جهانی و پیچیده شدن اوضاع بین المللی، برگزاری انتخابات زودهنگام در زمان ما ضروری است. با این حال و با وجو حضور دو رقیب در انتخابات ریاست جمهوری این کشور نظر بایف پس از 25 سال حکومت بر قزاقستان بار دیگر با رای قاطع 97 درصدی مردمش به کاخ ریاست جمهوری بازگشت .

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس نورسلطان نظربایف، 74 ساله، تورگان سیزدیکوف  68 ساله دبیر کمیته مرکزی حزب خلق کمونیست و آبلگازی کوساینوف 63 ساله رئیس فدراسیون اتحادیه های تجاری  دو رقیب نظربایف در این انتخابات بودند که نتوانستند سهمی بیشتر از 3 درصد نصیب خود کنند . رئیس دولت قزاقستاندر اولین نطق خو پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت تاریخی این انتخابات که در طی آن مردم قزاقستان همبستگی خود را نشان دادند، در مورد برنامه‌ریزی برای صنعتی کردن کشور و حضور در جمع 30 کشور نخست توسعه‌یافته در چشم‌انداز بلندمدت، سخنرانی کرد.

اگرچه نور سلطان نظربایف اولین و تنها رئیس جمهوری است که پس از فروپاشی شوروی سابق حکومت بر این کشور کوچک اما مرفه را بر عهده گرفته است اما در طول دوران ریاست جمهوری خود توانسته است با اصلاح ساختارهای اقتصادی کشور مسیر رشد و توسعه روز افزون قزاقستان را ادامه دهد . در این مسیر رابطه خوب حوزه سیاست خارجی این کشور در ارتباط با روسیه و اتحادیه اروپا نیز به تیم اجرایی نظربایف کمک کرده است تا محبوبیت خود را در تمام این سالها حفظ کند.

رابطه جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان در همه سال های پس از فروپاشی شوروی رابطه ای رو به رشد و مناسب و با بهره گیری از همه ظرفیت های منافع ملی و کشور بوده است . جمهوری اسلامی ایران در ۱۶ دسامبر ۱۹۹۱ قزاقستان را به رسمیت شناخت. هر چند دو کشور از همان ابتدای استقلال قزاقستان روابط پراکنده اقتصادی خود را آغاز کردند، اما در سالهای گذشته روابط قزاقستان و ایران رو به پیشرفت بوده است و همواره از بالا بردن مبادلات اقتصادی ایران و قزاقستان صحبت می‌شود. برگزاری نمایشگاه کالاهای مصرفی جمهوری اسلامی ایران در آلماتی در سال ۱۹۹۲ نقطه آغازی بر شناسایی زمینه های همکاری اقتصادی و تجاری میان دو کشور بود. قزاقستان در میان کشورهای حوزة «سی آی اس» رتبه دوم را در ترانزیت کالا از خاک جمهوری اسلامی ایران دارد. این میزان با آغاز ترانزیت سالانه ۲۰۰ هزار تن پنبة ازبکستان از طریق بندر اکتائو قزاقستان به بندر امیرآباد در استان مازندران و همچنین افتتاح دفتر راه آهن قزاقستان در تهران و الحاق این کشور به کریدور ترانزیتی شمال جنوب بیش از گذشته گسترش خواهد یافت.

تاکنون ۷ نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی، فرهنگی و فنی میان دو کشور برگزار شده و نشست هشتم نیز در برنامه آتی روابط دو کشور قرار دارد. اما باید این مهم را یادآور شد که هرچند طی سال های نخستین استقلال قزاقستان ، شرکت ها و تجار ایرانی اولین گروه از تجار و شرکت های خارجی بودند که در این کشور حضور پیدا کردند، اما بعداً به دلایل مختلف از جمله سوءمدیریت و بی تجربگی در امر تجارت و سرمایه گذاری از سوی طرف ایرانی و نیز بی ثباتی و ناامنی اقتصادی در قزاقستان، اغلب این شرکتها ورشکست شدند. هم اکنون با تثبیت اوضاع اقتصادی و حضور گسترده شرکت های قدرتمند خارجی در قزاقستان، شرکتهای ایرانی تمایل چندانی به حضور در این کشور ندارند و این امر ناشی از ذهنیت غلط آنها نسبت به سال های اولیه استقلال قزاقستان ناشی می شود. هرچند ایران شریک استراتژیک قزاقستان محسوب نمی شود، اما دو کشور طی سال های اخیر دو کشور بر ضرورت توسعة همکاری های دو جانبه در زمینه های مختلف تأکید کرده و گام های عملی زیادی نیز در این زمینه برداشته اند. در همین راستا و با عنایت به ظرفیت های بسیاری اقتصادی در قزاقستان، این کشور برای ایران و شرکت های ایران دارای اهمیت زیاد بوده و در مقابل، آستانه نیز با توجه به موقعیت مناسب ژئوپولیتیکی ایران، نسبت به گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی با تهران اهتمام عملی داشته است .

دولت نهم و دهم از ابتدای روی کار آمدن خود روابط نزدیکی را با قزاقستان برقرار کرد و دولت یازدهم نیز این راه را ادامه داد . گواه این امر سفرهای چندباره روسای جمهور دو کشور به پایتخت های هم و امضای سندهای گسترده همکاری مشترک بوده است . اما نگاه ضعیف و تاریخی ایران نسبت به همکاری با کشورهای آسیای قفقاز باعث شده از حداکثر ظرفیت های این حوزه به خصوص در حوزه قزاقستان استفاده نشود .به نظر می رسد با روی کار آمدن دوباره نظربایف ایران و قزاقستان می توانند دوران جدیدی از همکاری سیاسی، اقتصادی و دفاعی را بر منای پیشروی تا حد شراکت ادامه دهند .

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل