کد خبر: ۴۷۲۰۲
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۷
مسئله فعلاً این نیست که قول روحانی مبنی بر اینکه "فقط ۴ نفر نیروی امنیتی نمی‌توانند مورد اعتماد باشند، جوانان، تجار و بازرگانان ما مورد اعتماد هستند" سخن درستی است یا خیر؛ مسئله این است که عمل آقای روحانی با این جمله خودش هم در تناقض کامل است. حضور چهره‌های امنیتی دیگر از جمله علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی....
آرمان پرس:حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در مراسم بزرگداشت روز ملی صادرات که پنج‌شنبه در سالن اجلاس سران برگزار شد، در بخشی از سخنرانی خود درباره ضرورت تعامل با دنیا گفت که «فقط چهار نفر نیروی امنیتی نمی‌توانند مورد اعتماد باشند، جوانان، تجار و بازرگانان ما مورد اعتماد هستند حال در این میان هم محصول باغی ممکن است یک سیب پوسیده پیدا شود، نمی‌توان در آن باغ را بست و از میوه استفاده نکرد».

سخن رئیس‌جمهور پیرامون عدم اعتماد به چهره‌های امنیتی با بخشی از سخنرانی وی در تاریخ 21 مرداد 92 حداقل در اعتماد به حضور برخی چهره‌ها در کابینه‌اش متفاوت است. روحانی در آن روز در مجلس شورای اسلامی گفته بود که به امنیتی بودن کابینه افتخار می‌کند.

روحانی همان موقع در مجلس شورای اسلامی و در دفاع از حمید چیت‌چیان وزیر پیشنهادی نیرو گفته بود:‌ «اینکه کسانی می‌گویند کابینه امنیتی است یا امنیتی بود، من به آنها می‌گویم اگر کسی فهم امنیتی داشته باشد حسن است و همه ما به آن افتخار می‌کنیم».

در کابینه حسن روحانی بیشترین اعتماد به چهره‌های امنیتی شده است؛ وزرای کار، کشور، نیرو و حتی مشاوران نزدیک وی از جمله حسام‌الدین آشنا از امنیتی‌ترین چهره‌های کابینه روحانی هستند. حسین فریدون برادر وی که در دولت نیز حضور دارد، یک چهره امنیتی است

با نگاه به کابینه حسن روحانی می‌توان درک کرد که شخص رئیس‌جمهور بیشترین اعتماد را به چهره‌های امنیتی داشته و در مقابل نیز کمترین اعتماد را به نیروی جوان داشته است. در کابینه حسن روحانی هم در سطح وزرا و هم در سطح معاونین و مشاورین وی چهره‌های امنیتی به چشم می‌خورد.

البته رئیس‌جمهور خود را نیز متخصص امنیت معرفی کرده بود. وی در تاریخ 15 مهر 93 در دانشگاه تهران و در جمع دانشجویان این دانشگاه گفته بود که این رئیس‌جمهور در هرچه متخصص نباشد در امنیت متخصص است.( لینک سخنرانی روحانی در دانشگاه تهران)

بین اعضای کابینه دولت نیز حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور نزدیک‌ترین چهره امنیتی به حسن روحانی است.

حضور چهره‌های امنیتی دیگر از جمله علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی،  علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو، حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور مورد توجه رسانه‌ها و شخصیت‌ها قرار گرفته بود.

در جدول زیر به برخی از چهره‌های امنیتی دولت یازدهم اشاره می‌شود:

اسامیسمت در دولتسوابق امنیتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی
حسن روحانی رئیس‌جمهوردبیر شورای عالی امنیت ملی/فرمانده پدافند هوایی در ایام جنگ 8 ساله
حسین فریدون برادر رئس‌جمهور و دستیار ویژه وزارت اطلاعات
علی ربیعیوزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی(عضو اطلاعات نخست وزیری – معاون وزارت اطلاعات – شورای عالی امنیت ملی
حمید چیت‌چیان وزیر نیرو معاون وزیر اطلاعات
علی یونسیدستارو ویژه رئیس‌جمهور در امور اقواموزیر اطلاعات در دولت خاتمی
حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور وزارت اطلاعات
مصطفی پورمحمدیوزیر دادگستریمعاون و قائم مقام وزارت اطلاعات
عباس احمد آخوندی وزیر راه معاون امنیتی وزارت کشور
رحمانی‌فضلیوزیر کشورعضو شورای عالی امنیت ملی
رضا صالحی امیری رئیس کتابخانه ملی و وزیر پیشنهادی وزارت ورزش در زمان معرفی کابینه معاون وزارت اطلاعات

منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار ایران
اخبار بین الملل