کد خبر: ۴۸۵۷
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۰
آیا سازمان ملل واقعا طرحی برای اوضاع یمن دارد؟
به دلیل کارکرد بسیار ضعیف نماینده قبلی به خصوص در روزهای اوج بحران حملات هوایی سعودی ها الان محیط بین الملل انتظار دارد شیخ ولد احمد بتواند با خروج از یک ژست دیپلماتیک به حل کارکردی مشکلات یمن از طریق گفت و گو بپردازد . . .

آرمان پرس - گروه بین الملل : انتصاب یک یک دیپلمات موریتانی الاصل با تائید شورای امنیت سازمان ملل به عنوان نماینده دبیرکل در امور یمن با استقبال گشترده ای در محافل بین المللی مواجه شده است موضوعی که امروز سخنگوی وزارت خارجه کشورمان هم به آن واکنش نشان داد و ضمن آرزوی موفقیت برای اسماعیل شیخ ولد احمد اظهار داشت: امیدواریم نماینده جدید دبیرکل گام‌های تاثیرگذار و سازنده‌ای جهت توقف عملیات نظامی علیه یمن و آغاز سریع گفت‌وگوها بین گروه‌ها و احزاب این کشور به عمل آورد.

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس اسماعیل شیخ ولد احمد دیپلمات موریتانیایی با تائید شورای امنیت سازمان ملل به عنوان نماینده بان‌کی‌مون دبیرکل این سازمان در امور یمن منصوب شده است . اسماعیل شیخ ولد رئیس کنونی هیات واکنش اضطراری سازمان ملل به بیماری ابولا است که مسئولیت پیدا کرده تا برای حل و فصل بحران یمن زمینه مذاکره میان طرف‌های درگیر را فراهم نماید. البته پیش از این پیش از این جمال بن عمر نماینده سازمان ملل در امور یمن بود که با تشدید بحران در این کشور و حمله عربستان سعودی به غیر نظامیان از سمتش کناره گیری کرد.

با تعیین نماینده ویژه دبیرکل در امور یمن اما جمال بن عمر نماینده سازمان ملل که پیش از واگذاری این سمت به جانشین اش ، در آخرین گزارش خود به شورای امنیت همچنین از این که نهاد پانزده عضوی شورای امنیت نتوانسته است در مورد هشدار هایش مبنی بر جریان داشتن اقدامات نظام یافته برای ممانعت از فرآیند صلح  زودتر به اقدامی قوی دست بزند، ابراز تاسف کرد. البته جمهوری اسلامی ایران عمیقاً معتقد است بحران یمن باید از طریق سیاسی و مبتنی بر گفت‌وگوی یمنی‌ها با یکدیگر به منظور تشکیل دولت فراگیر حل و فصل شود و جلوگیری از پیچیده‌تر شدن شرایط گام بسیار مهمی برای کمک به حل بحران یمن است.  

تعیین نماینده جدید سازمان ملل در امور یمن که از روز گذشته با استقبال خوب اتحادیه اروپا و امروز با استقبال رسمی کشورمان همراه شد می تواند نوید دهنده روزهای خوبی برای شروع گفت و گوهای یمنی – یمنی برای خروج این کشور از بحرانی باشد که آتش بیار آن عربستان سعودی است . روسیه روز گذشته تاکید کرده است که آغاز گفت و گو ها حتما باید پس از استقرار نماینده جدید دبیرکل باشد . اما در این میان این استقبال عجیب از یک نماینده سازمان ملل به دلیل اینکه نمایندگان این سازمان اغلب نقشی تشریفاتی دارند را می توان از این منظر بررسی کرد که به دلیل کارکرد بسیار ضعیف نماینده قبلی به خصوص در روزهای اوج بحران حملات هوایی سعودی ها الان محیط بین الملل انتظار دارد شیخ ولد احمد بتواند با خروج از یک ژست دیپلماتیک به حل کارکردی مشکلات یمن از طریق گفت و گو بپردازد . از سویی نماینده جدید باید بداند می تواند از این موج عظیم ایجاد شده هم به نفع کارنامه کاری سیاست خارجی خود  و هم به نفع مردم یمن استفاده کند .

حال باید دید شیخ ولد احمد چقدر می تواند از این ظرفیت ایجاد شده برای حل مشکلات صنعا و بازگشت آرامش به این کشور جنگ زده و درگیر بحران های سیاسی داخلی استفاده کند . موضوعی که البته فقط زمان می تواند پاسخ آن را روشن کند .

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل