کد خبر: ۴۹۵۸
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۲
آیا نمایندگان مجلس به دنبال شخصی سازی مسئولیت هستند؟
موضوع مصوبه شاذ دیروز مجلس تنها می تواند از نگرانی شدید برخی نمایندگان فعلی برای صلاحیت دور بعد خود نشأت بگیرد چرا که طبق قانون صریح اسلام و قوانین کشور هیچ کس متهم نیست و اصل بر برائت افراد است مگر اینکه . . .

آرمان پرس - گروه سیاسی : تصویب طرح روز گذشته مجلس شورای اسلامی در جهت استمرار صلاحیت نمایندگان فعلی خانه ملت طی 24 ساعته گسترده فضای منفی شدیدی نسبت به تصمیم تازه بهارستان نشینان ایجاد کرده است به نحوی که اکنون همه نگاه ها به شورای نگهبان برای لغو این مصوبه تبعیض آمیز دوخته شده است . البته موضوع روز گشته از زوایای مختلفی قابل بررسی است اما نکته مهم اینجاست که چرا نمایندگان در سال آخر مسئولیت های خود با تصویب قوانین عجیب و غریب تلاش می کنند بقای خود در مسئولیت مهم نمایندگی را به نوعی تضمین کنند؟ موضوعی که در این مجال قصد پاسخ گویی به آن را داریم .

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی دیروز پارلمان پیشنهادات وکلای ملت درباره طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس را مورد بحث و بررسی قرار دادند.این طرح که در واقع تنها برای اعمال محدودیت برای کاندیداتوری اعضای شوراهای اسلامی شهر در انتخابات مجلس ارائه شده بود، با پیشنهادات متفاوت و بعضاً خارج از موضوع اصلی طرح توسط برخی وکلای ملت مواجه شد.تعدادی از نمایندگان مجلس پیشنهادی را مطرح کردند مبنی بر اینکه لزومی ندارد شورای نگهبان صلاحیت نمایندگان فعلی مجلس را که برای دور بعدی انتخابات مجلس کاندیدا می‌شوند، بررسی کند چرا که 4 سال قبل شورای نگهبان صلاحیت آنها را بررسی و تأیید کرده است، همچنین سایر عوامل اجرایی یا نظارتی نیز حق اظهارنظر در خصوص صلاحیت افراد مذکور را ندارند.نمایندگان مجلس این پیشنهاد جنجالی را با 125 رأی موافق، 54 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع در صحن علنی مجلس مصوب کردند.

این مصوبه جنجالی از آنجایی تعجب برانگیز است که در چند ماه گذشته نمایندگان در قالب اصلاح قانون انتخابات پیشنهادات زیادی را به تصویب رسانده اند که نه تنها در راستای اصلاح واقعی این قانون نیست بلکه زمینه های زیادی برای انحصاری شدن نمایندگی مجلس شورای اسلامی برای عده ای خاص و به خصوص نمایندگان فعلی ایجاد می کند . اولین طرحی که در این راستا موجب خصوصی شدن حوزه نمایندگی بود تبصره های طرح استانی شدن انتخابات بود . به طور مثال وجود قانون 5 سال سکونت یا تولد در شهر مورد نظر تنها برای حذف رقبای ملی و چهره هایی بود که در حوزه های انتخابیه می توانستند به عنوان رقبای قوی نمایندگان فعلی مطرح شوند .

همچنین روز گذشته و در حالی که نص صریح قانون اساسی عضویت در شوراهای اسلامی شهر یا روستا را شغل نمی داند که به واسطه آن این اعضا بخواهند برای کاندیداتوری در مجلس شورای اسلامی استعفا دهند نمایندگان با تصویب قانونی این افراد را از نامزدی مجلس منع کردند . این موضوع از آن جایی نشأت می گیرد که بسیاری از اعضای شوراهای شهر به خصوص کلانشهر ها در انتخابات ها با نامزدی در مجلس خواب نمایندگان فعلی را آشفته می سازند . در همین راستا و در حالی که با دو قانون قبلی طیف متنوعی از رقبای نامزدهای مجلس شورای اسلامی حذف شده بودند با پیشنهاد خارج از دستور دیروز که با رای 125 نماینده تصویب شد صلاحیت های نمایندگان فعلی هم برای دور بعد محفوظ می ماند .

باید توجه داشت که موضوع مصوبه شاذ دیروز مجلس تنها می تواند از نگرانی شدید برخی نمایندگان فعلی برای صلاحیت دور بعد خود نشأت بگیرد چرا که طبق قانون صریح اسلام و قوانین کشور هیچ کس متهم نیست و اصل بر برائت افراد است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود . حال با این تکید صریح چه نیازی به تصویب قانونی برای تکرار این موضوع است به جز اینکه نمایندگان می خواهند دایره مصونیت قانونی خود را بیشتر کنند و خود را درگیر موضوع صلاحیت ها نکرده و در رقابت از رقبای خود پیشی بگیرند ، چه موضع دیگری می تواند باشد؟

شورای نگهبان به عنوان عالی ترین ناظر مصوبات مجلس باید با رد این قانون خنده دار جلوی افراط نمایندگان در موضوع انحصاری کردن دایره نمایندگی برای خود را بگیرد . بحثی که البته در مجلس قبل هم با تصویب قانون مدرک کارشناسی ارشد و حساب شدن یک دوره نمایندگی به جای آن در جریان بود و شورای نگهبان با آن برخوردی نکرد . مردم هم باید با تیزبینی رفتار این نمایندگان خود را که تلاش دارند حوزه مسئولیت را برای خود به نوعی مادام العمر کنند برای رای دادن امسال در نظر داشته باشند . این نمایندگان به نوعی می خواهند آرام آرام انتخابات را به سمت انتصابات ببرند و البته افراد شاخص مجلس مانند توکلی و زاکانی به شدت جلوی آن ایستاده اند .

 

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل