کد خبر: ۵۰۰۹
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
حکم انتصاب های عجیب و غریب پادشاه آلزایمری عربستان
سرنوشت عربستان که به پیش بینی ما وارد تاریخی ترین جنگ قدرت و فروپاشی از درون به دلیل عوض شدن نوع کنش های سیاسی برای بقاء در قدرت خواهد شد . . .

آرمان پرس – گروه بین الملل : صدور احکام جدید پادشاه بیمار و فرتوت عربستان سعودی و تغییر پست های کلیدی کابینه این کشور بازتاب های گسترده ای در محافل بین المللی داشته است . صبح امروز ملک سلمان بن عبدالعزیز در احکامی ولیعهد و جانشین وی ، وزیر خارجه، رئیس شورای دربار و رادیو تلویزیون ، وزرای بهداشت و اقتصاد و تنی چند از مقامات بلند پایه دربار این کشور را تعویض و با یک مهره چینی هدف دار بازی قدرت در شبه جزیره را وارد مرحله جدیدی کرد .

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس پادشاه عربستان مقرن بن عبد العزیز ولیعهد سابق را برکنار و محمد بن نایف را به عنوان ولیعهد جدید و پسرش محمد بن سلمان را به عنوان جانشین ولیعهد منصوب کرد.
پادشاه عربستان همچنین طی حکمی عادل الجبیر سفیر این کشور را در آمریکا به جای سعود الفیصل به سمت وزیر امور خارجه منصوب کرد. در متن فرمان پادشاه عربستان در این خصوص آمده است: سعود الفیصل به استناد به بیماری و شرایط جسمانی درخواست کرده بود از سمت وزیر خارجه کناره گیری کند و بدین ترتیب ضمن موافقت با درخواست وی ،‌ عادل الجبیر به سمت وزارت امور خارجه منصوب و سعود الفیصل نیز به عنوان وزیر مشاور ، عضو هیئت دولت ، مشاور و فرستاده ویژه ملک سلمان و ناظر امور خارجی منصوب می شود. همچنین در احکام دیگری وزیر بهداست، وزیر اقتصاد و برخی دیگر از رده های میانی دربار نیز تعویض می شوند .

آرایش سیاسی جدید عربستان سعودی که بسیاری از تحلیل گران از آن با عنوان زلزله سیاسی بزرگ در این کشور یاد می کنند اما به نظر باید آن را چیزی بزرگ تر از زلزله یعنی سونامی نام گذاری کرد از زوایای مختلف بسیاری قابل بررسی است . این که چه می شود تنها سه ماه پس از به تخت نشستن مقرن بن عبدالعزیز برادر ناتنی پادشاه عربستان به تخت ولیعهدی وی به یک باره از قدرت کنار گذاشته می شود ؟ در حالی که پادشاه سابق عربستان در زمان حیات خود و در حکمی بی سابقه با تعیین جانشین ولیعهدی مقرن از هیئت بیعت در عربستان قسم گرفته بود که مقرن به هیچ عنان برکنار نشده و کسی جای او را نگیرد .

از سوی دیگر باید دانست که ملک سلمان در حالی ولیعهد جدید را منصوب کرده است که هنوز دو برادر ناتنی وی و از فرزندان عبدالعزیز زنده هستند و طبق وصیت بنیانگذار عربستان تا وقتی که فرزندان وی زنده باشند هیچ کس حق پادشاهی بر عربستان را ندارد ولی برای اولین بار در تاریخ پر فراز و نشیب عربستان و در حالی که هنوز دو فرزند دیگر عبدالعزیز زنده هستند پادشاه این کشور جنگ قدرت را وارد حوزه نوه های عبدالعزیز کرد و باز هم برای اولین بار یک نوه موسس عربستان سعودی به مقام ولایت عهدی رسید و همچنین یک نوه دیگر هم جانشینی او را بر عهده گرفت . این شاید یکی از بی سابقه ترین فرمان های ملک سلمان تا آخر عمر باشد چرا که ضمن شکستن وصیت پدر و نادیده گرفتن هیئت بیعت با این دستور عملا روند جنگ قدرت در این کشور را وارد مرحله جدید کرد .

همچنین برکناری سعود الفیصل نیز بهت محیط بین الملل را به همراه داشت . پرسابقه ترین وزیر خارجه جهان که 40 سال این پست عربستان را بدون کوچک ترین نگرانی در اختیار داشت و از مقامات نزدیک به واشنگتن به شمار می رفت امروز در حالی برکنار شد که پادشاه عربستان در حکمش از رضایت او به این برکناری به دلیل بیماری خبر داده بود . البته ملک سلمان برای برکناری مقرن بن عبدالعزیز هم از عبارتی مشابه استفاده کرد اما به نظر می رسد این تنها عنوانی برای انحراف افکار عمومی است چرا که در طول همه سال های گذشته مقامات رده یک عربستان از وزرا تا پادشاه همه با بیماری های سخت و صعب العلاج دست و پنجه نرم می کردند و بخش زیادی از سال را هم در لوکس ترین بیمارستان های آمریکا و یا اروپا می گذراندند با این همه تنها مرگ می توانست بین آن ها و پست شان جدایی بیندازد اما اکنون با موضوع جدید به نام برکناری روبرو هستند .

شاید بخشی از این دو برکناری بزرگ امروز را بتوان به دلیل مخالفت های جدی مقرن بن عبدالعزیز و سعود الفیصل با حمله به یمن دانست چرا که این دو با تجربه طولانی خود به خوبی از عواقب این جنگ برای عربستان آگاهی داشتند اما شاهزاده های جوان جویای قدرت ترجیح دادند از بیماری های سخت ملک سلمان استفاده کرده و توهم قدرت خود را به منصه ظهور برسانند . از طرفی هم محمد بن سلمان که فرماندهی جنگ یمن و وزات دفاع عربستان را بر عهده داشت با استفاده از آلزایمر پدرش توانست به نوعی پادشاهی را به عرصه خانواده خودش بکشاند و متعب فرزند پادشاه سابق را در آرزوی قدرت بگذارد . البته محمد هنوز یک مانع دیگر به نام محمد بن نایف فرزند نایف بن عبدالعزیز ولیعهد ناکام سابق عربستان را دارد که به نظر می رسد با این روشی که در پیش گرفته است به زودی وی را هم به نوعی از صحنه به دور خواهد کرد .

اما وزارت عادل الجبیر در وزارتخانه مهم خارجه و پس از وزارت چهل ساله ملک الفیصل هم در نوع خود بسیار قابل توجه است چرا که وی وابستگی نزدیکی به خاندان سعودی نداشته و از فرزندان و نوه ها و حتی خانواده درجه دو سعودی ها هم محسوب نمی شود و مراحل رشد و ترقی را صرفا به دلیل وابستگی شدید به لابی های صهیونیستی و آمریکایی طی کرده است . وی که سفیر سابق عربستان در آمریکا بوده اکنون در 44 سالگی سکان هدایت وزارتخانه انحصاری خاندان فیصل را در حالی برعهده می گیرد که تنها از قبیله سدیری ها بودن را به عنوان سند خانوادگی یدک می کشد . عادل الجبیر تحصیلات خود را در آلمان زمانی که پدرش وابسته فرهنگی عربستان در این کشور بود، آغاز کرد. پس از آن تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاهی در شمال تگزاس آمریکا ادامه داد و سال 1982 در رشته اقتصاد و علوم سیاسی لیسانس گرفت و در سال 1984 در رشته روابط بین‌الملل از دانشگاه «جرج تاون» در واشنگتن مدرک فوق لیسانس خود را دریافت کرد. به شکلی کلی عادل در میان آمریکایی ها شخصیتی پذیرفته شده است. علیرغم اینکه نشریه «تایم» آمریکا یکبار به عادل لقب «مرد هفته» را داد اما مخالفان او معتقدند که وی بیشتر دوست دارد یک آمریکایی با شد تا یک عربستانی.

حالا باید دید سرنوشت عربستان که به پیش بینی ما وارد تاریخی ترین جنگ قدرت و فروپاشی از درون به دلیل عوض شدن نوع کنش های سیاسی برای بقاء در قدرت خواهد شد به کجا خواهد رسید ؟

نظرات بینندگان l_sar_comment
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۹
0
1
ان شاالله از هم می پاشد
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل