کد خبر: ۵۱۳۰۲
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۰
«هشام سالم» یکی از مجاهدان تحت پیگرد رژیم صهیونیستی است که ظرف 20 سال اخیر بارها هدف سوءقصد از سوی عوامل اسرائیلی قرار گرفته است.
آرمان پرس lروزنامه لبناني "الاخبار" مصاحبه‌اي را با "هشام سالم" بنیان‌گذار شیعه جنبش مقاومت اسلامی «الصابرين» در غزه ترتیب داده که در گفتگوی یادشده به موضوعاتی مانند روابط این جنبش با سایر گروه‌های مقاومت از جمله حماس و حزب الله، تشکیلات داخلی جنبش و حملات رسانه‌ای علیه آن پرداخته شده است.

 

هشام سالم یکی از مجاهدان تحت پیگرد رژیم صهیونیستی است که ظرف 20 سال اخیر بارها هدف سوءقصد از سوی عوامل اسرائیلی قرار گرفته است.

در ابتدای "انتفاضه دوم" نام او در محافل فلسطینی بر سر زبان‌ها افتاد؛ زمانی که دشمن صهیونیستی می‌خواست او را بازداشت کند، هشام سالم توانست از چنگ نظامیان اسرائیلی -که برای وادار کردنش به تسلیم، خانه‌اش را ویران کردند- سالم بگریزد. پدر او در جریان این حمله سبعانه به شهادت رسید.

 

برگردان این گفتگو را در سطرهای زیرین بخوانید:

 

الاخبار: جایگاه فعلی جنبش صابرین بعد از دو سال از تأسیس آن کجاست و آیا خود را تشکیلات فرعی در عرصه سیاسی فلسطین می‌دانید؟

هشام سالم: علی‌رغم فشارهایی که بر صابرین وارد می‌آید، این جنبش فعالیت‌های مقاومتی در عرصه سیاسی باریکه غزه انجام می‌دهد و در جنگ 2014 با دشمن صهیونیستی مشارکت کرد و در زمینه امدادرسانی و اجتماعی نیز منشأ اثر است.

 

الاخبار: گروه‌های فلسطینی معمولا یک‌سری اقدامات خاص برای اعلام موجودیت صورت می‌دهند؛ ولی چرا صابرین تاکنون به این سمت نرفته است؟

هشام سالم: اقدام خاص برای اعلام موجودیت ضروری نیست؛ با این وجود ما ابتدا به‌ساکن یک شهید دادیم که این مسئله در اوائل فعالیت صابرین، کمتر از انجام یک اقدام خاص و عملیاتی برای اعلام موجودیت نیست.

 

الاخبار: یک اتهام اساسی که متوجه شماست، شیعی بودن الصابرین و اقدام این جنبش در ترویج تشیع در نوار غزه است. آیا الصابرین واقعا جنبشی شیعی است که ضدیت با سنی‌ها دارد؟

هشام سالم: ما بارها اعلام کرده‌ایم که الصابرین یک جنبش فلسطینی است که اساس فعالیت و تأسیس آن بر پایه فهم فراگیر از آموزه‌های دین و احساس مسئولیت در قبال ملت و مسئله فلسطین می‌باشد.

ما جنبش مذهبی نیستیم زیرا رویکرد فرقه‌ای تنها به سود دشمن است. این شایعه که اعضای الصابرین شیعه هستند و سنی‌ها را در این جنبش جای نمی‌دهند، مطلقا نادرست است و واقعیت بر خلاف اینگونه ادعاهاست. ما برای آزادی فلسطین حاضریم با همه اقشار ملت فلسطین همکاری کنیم.

 

الاخبار: آیا الصابرین نتیجه جدا شدن برخی اعضای "جهاد اسلامی" است یا به‌عبارت دیگر نیروها و کادر آن اعضای سابق جنبش جهاد اسلامی هستند؟

هشام سالم: ما جنبشی مستقل هستیم، نه شعبه‌ای جداشده از جهاد اسلامی؛ مواضع و کادر مستقلی داریم و جنبش جهاد را یک پیشکسوت در میان جنبش‌ها و گروه‌های مقاومت فلسطین می‌دانیم و در بسیاری از مواضع متحدیم، هرچند در برخی مواضع نیز اختلاف نظر داریم.

 

 الاخبار: گزارش‌های عربی و اسرائیلی و بین المللی زیادی درباره "الصابرین" منتشر شده است که تکذیب آن‌ها کار دشواری است. طبق گزارش یک مجله آمریکایی، ماهانه 10 میلیون دلار به شما بودجه تزریق می‌شود. آیا واقعا این موضوع صحت دارد؟ آیا درست است که شما نمونه جایگزین ایران در غزه هستید؟
هشام سالم: این حرف‌ها دروغ است و اصلا واقعیت ندارند. ما یک جنبش کوچک بیشتر نیستیم، نه بودجه کذایی داریم و نه هیچ‌گاه جایگزین ایران در باریکه غزه هستیم. ما نیز همچون دیگر گروه‌های فلسطینی از جانب ایران حمایت می‌شویم چون ایران تنها کشوری است که از گروه‌های فلسطینی به‌ویژه در حوزه نظامی حمایت می‌کند.

 

 الاخبار: رابطه شما با حماس چگونه است؟ چرا حماس برخی اعضای شما را بازداشت کرده است؟

هشام سالم: نیروهای حماس برادران ما هستند و همه ما در قبال فلسطین مسئولیم. بنابراین هر اندازه اختلاف در افکار و مواضع ما وجود داشته باشد، این اختلاف نخواهد توانست ما را از چارچوب آرمان‌ها و اهداف مشترک خارج کند.

آری، یکی از نیروهایمان توسط حماس به اتهام ترویج انگاره‌هایی در شبکه‌های اجتماعی بازداشت شده که فعلا از وضعیت وی اطلاع کافی نداریم. از حماس می‌خواهیم با دیدگاه باز و تعاملی در اینگونه موارد برخورد کند.

ضمن اینکه ما همچنان با حماس در ارتباطیم و بر ادامه این روابط اصرار داریم. همان‌طور که با سایر گروه‌های مقاومت فلسطین روابطمان عالی است.

 

الاخبار: اخیرا درباره حلب چه نوشته بودید که شخص شما و جنبش صابرین مورد هجمه قرار گرفتید؟ آیا از این اقدامتان پشیمان نیستید؟

هشام سالم: ما گفتیم که آنچه در حلب اتفاق افتاد، پیروزی محور مقاومت و شکست برای آمریکا، اسرائیل و همپیمانان‌شان و گامی رو به جلو برای آزادی فلسطین است.

این مسأله باعث اختلاف ما با حماس شد. موضع‌گیری ما ناشی از نگاه واقع‌بینانه به جنگ سوریه و رابطه آن با مسأله فلسطین است. آنچه در سوریه جریان دارد، توطئه‌ای علیه ملت این کشور است که تقاص ایستادگی در کنار فلسطین و مردم فلسطین را پس می‌دهند.

این طرح آمریکا و اسرائیل و برخی کشورهای عربی منطقه است تا از این طریق کمر مقاومت را در منطقه بشکنند و آن را به سمت تجزیه پیش ببرند.

 

الاخبار: روابط حرکت الصابرین با محور مقاومت در خارج از فلسطین (حزب الله، ایران و سوریه) را چگونه توضیح می‌دهید؟

هشام سالم: ما خود را بخشی از محور مقاومت می‌دانیم که با تمام قوا از فلسطین و ملتش پشتیبانی می‌کند. ما بر آنیم که ایران در رأس محور مقاومت قرار دارد و همه گروه‌های فلسطینی را با هدف آزادی سرزمین‌های اشغالی حمایت می‌کند و امیدوارم که با همه طرف‌های محور مقاومت رابطه قوی داشته باشیم.

 


منبع: جام نیوز
برچسب ها: حماس ، شیعه
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار ایران
اخبار بین الملل