کد خبر: ۵۱۳۳۱
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۶
«تغییر 280 تومانی ارزش دلار در یک هفته رانت ایجاد می‌کند».
آرمان پرس lرئیس اسبق کانون صرافان ایران با بیان اینکه ارزش دلار در یک هفته 280 تومان تغییر قیمت داشت، گفت: مسئولان مربوطه به این پرسش پاسخ دهند که چه دلیلی برای این تغییر و ایجاد رانت در بازار دارند.

اصغر سمیعی روز یکشنبه در گفت‌وگو با ایرنا درباره تحولات قیمت دلار در بازار آزاد اظهار داشت: قیمت دلار در زمانی نسبتا کوتاه به قول برخی از دوستان یک حرکت آسانسوری داشت؛ بالا رفت و 4200 تومان را لمس کرد و بعد هم برگشت و به 3920 تومان رسید که این نوسان به منزله ایجاد رانت 280 تومانی است.

این فعال بازار ارز تصریح کرد: اکنون مسئولان محترمی که اجازه می‌دهند دلار به 4200 تومان برسد و بعد به ضرب تزریق‌های میلیاردی از طریق صرافی‌های زیرمجموعه بانک‌ها آن را به کانال 3900 بازگرداندند پاسخ دهند که برای این کار چه دلیلی دارند.

رئیس اسبق کانون صرافان ایران اظهار داشت: اگر قیمت موردنظر مسئولان 3900 تومان برای هر دلار است، پس چرا قیمت‌ها تا 4200 بالا می‌رود و اگر 4200 تومان به قیمت منطقی نزدیک‌تر است، پس دلیل بازگرداندن آن چیست؟ شاید در پاسخ به این سؤال گفته شود در همه دنیا این اتفاقات و نوسانات در مورد همه ارزها رخ می‌‌دهد و این بالا و پایین رفتن‌ها در اختیار بازار و عرضه و تقاضاست. این حرف درستی است اما باید توجه داشت که عرضه‌کننده عمده ارز در ایران همان بانک مرکزی است که بیش از 80 درصد از عرضه ارز را در اختیار دارد و همچنین تقاضای ارز نیز به نوعی می‌تواند تحت مدیریت و حتی اراده دولت باشد.

این فعال بازار ارز تاکید کرد: اگر تقاضا و عرضه درکنترل نهادی باشد، به طور معمول مسئول نوسانات مخرب و رانت‌خواران نیز همان نهاد خواهد بود.
برچسب ها: دلار
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار ایران
اخبار بین الملل