کد خبر: ۵۱۳۸
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۴
تعداد نظرات: ۸ نظر
آیا باید جسارت سعودی ها را به راحتی فراموش کرد؟
مسئولان وزارت خارجه و سازمان هواپیمایی کشوری به جای سکوت منفعلانه باید طبق قوانین رسمی بین المللی موضوع را به شکایت در نهادهای رسمی حقوق هوانوردی بکشاند تا وقاحت سعودی ها که مدتی است علیه کشورمان افزایش یافته است در این عرصه نتواند ادامه پیدا کند . . .

آرمان پرس – گروه بین الملل : در حالی که موضوع رویارویی جنگده های عربستان سعودی با هواپیمای کمک رسان ایرانی در آسمان یمن بازتاب های مختلفی در رسانه های جهان داشته است سکوت مسئولان وزارت خارجه کشورمان در قبال این جسارت جدید عربستانی ها بر وقاحت آنان دامن زده است . یک فروند هواپیمای غیرنظامی ایرانی روز سه شنبه با وجود اخطار و هشدارهای جنگنده های سعودی توانست وارد آسمان یمن شود اما با بمباران باند فرودگاه صنعا، مجبور به برگشت شد.  جنگنده های سعودی وقتی نتوانستند مانع از ورود هواپیمای ایرانی به یمن شوند؛ دقایقی قبل از فرود این هواپیما در فرودگاه صنعا، باند فرودگاه را بمباران و تخریب کردند تا هواپیمای ایرانی نتوانتد فرود بیاید.

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس با تخریب باند فرودگاه صنعا، فرودگاه به صورت کامل تعطیل شد.هواپیمای غیرنظامی ایران شامل کمک های پزشکی و دارویی هلال احمر ایران به همراه بیماران یمنی بود که در تهران درمان شده و قرار بود به کشورشان برگردانده شوند. جنگنده های سعودی پس از آنکه باند فرودگاه صنعا را بمباران کردند و مانع از فرود هواپیمای ایرانی شدند قصد داشتند این هواپیما را مجبور به فرود در یکی از فرودگاه های عربستان سعودی کنند که خلبان هواپیمای ایرانی زیربار نرفت و توانست با مهارت، هواپیما را برگرداند.

هواپیمای ایرانی پس از خروج از آسمان یمن، با سلامت در فرودگاه مسقط فرود آمد و در خط پروازی دیگری به فرودگاه امام خمینی تهران برگشت.این هواپیما برای سومین مرتبه بود که تلاش کرد به یمن برود و محموله پزشکی خود را در فرودگاه صنعا تحویل دهد.در دو دفعه قبل هم جنگنده های سعودی مانع از ورود هواپیمای ایرانی به آسمان یمن شده بودند.هم اکنون مرزهای هوایی و دریایی کشور یمن در کنترل و محاصره کامل ارتش سعودی قرار دارد.

همچنین روز گذشته سید حسین نقوی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به هشدار جنگنده‌های سعودی به هواپیمای حامل کمک‌های امدادی ایران در آسمان یمن، گفت: به رژیم سعودی‌ هشدار می‌دهیم که "هستی" خود در نحوه مواجهه با جمهوری اسلامی ایران به معامله نگذارد. برخورد نامناسب سعودی‌ها با هواپیمای ایران می‌توانست "هستی" عربستان را به مخاطره بیاندازد. وی با بیان اینکه، بی‌اعتنایی خلبان ایرانی به جنگنده‌های سعودی پیام روشنی به سعودی‌ها داشت، تاکید کرد: ما مطمئن هستیم که اگر جنگنده‌های سعودی، دچار خبط و اشتباه علیه هواپیمایی ایرانی می‌شدند، شاید اکنون شرایط عربستان به موجب پاسخ قاطع ایران دگرگون شده بود.

طبق قانون بین المللی هوانوردی هیچ یک از کشورها حق تهدید نظامی هواپیماهای مسافربری را بدون دلیل روشن ندارند و با توجه به اینکه هواپیمایی ایرانی نه تنها در مرز عربستان نبوده است بلکه در آسمان کشور دیگری هم بوده است که طبق قوانین ملل متحد هیچ گونه ارتباطی حتی در شرایط جنگ با کشور دیگر ندارد . آیا به راستی یک هواپیمای مسافر بری ایران با نشان یک ایرلاین رسمی و معتبر باید به راحتی در آسمان یک کشوری توسط جنگنده های کشور ثالثی تهدید شود و پس از مهارت خلبان برای فرار از این دام هوایی جهت ربودن هواپیما و نشاندن آن در خاک عربستان مسئولان فقط موضع سکوت را در پیش بگیرند؟

به نظر می رسد مسئولان وزارت خارجه و سازمان هواپیمایی کشوری به جای سکوت منفعلانه باید طبق قوانین رسمی بین المللی موضوع را به شکایت در نهادهای رسمی حقوق هوانوردی بکشاند تا وقاحت سعودی ها که مدتی است علیه کشورمان افزایش یافته است در این عرصه نتواند ادامه پیدا کند .

نظرات بینندگان l_sar_comment
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۸
پرویز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۶
1
7
آقایان دروزارت امور خارجه فعلا در باغ نیستند دارند تدبیر و همدلی با عربستان کودک کش را تمرین میکنند .
مجيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۶
2
4
متاسفانه هر كسي براي خودش كارشناس شده خوب بود نگارنده قبلا" با يك كارشناس حقوقي و روابط بين الملل در نگاشتن عوامانه و احمدي ن‍ژادي اين مطلب مشورت مي نمود عربستان قطعنامه شوراي امنيت با خودش دارد به هر محموله اي مي تواند گير دهد و حمله كند
اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۶
0
3
چه ربطی داره آقا مجید طبق قانون سازمان بین المللی هوانوردی تهدید هواپیمای مسافربری قابل شکایته چون هواپیما نفر حمل می کرده و طبق قانون محموله اش را اعلام کرده و اجازه بازرسی در مقصد را داده است
محمد مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۶
0
3
بعضی ها معلوم نیست با ما هستند یا با عربستان یعنی چی عربستان می تواند به هر محموله ای گیر دهد . آقای دکتر کی شورای امنیت به کشوری اجازه داده در خاک رسمی کشوری دیگر از هواپیماها بازرسی کند این امر که در خاک عربستان نبوده است
ناشناس
|
Kenya
|
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
0
2
اينكه به موارى بيم المللي أشنا نيستيم دلیل تداره به هم دبگر و وزارت خارجه ایراد بگیریم. قطعنامه شورای امنیت را فغلا داره. دنیا زور همین است . فعلا پشتش گرمه هرچند بزودی به سرنوشت صدام و مبارک و ... دچار میشوند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۱
1
1
به نظر بنده شورای امنیت که سهله بلانسبت هر ... هم که به این عربستان جانی مجوز داده,که نباید در مقابل کشور ما هر ... که دلش بخواد بخوره.اول باید قاشقش رو نگاه کنه بعد ... بخوره... . در ضمن اگر قرار بر این چیزا بود الان ایرانی وجود نداشت.ما باید در هر صورت از حق خودمون ومردم وملت شریف ایران به نحو احسن دفاع کنیم.8 سال خون بی خود ندادیم که این اشغال عرب ها به ما گیر بدن.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
از اين ... چينهاي متن معلومه كه منطق شما چيه همين ... چينها رو گذاشتين كه الان تو اين حال و روز هستيم و بايد هر خفت و خواري را تحمل كنيم كاغذ پاره هاي ديروز ، امروز كشور دچار مشكلات اساسي كردند حالا بازم دست بردار نيستيد
مجيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۳۰
0
0
خيلي عذر مي خوام اينقدر ساده لوح نباشيم "زور يعني چي" اونا برا خودشون موقعيت جور كردن نحوه اش مهم نيست بالاخره موقعيت براي اونا جور شده و براي ما اين موقعيت يا وجود نداره و يا قيمتش بالاست موقعيت اونا made in usa و موقعيت ما محصول بازار مشتركي از كمونيستهاي بي خدا كه با سابقه ترين و موفقترين محصول صادراتيش در موقعيت كره شمالي است . حالا شما جواب بدين هر كدام از شما (شماي با منطق و من بي منطق و يا حتي دشمن(فرضا") ) اگر 20 سال پيش يك حق انتخاب برامون ميذاشتن كه مي خواهيد با روش رهبران كره شمالي به عزت نفس برسيد و يا با روش رهبران كره جنوبي كدوم شو انتخاب مي كرديم. و كدوم يك منجر به عزت نفس شده؟ من توصيه كنم نه پيشنهاد مي كنم منبعد دنبال ايجاد موقعيت باشيم باور كنيد تا موقعيت ايجاد نشود گلي زده نمي شود. باور كنيد عملكرد سياست خارجي ما طوري شده كه بعلت عدم آشنايي ....(برخي) با كم اهميت ترين قواعد روابط بين الملل ) ديگر كسي به يك پاس گل نصفه نيمه هم نمي دهد.
اين ساده لوحي نيست كه ما انتظار داشته باشيم كشورهاي مثل چين و .... به ما كمك كنند ما از تحريم خارج بشيم و اونا مجبور بشن هزاران ميليارد دلار پول بلوكه شده ما رو در بانكهاي خودشون رو از نقدينگي كشورشون در بيارن و بما بدن به ما بدن. باور كنين آمريكا بيشتر از ما نگران عملكرد اون پولا در بلوك شرقه
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل