کد خبر: ۵۵۶۵۷
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲
رئیس‌جمهوری آمریکا برخلاف شعارهای تبلیغاتی خود به کشورهایی نزدیک شده که بسیاری انتظار آن را نداشته اما این میلیاردر سابق نیز دلایل خاصی برای این راهبرد خود دارد.
آرمان پرس l به نقل از واشنگتن پست، باگذشت پنج ماه از آغاز به کار ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری جدید آمریکا کشورهای آلمان، مکزیک، کره جنوبی در بین بزرگترین بازنده‌های روابط خارجی آمریکا به شمار می‌روند. این کشورها شاید در بین بزرگترین متحدان ایالات متحده باشند اما ترامپ بارها در کمپین‌های انتخاباتی خود تاکید کرد که از اقدامات پشت پرده آنها علیه آمریکا خرسند نیست.

موضوع شگفت‌انگیز برندگان این بازی تا کنون است که نه اسرائیل و روسیه بلکه دو کشور چین و عربستان هستند که ترامپ چندین دهه به بی‌اعتبار کردن آنها مشغول بود. تا کنون قدرت نوظهور آسیا و بزرگترین نظام استبدادی خاورمیانه هرآنچه درخواست کرده‌اند را از کاخ سفید دریافت کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به حمایت بی‌قید و شرط ترامپ از آنها در مجامع عمومی اشاره کرد.

چین که در روزهای ابتدایی به قدرت رسیدن ترامپ به عنوان یک کشور متقلب معرفی شده بود با مجازاتی از سوی ترامپ مواجه نشد و حتی در دیدار مشترک میان دو رئیس‌جمهور، ترامپ ژی جینپینگ را فردی معرفی کرد که باعث پیشرفت بسیار زیادی در ایجاد روابط همکاری شده است.

عربستان نیز کشوری است که از سال 1987 به بعد هدف انتقادات ترامپ قرار گرفته بود به شکلی که ریاض را به سوءاستفاده از آمریکا متهم کرده بود و خواستار دریافت پول از عربستان در ازای حمایت از آن شده بود. با اینحال بعد از سفر اخیر به عربستان، ترامپ با تحریم دیپلماتیک و نظامی قطر  - کشوری که دارای بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه است - از سوی عربستان مخالفتی نکرد.

به نظر می‌رسد اتخاذ این تصمیمات متناقض مبنایی منطقی داشته باشد. ترامپ با نزدیک شدن به پکن به دنبال جلب حمایت در برابر اقدامات هسته‌ای کره شمالی است. ارتباط بیشتر با عربستان نیز می‌تواند بخشی از کمپین بزرگتر برای جلوگیری از تهاجمات ایران در خاورمیانه بوده باشد.

منبع: تسنیم
برچسب ها: عربستان ، چین ، ترامپ
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار ایران
اخبار بین الملل