کد خبر: ۵۷۳۹
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۲
مرحله ناتمام تکمیل وزیران با استعفای وزیر خارجه
در دولت قبلی نیز اختلافات زیادی و جود داشت و همین امر یکی از دلایل اصلی برگزاری انتخابات پیش از موعد در این رژیم بود اما ظاهرا این اختلافات حالا به یک شکاف پر نشدنی تبدیل شده است و جنگ قدرت را درون خود کابینه اسرائیل بالابرده است . . .

آرمان پرس – گروه سیاسی : با پیروزی حزب لیکود در انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی و قول بنیامین نتانیاهو برای تشکیل یک دولت ائتلافی جدید که از نفرات دیگر حزب ها هم در آن استفاده شود بسیاری از ناظرات مسائل این رژیم اعتقاد داشتند که نتانیاهو می تواند دولت جدید مناسبی شکل دهد اما اکنون با استعفای وزیر خارجه روند تشکیل دولت با بحران جدیدی روبرو شده است .

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس صبح امروز آویگدور لیبرمن وزیر خارجه رژیم ‌صهیونیستی از مقام خود استعفا داد. وزیر خارجه کابینه کنونی رژیم صهیونیستی که در سال‌های اخیر از همراهان و نزدیکان بنیامین نتانیاهو بوده،‌ امروز دوشنبه اعلام کرد که در کابینه جدید او شرکت نمی‌کند. آویگدور لیبرمن گفت: ما به دولت ملحق نخواهیم شد و به جای وزارتخانه و سهم‌بندیها، اصول خود را ترجیح داده و انتخاب می‌کنیم. وی تصریح کرد که دولت جدید نتانیاهو قصد ندارد شهرک‌های یهودی نشین جدید در کرانه باختری و به ویژه در قدس ایجاد کند.لیبرمن تاکید کرد که دولت جدید این رژیم قصد ندارد جنبش حماس را در نوار غزه تضعیف کند.

بنا بر این گزارش لیبرمن که از سال 2009 وزارت خارجه رژیم صهیونیستی را برعهده دارد همزمان رئیس حزب افراطی و ملی گرای اسرائیل خانه ما هم محسوب می شود . وی که فارغ التحصیل روابط بین الملل دانشگاه اورشلیم است پیش از این وزارت سیاست های راهبردی اسرائیل، وزارت راه و ترابی و معاونت نخست وزیر را بر عهده داشته است .

باید دانست که با پایان مهلت 28 روزه نتانیاهو برای تشکیل کابینه و عدم توان او برای همکاری و تعامل با سایر احزاب جهت رسیدن به یک لیست مشترک برای اولین بار مهلت 2 هفته ای جدیدی از سوی رئیس جمهور برای تکمیل کابینه داده شده است اما در حالی که نتانیاهور مشغول چانه زنی با روسای احزاب برای تکمیل کابینه است استعفای وزیر خارجه کنونی وی شوک بزرگی به کابینه او محسوب می شود . البته اگرچه لیبرمن دلایلی مانند توقف شهرک سازی و یا عدم تضعیف حماس در نوار غزه را به عنوان دلایل استعفای خود عنوان کرده است اما به نظر می رسد عامل اصلی استعفای او نوع چینش جدید کابینه نتانیاهو و استفاده از احزاب بیشتر در دولت ائتلافی است . البته در دولت قبلی نیز اختلافات زیادی و جود داشت و همین امر یکی از دلایل اصلی برگزاری انتخابات پیش از موعد در این رژیم بود اما ظاهرا این اختلافات حالا به یک شکاف پر نشدنی تبدیل شده است و جنگ قدرت را درون خود کابینه اسرائیل بالابرده است .

از طرفی اگرچه تا کنون احزاب راست گرای این کشور توانسته اند بخش زیادی از نظرات خود در قبال کابینه را به یکدیگر نزدیک کنند اما برخی از تحلیل گران هم بر این عقیده هستند که شاید بتوان ائتلاف نتانیاهو با احزاب چپگرا را هم دور از ذهن ندانست . حتی نتانیاهو اکنون مجبور شده است برای رضایت حزب خانه یهودی وزارت آموزش و پرورش را به نماینده این حزب بدهد . اما نکته مهم در این میان این است که استعفای لیبرمن به عنوان یکی از افراد متحد با نتانیاهو به معنی کناره گیری و یا حداقل اعتراض بخش مهمی از حلقه اطرافیان نخست وزیر رژیم صهیونیستی هست . یعنی نتانیاهور با نزدیکی به مخالفانش اکنون با بحران از دست دادن متحدانش روبرو است موضوعی که البته می تواند تبعات جبران ناپذیری برای وی به همراه داشته باشد .

همچنین اگر استعفای لیبرمن از جهتی می تواند بحران تشکیل کابینه را وارد مرحله ای کند که با پایان مهلت دو هفته ای مقرر از سوی رئیس جمهور و ناتوانی نتانیاهو وی عملا با پست نخست وزیری خداحافظی کرده و فرد جدیدی به عنوان جایگزین وی طبق قانون از سوی رئیس جمهور برای تشکیل کابینه موظف شود . البته شاید لابی های صهیونیستی داخل آمریکا هم به این موضوع رضایت داشته باشند چرا که تلاش جهت داری برای تکمیل کابینه نتانیاهو از سوی آنان برای راضی کردن احزاب داخلی صورت نمی گیرد و حتی شاید بتوان گفت استعفای لیبرمن نیز یک استعفای صوری برای خرید زمان و پایان مهلت قانونی نتانیاهو محسوب شد . شاید لیبرمن با این کار خود عملا سودای نخست وزیری را در سر می پروراند .

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل