کد خبر: ۵۷۶۵
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۵
آیا عربستان نمی تواند از باتلاق یمن خارج شود؟
عربستان اکنون تلاش دارد با ادامه حمله های خود عملا یک دستاوردی از این حمله های بی هدف با خرید زمان به دست بیاورد تا بتواند از آن به عنوان برگ برنده خود در مقابله با اعتراض نهادی های بین المللی استفاده کند . همچنین عدم توان حمله زمینی و احتمال مقابله به مثل انصار الله . . .

آرمان پرس – گروه بین الملل : در حالی که بیش از یک هفته از اعلام آتش بس توسط سخنگوی رسمی نیروهای متجاوز ائتلاف سعودی می گذر اما همچنان جنگنده های سعودی با نقض این آتش بس روستاهای مختلف همسایه جنوبی خود را بمباران می کنند و در این زمینه نه تنها هشدارهای بین المللی نتوانسته جلوی وحشی گری مقامات عربستانی را بگیرد بلکه اعتقادات دینی اسلام مبنی بر توقف کشتار در ماه های حرام هم نتوانسته سعودی ها را از حمله به یمن بازدارد .

جنگنده های عربستان سعودی که روز گذشته مناطق مختلفی از شهر السده را زیر بمباران خود قرار داده بودند امروز نیز روستاهای اطراف این شهر را هدف موشک های خود گرفتند که طبق اعلام منابع محلی بیش از ده نفر در این حملات کشته شدند . البته از ابتدای حمله عربستان سعودی به یمن بیش از 4 هزار نفر از مردم این کشور کشته و زخمی شدند اما در اقدامی قابل توجه سعودی ها از ارسال کمک های بشر دوستانه بین المللی از جمله ایران هم برای مردم یمن جلوگیری کردند . اکنون در حالی سعودی ها آتش بس رسمی اعلامی از سوی خودشان را هم زیر پا گذاشتند که در ماه رجب طبق قوانین اسلام و قوانین خود عربستان هرگونه جنگ و خونریزی ممنوع است اما سعودی ها که ظاهرا از دین تنها عنوان خادمی حرمین شریفین را به ارث برده اند بی توجه به این موضوع به کشتار بی گناهان یمن ادامه می دهند .

دیروز مردم یمن در مناطق مختلف این کشور تظاهرات کردند .در صنعا پایتخت یمن صدها نفر با برگزاری تظاهرات، محاصره این کشور از سوی عربستان سعودی را محکوم کردند.در استان جوف در شمال یمن نیز اهالی شهر الزاهر در تظاهراتی گسترده تأکید کردند که در مقابل تجاوز سعودی، مقاومت و ایستادگی می کنند .

از سوی دیگر پادشاهان کویت، بحرین و قطر برای شرکت در نشست اظطراری شورای همکاری خلیج فارس وارد عربستان شدند تا در خصوص آینده حمله به یمن به بحث و تبادل نظر بپر دازند . اما در اقدامی قابل توجه رئیس جمهور فرانسه نیز میزبان افتخاری این نشست است که به نظر می رسد وی بیشتر نقش پشتیبان تسلیحاتی این نشست را بازی می کند تا صرف یک مهمان دیپلماتیک . همچنین کمسیون حقوق بشر اسلامی نیز در نامه ای خواستار پایان بحران یمن و آغاز ارسال کمک ها به این کشور شد .

امور بین‌الملل کمیسیون حقوق بشر اسلامی نامه‌ای خطاب به نهادهای ملی حقوق بشر مناطق مختلف جهان ارسال کرد.در این نامه ضمن توضیح ابعاد انسانی تجاوزات نظامی عربستان و ائتلاف دولت‌های همکار سعودی علیه ملت یمن و با یادآوری موازین حقوقی بین‌المللی مختلف که از سوی متجاوزان در یمن به طور فاحش نقض شده از جمله نقض اصل عدم تجاوز به کشورهای دیگر، اصل عدم حمله نظامی به غیرنظامیان، اماکن و افراد مورد حمایت موازین بین‌المللی، ارتکاب مصادیق مختلف جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی به عنوان جرائم بین‌المللی شناخته شده در اساسنامه دیوان کیفری بین‌الملل و با اشاره به اینکه همه دولت‌ها به موجب ماده یک کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو تعهد حقوقی برای تضمین رعایت حقوق بشردوستانه در سراسر جهان دارند و بر اساس این تعهد حقوقی لازم است اقدامات مختلف را اتخاذ کنند که جنایات علیه مردم یمن متوقف و موانع امدادرسانی بشردوستانه برطرف شود و عدالت کیفری در مورد جنایتکاران ناقض موازین حقوق بشر دوستانه به اجرا درآید، از همه نهادهای ملی خواسته شده که نسبت به اجرای «تعهد به تضمین رعایت حقوق بشردوستانه» از سوی دولت‌های متبوع خود اقدامات متنوع را به کار گیرند.

یکی از نکته های مهم این است که با اعلام آتش بس یمن هیچ گونه دستاوردی برای عربستان سعودی به وجود نیامد و حتی برخی مقام های مخالف جنگ در این کشور که اتفاقا از مناصب بالایی نیز برخوردار بودند عزل شدند اما در حوزه بیرونی محیط بین المللی هیچ گونه واکنشی به پایان این جنگ نشان نداد . به طور صریح تر جامعه بین الملل عربستان را قهرمان صلح !!! ندانست و اتفاقا بسیاری از کشور ها نسبت به این رفتار عربستان واکنش های منفی فراوانی نشان دادند . عربستان اکنون تلاش دارد با ادامه حمله های خود عملا یک دستاوردی از این حمله های بی هدف با خرید زمان به دست بیاورد تا بتواند از آن به عنوان برگ برنده خود در مقابله با اعتراض نهادی های بین المللی استفاده کند . همچنین عدم توان حمله زمینی و احتمال مقابله به مثل انصار الله این توهم را در آل سعود دو چندان کرده است که با ادامه این حملات کور و بی هدف با دست پیش گرفتن به نوعی به ادعای های توخالی خود ادامه دهد و فضا را در اختیار یمنی ها برای هرگونه حمله پیش دستانه فراهم نکند .

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل