کد خبر: ۵۷۶۶۷
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰
*پتر اشتویدنرPeter Steudtner، فعال حقوق بشر آلمانی در 14 تیر 96 به همراه چند فعال حقوق بشری دیگر از جمله یک تبعه سوئد دستگیر و در 23 تیر در دادگاهی در این کشور محکوم شد. اتهام وی حمایت از یک گروه تروریستی بوده است. وی در استانبول در مرکزی به موضوع امنیت دیجیتال و مدیریت اطلاعات می‌پرداخت...

آرمان پرس l یوریکا نوشت: زیگمار گابریل Sigmar Gabriel، سیاستمدار حزب سوسیال‌دمکرات آلمان رسما بنام دولت آلمان پیام مهمی را برای ترک‌های ساکن آلمان ارسال کرد.


وزیر خارجه آلمان با تأکید بر اهمیت دوستی با ترک‌های مقیم آلمان اعلام کرد:


" روابط آلمان و ترکیه در چند ماه اخیر با تنش فزایند‌‌ه‌ای روبرو بوده است.  آلمان با دولت ترکیه در تنش  قرار گرفته است نه مردم ترکیه. ما همیشه برای داشتن روابط خوب با ترکیه تلاش کرده‌ایم، چون می‌دانیم که روابط خوب میان آلمان و ترکیه برای شما اهمیت دارد."


گابریل در این نامه روابط خوب میان آلمان و ترکیه را "گنجی بزرگ" نامید و یادآورشد:

"اکنون که در ترکیه شهروندان آلمانی بازداشت می‌شوند، ما بعنوان دولت آلمان نمی توانیم دست روی دست بگذاریم و هیچ کاری نکنیم. ما باید از شهروندانمان حمایت کنیم. چیزی که شما باید بدانید این است که صرف نظر از این که روابط میان ترکیه و آلمان تا چه حد دشوار باشد برای ما روشن است که شما، مردم ترک‌تبار در آلمان به ما تعلق دارید، چه گذرنامه آلمانی داشته باشید یا نداشته باشید."

ملاحظه و نظریه:


1-  پتر اشتویدنرPeter Steudtner، فعال حقوق بشر آلمانی در14 تیر 96 به همراه چند فعال حقوق بشری دیگر از جمله یک تبعه سوئد دستگیر و در 23 تیر در دادگاهی در این کشور محکوم شد. اتهام وی حمایت از یک گروه تروریستی بوده است. وی در استانبول در مرکزی به موضوع امنیت دیجیتال و مدیریت اطلاعات می‌پرداخت. در پی این اقدام، وزارت خارجه آلمان حسین آونی کارسلی‌اوغلو Hüseyin Avni Karslıoğlu سفیر ترکیه در برلین احضار کرد. دولت آلمان از ترکیه خواسته است او را آزاد کند. مارتین شفر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان، مارتین شولتس رییس حزب سوسیال دمکرات و رقیب مرکل و نیز و زیر دادگستری آلمان مواضع سختی را علیه دولت ترکیه اتخاذ کردند.

2-  علاوه بر فرد یاد شده افراد دیگری نیز درترکیه بازداشت شده اند. از جمله این افراد دنیز یوجلDeniz Yücel، خبرنگار روزنامه "دی ‌ولت" بود که مورد اعتراض آلمان قرار گرفت. مناسبات آلمان و ترکیه بویژه در ماه‌های اخیر به مرور تیره‌تر شده است. قبل از این مرکل بر همکاری نزدیک با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه تاکید می‌کرد.

3-  واضح است جنگ روانی و نرم میان دو کشور در جریان است. دولت ترکیه آلمان را حامی کودتاچیان و طرفداران فتح الله گولن دانسته و از عدم همکاری آلمان در محدود سازی و کنترل طرفداران آنان ناخرسند است و از اهرم‌های خود بویژه در زمینه مهاجرت علیه آلمان استفاده می کند. اما در مقابل دولت آلمان نیز از ابزارهای حقوق بشری برای تحت فشار قراردادن ترکیه استفاده کرده و می کند. ترکیه در عین حال که تلاش می کند از تبعات چالش در روابط با المان بکاهد، اما بنظر نمی رسد از مواضع خود بدون اخذ امتیازاتی کوتاه بیاید. نیهات زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه روز جمعه 30تیرماه در حالی که مقامات آلمانی بشدت علیه ترکیه شعار سخن می گفتند، اظهار داشت: "امنیت سرمایه‌های آلمان در ترکیه ۱۰۰درصد تامین می‌شود و دولت ترکیه و قوانین این کشور این امنیت را تضمین می‌کنند." بینالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه نیز خواستار خویشتن‌داری دوکشور برای حل بحران موجود شد و در این باره گفت: "آلمان و ترکیه هیچ نفعی از بحرانی شدن روابط میان دوکشور نمی‌برند." در مقابل وزیر خارجه آلمان در نظر دارد در باره تضمین‌های دولتی برای سرمایه‌گذاران آلمانی در ترکیه بازنگری کند، وی می گوید که نمی‌توان به هیچ‌کس پیشنهاد سرمایه‌گذاری در کشوری را کرد که اطمینان حقوقی در آن وجود ندارد. در ترکیه سرمایه‌داران کشورهای دیگر می‌توانند در کنار تروریست‌ها دستگیر و محاکمه شود. اکنون برنامه های مشترک نظامی دو کشور متوقف شده و دولت آلمان صریحا خواستار تعیین سیاست‌های جدید در رابطه با این کشور است.

4-  ترکیه از نظر تامین نیازهای کالا و تکنولوژی و نیز روابط با اتحادیه اروپا به آلمان نیازمند است. ترکیه بر این امر واقف است که آلمان نقش بسیار تعیین کننده ای در عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا دارد. اما از سوی دیگر سکونت حدود سه میلیون ترک در آلمان یکی از نقاط قوت ترکیه در مقابل آلمان هاست. همکاری میان آلمان و ترکیه بویژه در زمینه متوقف کردن پناهجویان سوری در خاک ترکیه برای آلمان اهمیت زیادی دارد. همچنین تشدید تنش با ترکیه و تمایل بیشتر ترکیه به روسیه نیز نقطه ضعف آلمان در این ماراتن نفس گیر محسوب می گردد.

5-  تاکنون اقدامات ترکیه موجب فاصله گرفتن این کشور از اتحادیه اروپا نیز شده است. فحوای پیام رسمی وزیر خارجه آلمان به ترک های مقیم آلمان حکایت از این دارد که دولت آلمان اولا بروز تنش های بیشتر با ترکیه را محتمل می داند و ثانیا نسبت به سه میلیون ترک در آلمان در صورت تشدید تنش های نگرانی های جدی دارد. لذا با این پیام در صدد جذب آنان و تلطیف دیدگاههای ترک های مقیم آلمان نسبت به مواضع آلمان و روابط تنش آمیز با ترکیه می باشد. از سوی دیگر ترکیه گمان می کند نیازهای متقابل دو کشور مانع از این خواهد شد که این روابط از هم گسیخته گردد، لذا فعلا سعی در بهره برداری از اهرم‌های خود برای تثبیت اوضاع داخلی، فشار بر مخالفان در ترکیه و طرفداران گولن در آلمان و اخذ امتیازات از آلمان است.

  
گروه تخصصی ایالات آلمان
برچسب ها: ترکیه ، آلمان
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار ایران
اخبار بین الملل