کد خبر: ۵۷۹۶۴
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵

آرمان پرس lامروز روزنامه‌های اصلاح طلب با تیترهایی انتقادی همچون «کابینه افولی»، «کابینه خنثی»، «اندکی تغییر»، «بیم‌های پررنگ کابینه امید» و...به بررسی وزرای پیشنهادی معرفی شده از سوی روحانی به مجلس پرداختند.

روزنامه آفتاب یزد در همین رابطه نوشت: «حسن روحانی، رئیس دولت‌های یازدهم و دوازدهم، در راستای اجرای اصل ۱۳۳ قانون اساسی و ماده ۱۸۸ قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای اسامی وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم را روز گذشته به بهارستان داد. فهرستی کاملاً مردانه که مغایرت‌های چشم گیری با بسیاری از وعده‌های حسن روحانی در ایام انتخابات ۹۶ دارد. عدم حضور زنان در کابینه دولت دوازدهم و شکسته نشدن سقف شیشه‌ای حاکمیت مردان در دولت، استفاده نکردن از چهره‌های سرشناس اصلاح طلب در کابینه و درعوض ابقا و افزودن شخصیت‌های اصولگرا در دولت، بالا بودن میانگین سنی دولتمردان احتمالی و همینطور عدم تحقق تغییر ۵۰ درصدی کابینه، از جمله مسائلی است که با مرور لیست وزرای دولت دوازدهم می‌توان به آن‌ها پی برد. فهرستی که به گمان بسیاری از کنشگران عرصه سیاست، «خنثی» می‌نماید».

این روزنامه اصلاح طلب در بخش دیگری از گزارش نوشت: «این انتظار می‌رفت که دولت دوازدهم شاهد حضور افرادی جوان‌تر باشد؛ اما انتظارها محقق نشد و میانگین سنی کابینه دوازدهم ۲/۵۸ است!».

در هفته‌های اخیر، اصلاح طلبان با لحنی طلبکارانه و در برخی موارد تحقیرآمیز خطاب به دولت تاکید داشتند که باید سهم خود را از روحانی بگیرند. در حقیقت سهم‌خواهی و منفعت‌طلبی اصلاح طلبان در پیشنهادات و حتی تحمیل وزرا به دولت، جایگزین کمک به روحانی برای شکل دادن به کابینه‌ای کارآمد شد. افراطیون اصلاح‌طلب در طول فعالیت دولت یازدهم نیز با تعبیر وقیحانه و توهین‌آمیز «رحم اجاره‌ای» دولت را بدهکار خود معرفی می‌کردند.

در حال حاضر نوع چینش کابینه دوازدهم و فهرست وزرای معرفی شده به مجلس، اصلاح طلبان را راضی نکرده است. فهرست وزرا بر یک مساله صحه گذاشت و آن چیزی نبود جز اصرار روحانی بر استقلال از اصلاح طلبان. برخی تحلیلگران معتقدند که روحانی تمام تلاش خود را بکار بسته تا اصلاح طلبان را به عنوان یک اقلیت ضعیف و مدیریت پذیر زیر دست خود نگه دارد.

و اما نکته قابل تأمل اینکه در این میان وعده‌هایی چون به کارگیری وزیر زن و انتخاب کابینه‌ای جوان صرفاً کارکردی انتخاباتی داشته است.

منبع: مشرق
برچسب ها: اصلاح طلبان
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار ایران
اخبار بین الملل