کد خبر: ۵۷۹۶۶
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۰
آرمان پرس lروزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی با عنوان «فینال دو روزه نامزدهای شهرداری» نوشت: «منتخبان پنجمین دوره شورای شهر تهران در یک تصمیم‌گیری جدید در هفته جاری با تغییر زمان انتخاب گزینه نهایی شهرداری تهران از ۱۲ شهریور ماه به پنج‌شنبه هفته جاری شائبه تعجیل در کیفیت‌سنجی برنامه نامزدها را ایجاد کردند...برخی شنیده‌ها از لابی برخی نامزدها برای کسب رأی بیشتر از سوی اعضا و همچنین فرصت حداقلی میان ارسال برنامه نامزدها و ارائه برنامه‌ها در جلسات علنی، برای برخی کارشناسان شائبه تعجیل در کیفیت‌سنجی برنامه نامزدها را ایجاد کرده است کارشناسان حوزه شهری عنوان می‌کنند که روند تصمیم‌گیری برای انتخاب گزینه نهایی شهرداری تهران به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد برنامه و دیدگاه نامزدها به‌صورت کامل مبنای قضاوت پارلمان شهری برای رأی دادن به نامزدها و انتخاب گزینه نهایی نیست».

پیش از این رسول منتجب‌نیا  قائم مقام حزب اعتماد ملی- ۹ خرداد ۹۶- با اشاره به حواشی لیست امید برای شورای شهر تهران گفت: «عده خاصی در پشت پرده در تهیه و تدوین لیست] امید برای شورای شهر تهران[اثرگذار بودند. آن‌ها خاتمی و عارف را تحت فشار قرار دادند تا لیست را تأیید کنند. بی‌پرده بگویم همان‌ها که لیست را بستند می‌خواهند شهردار خود را به شورا تحمیل کنند».

چندی پیش نیز روزنامه شرق در مطلبی نوشت: «کلی‌گویی] راه یافتگان لیست امید به شورای شهر [بیانگر عدم تسلط و آگاهی برگزیدگان شورای پنجم به پیچ و خم‌های مدیریت شهری و مسائل عدیده شهر تهران است. این بی‌معیاری نتیجه‌اش این شد که بین ۲۴ نفر از اولین فهرست نامزدهای شهرداری تهران، بسیاری از نام‌ها کمترین نسبتی با این سمت نداشته باشند. نام‌هایی که مطرح شدند، اغلب در موقعیت خود نام‌های معتبری‌اند ولی این به معنای مناسبت آنان با شهرداری تهران نیست... همچنان‌که خود شورا هم فاقد دیدگاه و برنامه بوده است».

همچنین «محمود علیزاده طباطبایی» عضو اصلاح طلب شورای شهر اول (منحله) تهران گفته بود: «برخلاف اینکه برخی از آقایان عنوان می‌کنند انتخاب اعضای لیست اصلاح‌طلبان [لیست امید برای شورای شهر تهران[به صورت دموکراتیک صورت گرفته اصلاً چنین نبوده است. به نظر می‌رسد در پشت پرده برای انتخاب اعضای جدید شورا زد و بند سیاسی صورت گرفته است. در شرایط کنونی نیز به نظر می‌رسد برخی تلاش می‌کنند در پستوها و در پشت پرده شهردار تهران را انتخاب کنند که این رویکرد صحیح نیست و شهردار تهران نباید در پستوها انتخاب شود».

گفتنی است شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاحات با سازوکاری فشل، ناکارآمد و غیرعقلانی در آستانه هر انتخابات، بدون توجه به اصل شایسسته سالاری، به سهمیه دادن به تمام گروه‌های منتسب و راضی کردن آن‌ها می‌پردازد و در نهایت بنا بر اصل «هم قبیله بودن»، لیست امید بسته می‌شود. این روش تاکنون دو خروجی داشته است، لیست امید شهر تهران در دهمین انتخابات مجلس و لیست امید شهر تهران برای پنجمین انتخابات شورای شهر. به اذعان فعالان اصلاح طلب متاسفانه هر دو لیست تاکنون با ساز و کار رانتی تنظیم شده است.

منبع: مشرق
برچسب ها: شهردار
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار ایران
اخبار بین الملل