کد خبر: ۵۷۹۷۰
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۰
روحانی این روزها بیش تر از هر زمانی تمایل دارد تا خود را از جریان اصلاحات جدا کرده و جریان مستقلی را در سپهر سیاسی کشور به راه بی اندازد. علی رغم تمام سهم خواهی های اصلاحطلبان از دولت دوازدهم، اما این بار روحانی تسلیم فشارهای این جریان نشد و تصمیم خود را عملیاتی کرد. از سوی دیگر حجم بالای انتقادات رسانه های و چهره های سیاسی اصلاحات نسبت به چینش کابینه و همچنین عدم حضور بانوان در آن، نشان می دهد این جریان قصد دارد اینک خود را در جایگاه منتقد نشانده‌ تا کمی از بار گناهشان در خصوص بالابردن انتظار زنان برای رسیدن به وزارتخانه‌ای در دولت آینده و همچنین افزایش سهم اصلاحطلبان در تصمیم گیری های کلان کشور کم شود.
آرمان پرس lگلایه اصلاح طلبان از کابینه معرفی شده دولت دوازدهم قابل پیش بینی بود. بسیاری از چهره های سیاسی منتسب به جریان اصلاحات از روزها پیش نگرانی خود را از تصمیم روحانی برای دولت جدید اعلام کرده بودند، اما عدم توجه روحانی به مطالبات و خواسته های این جریان باعث شد تا امروز اکثر رسانه های اصلاح طلب از تصمیم روحانی انتقاد کنند.

 

به گزارش رجانیوز اکثر روزنامه های امروز چهارشنبه 18 مرداد جریان اصلاح طلب تیتر یک خود را با لحنی انتقادی نسبت کابینه جدید منتشر کردند.

 

روزنامه قانون که چند روز  پیش روحانی را متهم به فراموش کاری، خود محوری و توهم زدگی کرده بود امروز در مطلبی با تیتر «‌کابینه افولی» نوشت:

«هیاهو،حاشیه و گمانه‌زنی‌ها درباره دولت با معرفی ناقص اعضای کابینه به مجلس شورای اسلامی تا حدودی به پایان رسید. کابینه‌ای که شاید ۵۰ درصد آن عوض شده باشد ولی بی‌شک به کارایی آن اضافه نخواهد شد. روحانی برخلاف وعده‌ها و اظهاراتی که کرد، در این کابینه جایگاهی برای زنان ایران زمین قایل نشد و نشان داد که نگاهی متفاوت با بدنه اجتماعی طرفدار او دارد. در این کابینه غیر از نعمت‌زاده، تمام وزرایی که انتقادهای فراوانی به آن‌ها وارد بود همچنان پابرجا هستند و این نیز نمایانگر آن است که لابی‌های قدرت بیشتر از خواسته‌های مردمی می‌توانند در این دولت تاثیرگذار باشند. اینک تمام امید ملت به مجلس شورای اسلامی‌است تا وزرایی را که از کارآمدی لازم برخوردار نیستند، از ورود به پاستور منع کنند و نگذارند برای چهار سال دیگر سکان اداره دولت به دست‌کسانی بیفتد که صلاحیت لازم را برای اداره ایران اسلامی ندارند.»

 

جدائی سیاسی  

روزنامه اصلاح طلب بهار نیز با تیتر اعتراضی «این کابینه چند میلیونی است؟» اعتراض خود را بیان کرد و نوشت:

«تقریبا نام همه آن افرادی که شنیده می‌شد در کابینه دوازدهم خواهند بود در فهرست ارسالی از پاستور به بهارستان دیده می‌شود. همه آن افرادی که حامیان پرشور روحانی نسبت به شنیدن نام برخی از آن‌ها دچار دلواپسی شده بودند و در فضای مجازی تلاش کردند با یادآوری خواسته هایشان با تعبیر «کابینه 24میلیونی» اعتراضشان را به گوش رییس جمهور روحانی و تیم اعتدالی نزدیک به او برسانند». این روزنامه در بخشی از مطالب خود با اشاره به وعده تشکیل کابینه 24 میلیونی از سوی روحانی، یادآور شد که عدم حضور زنان و بی توجهی به خواسته های اصلاحطلبانی که به روحانی رای داده اند، نمی تواند کابینه ی مطلوبی خوانده شود. البته اگرچه بعد از واکنش دفتر مقام معظم رهبری به شایعه مداخله رهبر انقلاب در تهییه لیست وزرا، این روزنامه اشاره ای به فشارهای احتمالی وارده به روحانی کرد.

 

 جدائی سیاسی

از سوی دیگر صادق زیباکلام در نقدی با چاشنی ماله کشی خطاب به روحانی گفت «کابینه ضعیف است اما توجه کنیم که روحانی میخواست ولی نتوانست». او در این باره گفت: «آقای روحانی؛ خودتان نيز فرموديد كه بنا داريد به خواست 24 ميليوني كه به شما راي دادند، لبيك بگوييد اما فهرستي كه در آخر معرفي كرديد، فاصله فراواني با انتظاراتي دارد كه در جريان انتخابات به وجود آمدند».

 

با این حال به نظر می رسد روحانی این روزها بیش تر از هر زمانی تمایل دارد تا خود را از جریان اصلاحات جدا کرده و جریان مستقلی را در سپهر سیاسی کشور به راه بی اندازد. علی رغم تمام سهم خواهی های اصلاحطلبان از دولت دوازدهم، اما این بار روحانی تسلیم فشارهای این جریان نشد و تصمیم خود را عملیاتی کرد. از سوی دیگر حجم بالای انتقادات رسانه های و چهره های سیاسی اصلاحات نسبت به چینش کابینه و همچنین عدم حضور بانوان در آن، نشان می دهد این جریان قصد دارد اینک خود را در جایگاه منتقد نشانده‌ تا کمی از بار گناهشان در خصوص بالابردن انتظار زنان برای رسیدن به وزارتخانه‌ای در دولت آینده و همچنین افزایش سهم اصلاحطلبان در تصمیم گیری های کلان کشور کم شود.

 

«علی صوفی»، از وزرای دولت اصلاحات و عضو شورایعالی سیاست‌گاری اصلاح‌طلبان در بخشی از مصاحبه خود با شماره سه‌شنبه گذشته روزنامه آرمان امروز گفته است:

«جریان سیاسی که موجب پیروزی رئیس‌جمهور شده است، هیچ‌گونه وابستگی به روحانی ندارد. جریان اصلاحات به لحاظ سیاسی جریان مستقلی از روحانی است و تنها در دو انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته از روحانی حمایت کرده است، در نتیجه تنها خوش‌عهدی و بدعهدی از روحانی باقی ‌خواهد ماند. اصلاح‌طلبان جریان سیاسی قدرتمندی هستند و مردم نیز به این جریان نظر مثبت نشان داده‌اند. در جریان انتخابات اخیر همراهی روحانی با مواضع اصلاح‌طلبان موجب شد مردم، جریان اصلاحات و روحانی را به یک چشم نگاه کرده و به روحانی رأی دهند.»

او همچنین تصریح می‌کند:

زمینه تولید گفتمان برای روحانی وجود ندارد و بعید است که رئیس‌جمهور بخواهد به عنوان یک گفتمان مستقل در سپهر سیاسی ایران حضور داشته باشد. آقای روحانی تنها به دنبال این است که از میزان مخالفت‌ها بکاهد

 

نمایندگان فراکسیون امید مانند محمود صادقی در اظهارات و توئیت هایی عملا دولت را تهدید کردند در صورتیکه مطالبات آنها در کابینه مورد توجه قرار نگیرد، این فراکسیون در زمان رای به کابینه دولت را همراهی نخواهد کرد. در کنار این، تیترهای روزنامه های اصلاح طلب نشان از پیگیری خط مشی جدیدی در برخورد با دولت دارد. به میان کشیدن مشکلات اقتصادی و معضلات معیشتی و اجتماعی در روزهای اخیر و تنها دو ماه پس از انتخابات در روزنامه و رسانه های اصلاح طلب نشانه نارضایتی آنها از دولت در دادن سهمیه به آنهاست.به طور مثال افزایش بی سابقه هزینه‌های جاری دولت صدای سخنگوی دولت ااصلاحات را هم درآورد و رمضان‌زاده در پیامی نوشت:  «»هزینه های جاری دولت به شدت در حال افزایش است. این امری خطرناک است. افزایش کسری بودجه ، افزایش نقدینگی، تورم، کسری تجارت خارجی».

 جدائی سیاسی

مشکلات و معضلاتی که در چند سال اخیر نیز وجود داشته اند اما حمایت کورکورانه اصلاح طلبان مانع نشر آنها در رسانه های شان می شد و تنها کم لطفی دولت به حمایت آنها در زمان انتخابات تبدیل به بهانه ای برای مطالبه گری و نقد دولت شده است!
برچسب ها: روحانی ، اصلاحات
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار ایران
اخبار بین الملل