کد خبر: ۵۸۰۲۲
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۸
انتخاب غیررسمی نجفی به عنوان شهردار تهران و چند تامل؛
در اتفاقی بی همتا و یگانه، شهردار بعدی تهران انتخاب شد تا به جای حضور در محل کار روانه خانه شده و در معرض مسائلی جدی قرار گیرد که ممکن است رسمیت یافتن سمتش را تحت الشعاع قرار دهد!
آرمان پرس l در اتفاقی بی همتا و یگانه، شهردار بعدی تهران انتخاب شد تا به جای حضور در محل کار روانه خانه شده و در معرض مسائلی جدی قرار گیرد که ممکن است رسمیت یافتن سمتش را تحت الشعاع قرار دهد!

به گزارش «تابناک»، با اعلام نتیجه نهایی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در کشور، خبری به صدر اخبار پیوست که اگر نگوییم مهم‌تر از خبر پیروزی لیست‌های انتخاباتی در برخی کلانشهرها بود، از آن دست کمی هم نداشت؛ خبری بر پایه این سوال کلیدی که چه کسی جایگزین قالیباف، یکی از کاندیداهای جدی انتخابات ریاست جمهوری در شهرداری تهران خواهد شد؟

سوالی که هر چه زمان می‌گذشت، مهم تر جلوه می‌کرد چراکه برنده انتخابات شورای اسلامی شهر تهران لیستی یک دست از جناح مقابل قالیباف بود و اساسا یکی از دلایل شکل گیری این لیست، پایان دادن به سلطه رقیب در عرصه انتخاب مهم ترین مدیر شهری در کشور بود. تلاش برای در دست گرفتن پستی مهم و کلیدی که پیشتر یکی از متصدیانش از آن به ریاست جمهوری کشورمان پل زده بود و قالیباف نیز دو نوبت با در دست داشتن این پست برای انتخابات ریاست جمهوری اقدام کرد.

گزاره‌ای مهم که موجب شده شهردار تهران جایگاه بسیار مهمی در افکار عمومی کشورمان داشته باشد و حتی از برخی وزاری دولت، مطرح تر باشد. جایگاهی که منتخبان شورای پنجم در تهران کوشیدند با تدارک ساز و کاری ویژه، فرد مناسب برای قرار گرفتن در آن را بیابند اما در نهایت اتفاقی رقم زدند که بسیار عجیب و غریب است.

به این صورت که ابتدا فهرستی چند ده نفره برای تصدی این پست مشخص کردند و سپس فهرستشان را با حذف برخی گزینه ها کوچک تر کرده و به بیست و چند تن رساندند و در نهایت با رای گیری مقدماتی، هفت تن را برای انتخاب نهایی برگزیدند تا برنامه هایشان برای اداره تهران را تهیه کرده و برای داوری به شورا ارائه دهند.

مقدمه‌ای که به شکل گیری دو جلسه طی دیروز و امروز منجر شد تا طی آن گزینه های نهایی تصدی پست شهردار تهران به ارائه برنامه هایشان بپردازند و در نهایت به انصراف شماری از کاندیداها و انتخاب محمدعلی نجفی به عنوان گزینه نهایی شهردار تهران با رای منتخبان منجر شد. با این ملاحظه که هنوز شورای پنجم رسما آغاز به کار نکرده و این انتخاب چون در صحن شورا و با رعایت قوانین صورت نگرفته، قطعی و غیرقابل تغییر نیست.

اما آنچه در این میان بسیار حائز اهمیت است، فرجام این انتخاب است. اینکه نجفی به جای روانه شدن به دفتر کار شهردار تهران در خیابان بهشت، می‌بایست راهی منزل شده و تا رسمیت یافتن، خانه نشینی پیشه کند. خانه نشینی مدیری که قرار است به زودی سکان مجموعه بسیار بسیار بزرگ را در دست گرفته و آن را در مسیر برنامه هایی خاص هدایت نماید.

مجموعه ای که بیش از 63 هزار تن در آن مشغول به کارند و از این بین، 1500 تن پست مدیریتی دارند، چند ده معاونت و سازمان در زیر مجموعه آن وجود دارد، هزینه‌های روزانه و وظایف روتینش بسیار بالا و پرتعداد است، در اداره چندین و چند مجموعه مالی، اقتصادی، نظارتی، اجرایی و غیره تاثیر مستقیم و غیر مستقیم دارد، چند ده هزار میلیارد تومان بدهی و طلب دارد، نفس انبوهی قرارداد و پروژه به نفس مدیران آن گره خورده و علاوه بر اینها، کرور کرور مشکلات از گذشته تا حال و آینده پیش رویش قرار دارد.

کاری بس بزرگ که قرار است مقدمات انجامش در منزل شهردار آتی تهران چیده شود. فردی که نمی‌خواست این پست را قبول کند و با پادرمیانی یکی دیگر از کاندیداها، تهیه برنامه برای این پست را پذیرفت و حالا پنجاه و هشتمین شهردار تهران لقب گرفته و تمایل دارد 8 سال سکان اداره شهر را در اختیار داشته باشد تا بتواند وعده بازگشت کرامت به شهروندان تهران را تحقق بخشد!

با برنامه‌ای که خود نجفی اذعان دارد حاوی اشکالاتی است چون در بازه زمانی کوتاهی و با وجود برخی محدودیت ها به رشته تحریر در آمده اما مدعی است برای به ثمر نشاندن آن بیش از چهار سال زمان لازم است. برنامه‌ای که برای نگارش آن حتی مشکلات تهران فهرست نشده، چه برسد به بررسی و ارزیابی.

برنامه‌ای که شاید فرصت خانه نشینی شهردار جدید تا آغاز به کار فرصت خوبی برای بازبینی رئوس آن باشد، به شرطی که مشخص شدن شهردار جدید، سیل افراد برای رزرو کردن پست‌های شهرداری را به سوی وی روانه نسازد و مخمصه ساز نشود، به ویژه زمانی که می‌دانیم شهردار شدن نجفی هنوز قطعی و صد در صد نیست و تا مصوب نشدن این انتخاب در جلسه رسمی شورای شهر، ریش وی در گرو برخورد با انتخاب کنندگان و درخواست هایشان است!
برچسب ها: پایتخت ، نجفی
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار ایران
اخبار بین الملل