کد خبر: ۵۸۰۵۰
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
تهیه کننده سینما در خصوص عملکرد دولت یازدهم گفت: در دولت یازدهم از ابتدا تا امروز همیشه «فرهنگ» به حاشیه رانده شده و شاهد اتفاقی مثبت و منطبق بر موضوعیت انقلاب اسلامی نبوده ایم.
آرمان پرس l روح الله شمقدری، تهیه کننده سینما در گفت و گو با خبرگزاری دانشجو در خصوص عملکرد وزارت ارشاد در دولت یازدهم گفت: در مجموع اگر بخواهیم بررسی کنیم، عملکرد دولت یازدهم قابل قبول نبوده است.

شاهد مثال اینکه دولت عملکرد مناسبی نداشته است، بیانات مقام معظم رهبری و نگرانی‌های ایشان در مورد مسئله فرهنگ است. به کار بردن لفظ «ولنگاری فرهنگی» توسط رهبری در دولت یازدهم اتفاق افتاد که خود نشان از وخامت اوضاع دارد. البته به جز استناد به این جملات هم همه ما به عینه موارد بسیاری را در حوزه تئاتر، موسیقی، سینما، کتاب و ... دیدیم که نشان دهنده عملکرد بد وزارت ارشاد در دولت یازدهم بود.

شمقدری گفت: در حوزه سینما و  در زمینه ارزش‌های انقلاب اسلامی، وزارت ارشاد که متولی سینما است کدام اثر قابل قبولی را طی این چهار سال تولید کرده است؟ اصلا جدای از ارزش‌های انقلابی، کدام اثر حرفه‌ای و مطرح سینما طی این دوره بوده که وزارت ارشاد آن را ساخته باشد؟ یا حاصل سیاست گذاری‌های دولت بوده؟ غیر از این است که فیلم‌های خوبی هم که تولید شده، توسط بخش خصوصی ساخته شده است؟

تهیه کننده فیلم پایان نامه ادامه داد: در این دولت شاهد تغییر وزیر هم بودیم که به نظرم خودش نشان می‌دهد، دولت هم ضعف وزارت ارشادش را قبول داشته و برای سرپوش گذاشتن روی اشکالات وزیر فرهنگش دست به آن تغییر زد؛ این یک پولتیکی برای فرار از مشکلات بود، دولت با تغییر وزیرش اشکالات موجود در کار خودش را می‌توانست به گردن وزیر قبلی بی اندازد و اصل موضوع را مخفی کند.

شمقدری توضیح داد: متاسفانه در همه دولت‌ها فرهنگ جدی گرفته نمی‌شود، این حقیقتی غیرقابل انکار است؛ اما به هر حال همیشه اتفاقاتی مثبتی در موضوع فرهنگ را شاهد بودیم که در این دوره نمی‌بینیم. در حالی که باید فرهنگ زمینه همه اقدامات دولت‌ها در اقتصاد، سیاست و... باشد، متاسفانه اصلا به آن توجه نمی‌شود و همیشه در اولویت آخر قرار می‌گیرد. به طور مثال اساس اقتصاد مقاومتی که مورد توجه رهبری است، برآمده از یک نگاه فرهنگی است و نیاز به زیرساخت‌های فرهنگی دارد، اما متاسفانه این اتفاق نمی‌افتد.

او ادامه داد: در دولت یازدهم از ابتدا تا امروز همیشه «فرهنگ» به حاشیه رانده شده و شاهد اتفاقی مثبت و منطبق بر موضوعیت انقلاب اسلامی نبوده ایم. به طور مثال در موضوعی که فرضا در فلان شهر برخی اجازه نمی‌دهند کنسرت موسیقی برگزار شود، وزیر ارشاد این دولت حتی در این موضوع هم منفعل عمل کرده و نتوانسته تاثیرگذار و تعیین کننده باشد.

این تهیه کننده سینما همچنین اضافه کرد: وزارت ارشاد این دولت در همه زمینه‌ها منفعل عمل کرده و هیچ گام موثری در هیچ زمینه‌ای برنداشته؛ وزارت فرهنگ در این دولت دچار سکون و توقف شده است. نمونه اش را در حوزه سینما و در جشنواره فیلم فجر دیدیم. آثار سینمایی که هیچ کدام هم حاصل سیاست گذاری و دخالت مستقیم وزارت ارشاد نبوده اند، به دلیل حرکت منفعل این وزارت خانه تبدیل به آثاری خنثی و بدون هیچ رویکرد مثبت و منفی شده اند، چرا که دولت در حوزه نظارت و تولید ضعف شدید داشته و برای پیشگیری از اعتراضات احتمالی بعدی دست به سانسور و توقیف زده است.

او دادمه داد: خروجی این نگاه منفعلانه در فرهنگ می‌شود این که از شبیخون فرهنگی به ولنگاری فرهنگی می‌رسیم. یعنی شما به عنوان متولی سینما که وظیفه دارید در این حوزه سیاست گذاری و تولیدات ویژه خود را داشته باشید تبدیل می‌شوید به وسیله‌ای برای پاستوریزه کردن آثار یعنی فقط به دنبال کشتن میکروب‌های آثار هستید نه تاثیر گذاری صحیح بر آثار و مخاطبان. دو دولت یازدهم این انفعال نه تن‌ها در سینما بلکه یک رویکرد کلی در همه اقسام فرهنگ بوده.

وزیر ارشاد به عنوان اولین و مهم‌ترین ویژگی باید حوزه فرهنگ را بشناسد، باید کسی باشد که بتواند در حوزه فرهنگ تدبیر کند، برنامه ریزی کند و خیلی دقیق مسائل مربوطه را بشناسد.

دومین ویژگی مهم این است که وزیر ارشاد باید رویکرد انقلابی داشته باشد، یعنی مبتنی بر نگاه‌های ارزشی انقلاب باید حرکت بکند، چون خود این ویژگی باعث سیاست گذاری دقیق می‌شود. اگر کسی حوزه فرهنگ را بشناسد، اما رویکردش انقلابی نباشد نمی‌تواند خروجی مثبتی داشته باشد از طرفی هم اگر کسی داعیه دار نگاهی انقلابی باشد، اما حوزه فرهنگ را به خوبی نشناسد نمی‌تواند موثر عمل کند.
برچسب ها: فرهنگ
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار ایران
اخبار بین الملل