کد خبر: ۵۸۰۵۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵
فرهنگیان از وضعیت معیشتی و منزلتی خود به شدت گله‌مند و احساس تبعیض شدید دارند و از بهبود وضعیت خود ناامید هستند بنابراین تنها چاره تغییر اوضاع را حضور یک فرد مقتدر، کاریزماتیک و همه فن‌حریف و در یک کلام یک ابرمرد یا ابرزن به عنوان وزیر می‌دانند.
آرمان پرس l با معرفی اعضای کابینه دوازدهم از سوی رئیس جمهور به مجلس، «سید محمد بطحایی» به عنوان گزینه دولت برای وزارت آموزش وپرورش پیشنهاد شده است.

وی با حضور علی اصغر فانی در وزارت آموزش وپرورش به عنوان معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی انتخاب شد و پس از برکناری فانی تا معرفی وزیر جدید، مدتی به عنوان سرپرست آموزش وپرورش فعالیت کرد.

هم زمان با فصل معرفی وزیر و بحث رأی اعتماد مجلس به گزینه پیشنهادی آموزش وپرورش، فرهنگیان نظرات و نقدهای بسیاری را دارند اما نقطه مشترک تمام آنها معرفی فردی قدرتمند برای اعتلای جایگاه فعلی آموزش وپرورش است.

به اذعان فرهنگیان، در دولت یازدهم، آموزش وپرورش جزو اولویت های اصلی دولت قرار نگرفت در حالی که این وزارتخانه با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کند که حل برخی از آنها نیازمند عزم ملی و حمایت جدی دولت است.

علاوه بر انتظار فرهنگیان از دولت دوازدهم برای در اولویت قرار دادن وزارت آموزش وپرورش، انتخاب وزیر مقتدر و تأثیرگذار در هیئت دولت و آشنا با مسائل و مشکلات آموزش وپرورش از اهمیت بسزایی برخوردار است.

در همین رابطه معصومه بیان فعال فرهنگی و سیاسی در یادداشتی به ویژگی های وزیر آموزش وپرورش و خواسته های فرهنگیان اشاره کرده است.

متن این یادداشت که در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار گرفته بدین شرح است:

تجربه نشان داده است که معلمان و فرهنگیان به سرعت از یک وزیر ناامید شده و بر علیه او موضع گیری کرده وحتی به مخالفت برمی خیزند.در انتخابات اخیر این موضوع شکل جالب توجه و قابل تأملی به خود گرفته است، به طوریکه به نظر می رسد بخش عظیمی ازفرهنگیان با گزینه های پیشنهادی وزارت یا حتی افراد در معرض معرفی پیشا پیش مخالفت می کنند.

مصداق این نوع رفتار فرهنگیان را درمواجه با معرفی احتمالی آقای زرافشان یا اعلام نام آقای بطحایی به عنوان گزینه نهایی از طرف رئیس جمهور به خوبی مشاهده کرد.

حال این سوال پیش می آید که علت این رفتار چه می تواند باشد؟ آیا به راستی این کمپین های «نه» به یک فرد و «آری» به دیگری کاملاً واقعی و خود جوش است؟

به نظر بنده بخش عمده ای از این کمپین ها و جریان سازی ها حاصل اتاق های فکر طرف های درگیر منازعات قدرت بدنه ستاد و ناشی از حب و بغض،های مردان قدرت نسبت به یکدیگر است که مبنای خوبی برای تصمیم گیری از طرف مدیران ارشد نیست بخش دیگری ازاین مخالفت های مجازی طبیعتاً از طرف فرهنگیان و ناشی از گلایه آنها از شرایط شغلی و حرفه ای خود است.

شایدعلت فراوانی این قبیل کمپین ها در جامعه معلمی علاوه بر زیاد بودن جامعه معلمان به این علت باشد که معلمان منتظر یک منجی هستند که با حضور این منجی تمام مشکلاتشان به یک باره حل شود در حالی که آنان مشاهده می کنند با معرفی این گزینه ها که اتفاقاً سرمایه های انسانی کشور هستند امیدی به بهبود وضعیت فوری خود نمی بینند و چاره را در این می بینند که قبل از معرفی فردی به عنوان وزیر یا قبل از اخذ رأی اعتماد، نام ها را یکی پس ازدیگری از صحنه بیرون کنند تا بلکه نفر بعدی ابرمردی بی نظیر وحلال مشکلات باشد.

در تأمل بیشتر در این نوع نگرش و رفتار در قبال گزینه های وزارت آموزش و پرورش شاید علت اصلی این باشد که معلمان و فرهنگیان از وضعیت معیشتی و منزلتی خود به شدت گله مند، ناراحت و احساس تبعیض شدید دارند و از بهبود وضعیت خود ناامید هستند بنابراین تنها چاره تغییر اوضاع خود را در این می بینند که دولت و رئیس جمهور آموزش و پرورش را در اولویت قرار داده و به تبع آن حضور یک فرد مقتدر، کاریزماتیک و همه فن حریف و در یک کلام یک ابرمرد یا ابرزن را به عنوان وزیر معرفی کند تا با کمک این وزیر ایده آل تخیلی تمام مشکلات آنها حل شود.

واقعیت این است که چنین فردی اصولاً کمیاب یا حتی نایاب است و حتی با وجود آن فرد تخیلی هم مشکلات اساسی آموزش و پرورش به سرعت حل نمی شود بلکه باید اولویت های دولت مقداری تغییر کند. در چنین شرایطی علاوه بر منازعات قدرت این نوع نگاه و ایده آل دیدن و منتظر منجی بودن باعث می شود به شکل غیرقابل قبولی موج مخالفت با گزینه ها فراگیر شود.

به نظر بنده، منتقدان باید به این موضوع توجه کنند که مشکلات جدی و اساسی فقط به صورت تدریجی در درازمدت و با افراد عادی مجرب و کارآمد قابل حل و فصل خواهد بود و تصمیم گیرانی مانند رئیس جمهور و نمایندگان مجلس مراقب باشند تحت تاثیر چنین کمپین هایی دچار خطا در تصمیم گیری نشوند.

منبع: تسنیم

برچسب ها: معلم
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار ایران
اخبار بین الملل