کد خبر: ۵۸۰۹۸
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۱
منبع روس:
یک منبع روس گفته است که علت تأخیر در دستیابی به توافق برای ایجاد چهارمین منطقه کاهش تنش در «ادلب» سوریه، اختلافات میان ترکیه و ایران در این کشور خاورمیانه است.
آرمان پرس l یک منبع دیپلماتیک در روسیه اعلام کرد، نشست بین‌المللی درباره سوریه اوایل سپتامبر در آستانه برگزار می‌شود و توافق در خصوص مناطق کاهش تنش در نزدیکی ادلب نیز در این نشست نهایی خواهد شد.

بنا بر گزارش خبرگزاری «اینترفکس»، این منبع آگاه گفته است، تأخیر در خصوص دستیابی به توافق برای ایجاد منطقه کاهش تنش در «ادلب» سوریه به دلیل اختلافات میان ترکیه و ایران در این کشور خاورمیانه است.

وی در ادامه تأکید کرد، طرفین سعی دارند تا در خصوص ایجاد منطقه کاهش تنش در این بخش از سوریه در نشست آتی آستانه در اوایل سپتامبر به توافق دست یابند.

بنا بر این گزارش، روسیه،‌ ایران و ترکیه کشورهای تضمین‌کننده آتش‌بس در سوریه هستند. این کشورها یادداشت تفاهمی در خصوص ایجاد 4 منطقه کاهش تنش در سوریه به امضا رسانده‌اند.

طرح آتش‌بس و ایجاد مناطق کاهش تنش، شامل دو گروه تروریستی داعش و جبهة‌النصره (القاعده) نمی‌شود؛ جبهة النصره پیشتر برای فرار از این لیست استثناء، نام خود را به جبهة فتح الشام تغییر داده و اعلام کرده بود که از القاعده جدا شده است اما روسیه و آمریکا و برخی کشورهای دیگر اعلام کردند که این مسئله تغییری در ماهیت این گروه ایجاد نکرده و همچنان گروهی تروریستی قلمداده می‌شود.

هم‌اکنون درگیری‌های ارتش سوریه با داعش در شرق استان حمص در شهر سخنه در شمال شهر تاریخی تدمر بشدت ادامه دارد. اما ارتش روسیه حدود دو هفته پیش اعلام کرد که طرح مناطق کاهش تنش در حمص از ظهر همان روز آغاز شده است.

پیشتر در جنوب سوریه (استان قنیطره، درعا و سویداء) و استان ریف دمشق، اجرای طرح مناطق کاهش تنش آغاز شده است. منطقه سوم شامل حمص است و منطقه چهارم کاهش تنش شامل استان ادلب خواهد شد که هنوز توافقی در خصوص آن حاصل نشده است.
منبع: فارس
برچسب ها: روسیه
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار ایران
اخبار بین الملل