کد خبر: ۵۹۵۱
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۸
باراک اوباما جوزف دانفورد را منصوب کرد
وی در شرایطی به فرماندهی ارتش آمریکا رسیده است که یکی از ماموریت های اصلی اش آموزش مخالفان سوری تعیین شده است و این یعنی قرار است دانفورد تجربیات افغانستان را به سایر کشور های غرب آسیا تعمیم دهد . . .

آرمان پرس – گروه بین الملل : صبح امروز رئیس جمهور آمریکا، ژنرال جوزف دانفورد فرمانده تفنگداران دریایی را در مراسمی به سمت فرماندهی جدید ستاد ارتش آمریکا منصوب کرد. باراک اوباما گفت: ژنرال دانفورد از فرماندهان برجسته است و دوره هایی را در افغانستان سپری کرده است. وی خواستار تقویت ارتش آمریکا و نیروی هوایی این کشور شد. رئیس جمهور آمریکا همچنین خواستار تقویت توانمندی ها در جنگهای الکترونیکی شد و بر ادامه آموزش نیروهای افغانی در زمینه مبارزه با تروریسم و حمایت از مخالفان در سوریه تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس جوزف اف دانفورد متولد سال ١٩٥٥ ميلادي در بوستون است. او همواره به عنوان يك فرد روشنفكر و يك رهبر منعطف شناخته مي شود. تفاوت او با بسياري از افسران اين است كه دانفورد مانند آنها در آكادمي نيروي دريايي ايالات متحده آموزش نديده، بلكه او از مدرسه رنجر هاي ارتش امريكا فارغ التحصيل شده است كه در سختگيري آموزش نيروهاي خود مشهور است. ژنرال دانفورد همچنين در دو رشته ديپلماسي و حقوق هم تحصيل كرده است. از سوي ديگر ژنرال جوزف دانفورد از جمله افسران بومي بوستون به حساب مي آيد. او بين سال هاي ٢٠١٣ تا ٢٠١٤ در شرايط حساس نيروهاي ائتلاف در افغانستان، فرماندهي نيروهاي ناتو در افغانستان را بر عهده گرفت. او همچنين فرماندهي يك هنگ دريايي را در اوايل جنگ عراق بر عهده گرفت و وارد عراق شد. برخي نزديكان دانفورد در ارتش ايالات متحده معتقدند كه دانفورد در جنگ هاي زميني واقعا يك فرمانده است كه به سربازان در جنگ انگيزه مي دهد. ژنرال بازنشسته جيمز كانوي فرمانده تفنگداران دريايي از سال هاي ٢٠٠٦ تا ٢٠١٠ در خصوص دانفورد مي گويد او رهبري است كه مي تواند با چالش هاي متفاوت روبه رو شود. رهبري او در عمليات ها به حدي چشمگير بود كه توانست مراحل ارتقاي مقام را به سرعت طي كند. جيمز متيس نيز يكي از فرماندهان بازنشسته نيروي دريايي امريكا به واشنگتن پست گفته است كه دانفورد يك شنونده عالي است و از مشاوره ها در چالش ها و فرماندهي خود به خوبي استفاده مي كند. يكي از القابي كه به دانفورد در جنگ داده بودند مبارزه جو است.

بنا بر این گزارش دانفورد که پیش از این فرماندهی نیروهای مستقر در افغانستان را بر عهده داشت در حالی به سمت فرماندهی کل ارتش آمریکا محسوب شد که آمریکا پس از سال های طولانی حضور در این کشور عملا نتوانسته موفقیت چشمگیری در افغانستان به دست بیاورد اما اوباما صرفا به دلایل شخصیتی دانفورد را در راس ارتش آمریکا قرار داد . البته قرار بود جنرال دانفورد آخرین فرمانده نیروهای بین‌المللی باشد که وظیفه‌اش فرماندهی و نظارت بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان و انتقال مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای داخلی باشد. حتی وی در هنگام پذیرفتن مسئولیت جدیدش اظهار داشت: "آنچه مهم است ادامه ماموریت است." وی تاکید ورزید تلاش‌هایش متمرکز بر پیروزی در این جنگ و حمایت از مردم افغانستان برای رسیدن به آینده روشن تر خواهد بود. بگفته وی آنچه تغییر نکرده، تعهد ما در مورد انجام این ماموریت است و مهمتر از همه، آنچه تغییر نکرده، قطعی بودن پیروزی ما در این جنگ است. اما در حالی امروز وی به واشنگتن منتقل می شود  که نه تنها نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج نشده اند بلکه هیچ برنامه روشنی هم برای خروج از این کشور بحران زده ندارند .

به نظر می رسد مجلس سنای آمریکا بدون هیچ مخالفتی انتصاب جوزف دانفورد را به عنوان رییس ستاد مشترک ارتش این کشور تایید کند. وی در صورت موافقت سنا، 4 سال عهده دار سمت ریاست ستاد مشترک ارتش آمریکا خواهد بود.

وی که در دوران ماموریتش و در میان نیروهای داخلی افغانستان به خونخوار معروف بود و در مقابل هر واکنشی تنها به حمله پیش دستانه فکر می کرد در شرایطی به فرماندهی ارتش آمریکا رسیده است که یکی از ماموریت های اصلی اش آموزش مخالفان سوری تعیین شده است و این یعنی قرار است دانفورد تجربیات افغانستان را به سایر کشور های غرب آسیا تعمیم دهد .

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل