کد خبر: ۵۹۹۰
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۷
چاره اوضاع وخیم لیبی را چه کسی حل می کند؟
از طرفی آمریکا و عربستان با تجهیز همه جانبه موافقانشان سعی دارند نفت بیشتری در این بحران بزرگ داخلی برای خود به ارمغان بیاورند و از سوی دیگر ترکیه و قطر نیز برای بهره برداری از نفت ارزان تر در رقابت بر سر افزایش بحران هستند .

آرمان پرس – گروه بین الملل : بیش از 40 ماه از مرگ معمر قذافی دیکتاتور سابق لیبی می گذرد و در طول این مدت نه تنها این کشور روی آرامش را به خود ندیده است بلکه هیچ دولت و مجلس واحدی ندارد . بسیاری از تحلیلگران حتی پیش از مرگ قذافی عنوان کرده بودند که لیبی پس از قذافی شاهد دوران آرامی نخواهد بود و بی‏‌ثباتی‏‌های گسترده‏‌ای را ناشی از ساختار اجتماعی و جغرافیایی آن تجربه خواهد کرد. زیرساخت‏‌های اقتصادی و اساس روابط اجتماعی از بین رفته و لیبی شاهد حضور گسترده گروه‏‌های تروریستی و شبه نظامیان نیز است.

معادله قدرت در لیبی ناشی از جنگ میان مشروعیت و قدرت است که سبب شد لیبی شاهد حضور بازیگران مختلفی در معادله قدرت و وجود نهادهای موازی باشد. این بازیگران داخلی را می‏توان به سه دسته تقسیم کرد که هر یک از این دسته‏‌ها نیز زیرمجموعه‏‌هایی دارند. این سه دسته از بازیگران عبارتند از: جریان سکولار (دولت طبرق و جریان خلیفه حفتر)، جریان‏های اسلامگرا (اخوان‏‌المسلمین و فجر لیبی) و نهایتاً تروریست‏ها و گروه‏‌های تکفیری.

واقعیت معادله قدرت کنونی در لیبی این است که این کشور فاقد یک دولت مرکزی است. دو دولت و دو مجلس در طرابلس، پایتخت، و در طبرق، شرق لیبی، وجود دارند اما هیچ یک از آنها از مشروعیت مردمی برخوردار نیستند. در بروز چنین شرایطی برخی بازیگران منطقه‌‏ای و فرامنطقه‏‌ای نیز نقش اساسی ایفا می‏کنند. دولت و مجلس در طرابلس که گرایشات اسلامگرایی رادیکال دارد از حمایت قطر و ترکیه و دولت و مجلس در طبرق که گرایشات سکولار و غربی دارد، از حمایت آمریکا، غرب و عربستان سعودی برخوردار است. آمریکا، کشورهای غربی و عربستان درصدد اجرای سناریوی مصری‏سازی در لیبی با بهره‏‌گیری از عنصری نظیر خلیفه حفتر هستند. مردم لیبی خواهان تشکیل دولتی منتخب از صندوق‏های رأی هستند و امنیت در محله‏‌های خود را نیز با تشکیل گروه‏های مردمی مسلح تأمین می‏کنند.

 از این رو، مردم لیبی اکنون به لحاظ امنیتی منطقه‏‌ای فکر می‏کنند. اما یکی از دلایلی که سبب شد ناامنی در لیبی دوام داشته باشد مربوط به اختلاف نظر میان بازیگران خارجی بحران لیبی است که از جمله می‏توان به اختلاف نظر عربستان و آمریکا با قطر و ترکیه است.

واقعیت این است که در لیبی هیچ یک از گروه های درگیر در بحران نتوانستند رهبری جریان اکثریت را به دست بگیرند و در کنارش نیز حمایت های مردمی را جذب خود کنند به همین دلیل اکنون هیچ یک از نهادهای رسمی لیبی به طور مشخص وظایف خود را اجرا نمی کنند و این کشور نفت خیز اکنون به عنوان یک پیراهن تکه پاره برای بهره برداری کشورهایی که درگیر بحران لیبی هستن شناخته می شود . از طرفی آمریکا و عربستان با تجهیز همه جانبه موافقانشان سعی دارند نفت بیشتری در این بحران بزرگ داخلی برای خود به ارمغان بیاورند و از سوی دیگر ترکیه و قطر نیز برای بهره برداری از نفت ارزان تر در رقابت بر سر افزایش بحران هستند .

به راستی چرا جریان های سیاسی داخلی لیبی نمی توانند نقش خود را در این بازی اجرا کنند نکته ای است که باید در سالهای دیکتاتوری صرف قذافی و عدم میدان داری او برای حضور و نفوذ جریان های سیاسی و وجود جریان نفاق و اختناق دانست . جریانی که البته در بخش نفاق اکنون تمام قدر به میدان آمده است و نمی گذارد در کل کشور لیبی یک جریان رسمی با برگزاری انتخابات بتواند قدرت را به دست گیرد و اوضاع بحران زده این کشور را آرام کند و از طرفی هم بتواند دست چپاولگران خارجی را برای بهره برداری ارزان نفت از این کشور قطع کند .

برچسب ها: آرمان پرس ، نفت ، قطر ، لیبی ، بحران ، قذافی
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل