کد خبر: ۶۱۰۵۹
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
اهمیت سفر اردوغان به تهران در چه بود؟ /
رئیس جمهور ترکیه در تهران به دنبال راهی برای خروج از عزلت بین المللی و منطقه ای بود و بدین منظور از موضع مشترک ایران با ترکیه در مورد پرونده اقلیم کردستان سود جویی می کند و در ادامه از قطر برای مقابله با تحریم شدید از سوی عربستان و مصر، امارات و بحرین، حمایت می کند. آنکارا همچنین تلاش می کند که از نزدیکی روابط با ایران برای کسب موقعیتی در سوریه استفاده کند.

آرمان پرس l العرب نوشت: رئیس جمهور ترکیه در تهران به دنبال راهی برای خروج از عزلت بین المللی و منطقه ای بود و بدین منظور از موضع مشترک ایران با ترکیه در مورد پرونده اقلیم کردستان سود جویی می کند و در ادامه از قطر برای مقابله با تحریم شدید از سوی عربستان و مصر، امارات و بحرین، حمایت می کند. آنکارا همچنین تلاش می کند که از نزدیکی روابط با ایران برای کسب موقعیتی در سوریه استفاده کند.

به گزارش «انتخاب»؛ دو کشور ایران و ترکیه مرزهای مشترکی با کردستان عراق دارند و منافع فعالیتهای تجاری در اقلیم را بین خود تقسیم می کنند؛ علاوه بر اینکه تاثیر امنیتی و اجتماعی شرایط کردستان عراق برای دو کشور حائز اهمیت است.

به عقیده تحلیلگران، سفر اردوغان به ایران با هدف یکی کردن سیاستهای دو دولت در مورد پرونده کردستان عراق و تقسیم نقشها برای اشغال اراضی عربها در عراق، سوریه، یمن و بحرین صورت گرفته است(!).

این عوامل باعث شد مذاکره بین تهران و آنکارا برای رسیدن به هدف واحدی در مورد مهمترین مساله استراتژیک(استقلال کردها) امری ضروری باشد.

پس از آنکه دو کشور برای تحکیم روابطشان با قطر از یکدیگر سبقت می گرفتند، اکنون در سایه تحولات منطقه، به دنبال آن هستند که پرونده قطر را تبدیل به یک پرونده هماهنگی کنند. بدین معنا، ترکیه و ایران تلاش می کنند از قطر بعنوان برگ برنده ای برای نفوذ در خلیج فارس استفاده کرده و از نفوذ عربستان سعودی بکاهند.

منافع مشترک، آنکارا و تهران را بر آن داشت تا امکانات و ظرفیتهایشان را برای کمک به باقی ماندن سلطنت در خاندان حاکم در قطر به کار گرفته و مانع از بروز هر گونه تغییر ریشه ای در داخل این کشور شوند.

یک کارشناس مسائل عراق و کردستان در گفتگو با العرب گفت:« اردوغان و ایران در یک خندق و سنگر واحد برای مقابله با عربستان قرار گرفته اند و قطعا برای کمک به قطر از جهات سیاسی و اقتصادی تلاش می کنند».

با وجود تشنج در روابط تهران و آنکارا در سال های گذشته، این دو دولت در حال حاضر تمایل زیادی برای برقراری مبادلات تجاری و اقتصادی گسترده دارند و این مساله تا حدی برای آنها اهمیت دارد که تناقض در برخی منافع و مسایل سیاسی بین آنها می تواند زیر سقف روابط اقتصادی قرار گرفته و اداره شود.

برچسب ها: سعودی ، ترکیه
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
حمله تروریستی اهواز
حمله تروریستی اهواز همزمان با برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ یک تیم تروریستی به مردم و حاضران در مراسم رژه حمله مسلحانه کرد. پس از آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح دو نفر از پارک شهید سبحانی که پشت استیج رژه قرار دارد با به رگبار بستن مردم قصد حمله به جایگاه رژه را داشتند که نیروهای مسلح مستقر در محل رژه با دعوت مردم به پناه گرفتن با افراد مسلح درگیر شدند.
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، یگان‌های شناوری سطحی، زیر سطحی، یگان‌های هوایی و دریایی نیروهای دریایی ارتش و سپاه به سرفرماندهی شناور شهید محمد ناظری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در آب‎های نیلگون خلیج فارس از مقابل جایگاه رژه رفتند.
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح مراسم رژه بزرگ ۳۱ شهریور نیروهای مسلح همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در جوار حرم امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
اخبار بین الملل