کد خبر: ۶۱۰۷۵
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۱
عضو شورای مرکزی جمنا می گوید ترجیح جمنا معاون اولی قالیباف بود اما رئیسی آن را اعلام نکرد.
آرمان پرس l سید محمد حسینی، عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیرو های انقلاب با اشاره به این جبهه اظهار کرد: جبهه مردمی نیروهای انقلاب در مدت کوتاهی یعنی از زمانی که رسمأ اعلام  موجودیت کرد تا زمان برگزاری انتخابات، درحدود ۵ ماه توانست یک حرکت سراسری شکل دهد و از تمام شهرها، استانها و اقشار مختلف برای یک مشارکت گسترده در تصمیم گیری واقدام مشترک دعوت به همکاری کند.
 
وی ادامه داد: درگذشته درجمع های محدودی که عناصراصلی تشکل ها و احزاب اصولگرا در آن بودند تصمیم گیری می شد و تصمیمات را ابلاغ می کردند اما این بار سعی شد که بدنه اجتماعی در تصمیم گیری سهیم و نقش داشته باشند که این حرکت علاوه بر اینکه احترام گذاردن به نظرات آنان محسوب می شد، در ایجاد انگیزه برای تلاش بیشتر نیز مؤثر بود.

حسینی همچنین گفت: اصولگرایان درسال٩٤ هم در انتخابات مجلس در تهران به لیست واحد رسیدند ولی چون بدنه حزب اللهی و انقلابی کاملا متقاعد نشدند با تمام توان وارد میدان رقابت نشدند؛ ولی این بار که به گزینه واحدرسیدیم غالب افراد فعالانه درصحنه بودند.

 وی ادامه داد: به هرحال این بار برخلاف سال 92توانستیم به گزینه مشترک و نهایی  برسیم که در این  زمینه جمنا نقش عمده ای داشت.

عضو هیئت رئیسه جمنا افزود: بعد از انتخابات لازم بود جلساتی برگزار شود که در آن اعضای شورای مرکزی به تبادل نظر و آسیب شناسی جدی بپردازند و نقاط ضعف و قوت، تهدیدها و فرصتها و نیز اولویت ها و راهبردها و حتی برنامه های اجرایی و عملیاتی را مشخص کنند؛ که این کار در مرحله نهایی است.

وی ادامه داد: برنامه ریزی برای انتخابات مجلس یازدهم نیز در دستور کار است تا بتوانیم با همگرایی ، انسجام وبرنامه ریزی بهتر در فضای سیاسی کشور به ویژه انتخابات اثر گذارتر باشیم.

سید محمد حسینی به بازنگری در ساختار جمنا اشاره کرد و گفت: برخی گلایه و انتقاداتی داشتند که افرادشرکت کننده در مجمع ملی براساس چه مکانیزمی دعوت شدند؟لذا جمنا در ساختار جدید خود تلاش کرده شبهات و ابهامات را بر طرف کند و به یک جمع بندی معقول و مورد قبول برسد.

جمنا در استان ها ضعف داشت
دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی با بیان اینکه تردیدی نیست که جمنا در استانها ضعف داشت؛ گفت: در بازه زمانی پنج ماه تا انتخابات جبهه مردمی فعالیت فشرده ای را ساماندهی کرد و همه به نوعی زحمت کشیدند اما در اینکه جمنا در استانها و یا در تهران ضعفها وکمبودهایی داشت تردیدی نیست و اگر این گونه نبود نتیجه بهتری کسب می شد.
حسینی ادامه داد: ممکن است بگویید رقیب قدرتمند و دولت مستقر بود و از شیوه ها و شگردهای مختلف و در هم برای پیروزی استفاده کرد، پاسخ این است که بله حرف درستی است اما در هر حال ما می‌توانستیم با روشنگری و تبیین قضایای پیدا و پنهان رقیب وتلاش گسترده افکار عمومی را بیشتر با خود همراه کنیم.
این استاددانشگاه تهران گفت: این ضعف ها ممکن است در شورا یا ستاد مرکزی هم بوده باشد که باید در فضای منطقی ممکن است بگویید رقیب قدرتمند و دولت مستقر بود و از شیوه ها و شگردهای مختلف و در هم برای پیروزی استفاده کرد، پاسخ این است که بله حرف درستی است اما در هر حال ما می‌توانستیم با روشنگری و تبیین قضایای پیدا و پنهان رقیب وتلاش گسترده افکار عمومی را بیشتر با خود همراه کنیم بررسی و در برنامه های آینده برطرف شود.

موتلفه علی الظاهر باجمنا همراهی داشت
سید محمد حسینی به حمایت احزاب اصولگرا از جمنا اشاره کرد  و گفت: جمنا نتوانست صد در صد افراد و احزاب را به خود همراه سازد اما یک وفاق حداکثری ایجاد کرد و غیر از جبهه پایداری تقریبأ همه احزاب شناخته شده اصولگرا از جبهه پیروان خط امام و رهبری، تا ایثارگران به آن پیوستند.
وی به حزب موتلفه اشاره کرد و گفت: از حزب موتلفه آقای حبیبی، آل اسحاق، خانم رهبر و افتخاری در شورای مرکزی جبهه حضور داشته و دارند و آقایان حبیبی، بادامچیان وتوکلی بینا  با وجود کاندیداتوری میرسلیم در آخرین روز  اطلاعیه دادند و از آقای رئیسی حمایت کردند.
سید محمد حسینی ادامه داد:  میرسلیم و شورای مرکزی مؤتلفه دلایل خاص خودشان را از کاندیداتوری داشتند و البته ما هم گلایه های جدی داشتیم که شعار موتلفه همیشه این بود که تابع  جامعتین هست یعنی جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به هر تصمیمی که آنها برسند ما هم تابع آن هستیم و این بار هر دو جامعه نسبت به آقای رئیسی اجماع داشتند اما مؤتلفه درکمال ناباوری با کاندیدای مستقل وارد صحنه شد.

جمنا اصراری به کناره گیری میرسلیم نداشت/تصمیم میرسلیم شخصی بود
وزیرپیشین ارشاد ادامه داد: شورای مرکزی جمنا اصرار زیادی به کناره گیری میرسلیم نداشت و ایشان هم با نظر شخصی وتصمیم اکثریت شورای مرکزی  مؤتلفه تصمیم گرفت که در انتخابات بماند.
شورای مرکزی جمنا اصرار زیادی به کناره گیری میرسلیم نداشت و ایشان هم با نظر شخصی وتصمیم اکثریت شورای مرکزی  مؤتلفه تصمیم گرفت که در انتخابات بماند
وی افزود : جبهه پایداری و جلیلی ظاهرا انتظار داشتند از آغاز شکل گیری جمنا نقش داشته باشند و حاضر نبودند با تأخیر و پس از انجام برخی اقدامات به مجموعه بپیوندند.
سیدمحمدحسینی گفت: به هرحال جبهه توانست یک اجماع نسبی و وفاق حداکثری بوجود آورد و در نهایت نیروهای انقلاب ازکاندیدای واحد حمایت کردند.
حسینی خاطرنشان ساخت : درحال حاضر که بیش ازدوسال تا رقابت انتخابات مجلس یازدهم فرصت داریم باید همه عناصرمؤثر، احزاب و تشکل های ولایی دیدگاه هاونقطه نظرات خود رامطرح کنند تا از تفرقه و چند دستگی جلوگیری شود وزمینه نتیجه گیری مطلوب درانتخابات حاصل  شود.

بعضی از نیروهای ارزشی گمان می کردند جمنا صرفا برای حمایت ازقالیباف تشکیل شده است
عضو شورای مرکزی جمنا افزود: بعضی دوستان مثل طرفداران جبهه پایداری تصورشان این بودکه جمنا برای حمایت از کاندیداتوری آقای قالیباف تاسیس شده است و این گونه عنوان می کردند که گزینه نهایی جمنا آقای قالیباف است و این اقدامات و همایش ها جنبه صوری دارد  ودر نهایت کار مهندسی خواهد شد و به هدف خودشان می رسند.
وی ادامه داد: اما در واقع جبهه مردمی نیروهای انقلاب بر این اعتقاد بود که از همه ظرفیت‌ها استفاده کند بر این اساس لازم بود با همه شخصیت هایی که در مظان کاندیداتوری بودند صحبت نماید و از آنان دعوت کند تا در چارچوب جمنا خود را در معرض رای پایگاه اجتماعی اصولگرایان قرار دهند.
یکی از ویژگی های آقای  رئیسی این بود که در بین نیروهای ارزشی، ولایی و انقلابی تقریباً در مورد ایشان وفاق بود و مخالف قابل ذکری نداشت اما در مورد اینکه آقای قالیباف گزینه نهایی باشد اختلاف نظر وجود داشت، برای نمونه جبهه پایداری، آقای جلیلی و جمعی از علما و روحانیون با ایشان مخالف بودند
حسینی یادآور شد: آقای رئیسی به خاطر ویژگی هایی که داشتند از همان ابتدا در هر دو مرحله رای اول را کسب کردند.
وی ادامه داد: آقای قالیباف گاهی از مواقع مصاحبه می‌کرد که کاندیدا نیست و این باعث تردید می شد اما آقای رئیسی اینگونه بحث‌ها را نداشتند لذا به طوری طبیعی مراحل طی شد و در نهایت به آقای رئیسی رسیدیم.

جبهه پایداری، سعید جلیلی و بعضی از روحانیون موافق قالیباف نبودند
سیدمحمد حسینی افزود: یکی از ویژگی های آقای  رئیسی این بود که در بین نیروهای ارزشی، ولایی و انقلابی تقریباً در مورد ایشان وفاق بود و مخالف قابل ذکری نداشت اما در مورد اینکه آقای قالیباف گزینه نهایی باشد اختلاف نظر وجود داشت، برای نمونه جبهه پایداری، آقای جلیلی و جمعی ازعلما وروحانیون با ایشان مخالف بودند.
وی ادامه داد: اختلاف جبهه پایداری با آقای قالیباف بحث امروز و دیروز نیست بلکه انتقاداتی به موضع گیری ها  و یا رویکرد فرهنگی و سیاسی آقای قالیباف است که از گذشته داشته اند.

جمنا پیشنهاد داد که قالیباف کنار رود اما تصمیم نهایی را خود قالیباف گرفت
عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب گفت: در شورای مرکزی جمنا این موضوع مطرح بود که با وجود دو کاندیدا نتیجه ای  به دست نمی آید و گفتند که اگر یک کاندیدا باقی بماند امید بیشتر می شود لذا  قرار شد با آقای قالیباف صحبت و به ایشان منتقل کنند که در نظرسنجی ها موقعیت آقای رئیسی بهتر است اما چیزی به ایشان تحمیل نشد بلکه صرفا یک پیشنهاد بود که در نهایت خود آقای قالیباف تصمیم گرفت تا انصراف دهد.
دبیرکل کانون دانشگاهیان با اشاره به اینکه برخی ها عنوان می کنند همه رای آقای قالیباف در سبد آقای رئیسی ریخته نشد، گفت: از طرفی مشخص نبود که اگر آقای رئیسی نیز انصراف می داد تمام آراء ایشان به سبد آقای قالیباف ریخته می شد یا خیر.

جمنا پیشنهاد داد قالیباف معاون اول شود اما رئیسی آن را اعلام نکرد
سید محمد حسینی با اشاره به موضوع مطرح شده در شورای مرکزی جمنا گفت: پیشنهاد جمنا این بود که آقای قالیباف به عنوان معاون اول مطرح شود چون عده ای اعتقاد داشتند که آقای قالیباف یک مدیر اجرایی توانمند است و اگر برخی انتقاداتی دارند که آقای رئیسی در کار های اجرایی نبوده با این ترکیب این انتقادات بر طرف می شود و آقای رئیسی و قالیباف می توانند مکمل خوبی برای هم باشند.
عضو شورای مرکزی جمنا افزود: از طرف دیگر اعلام این ایده می توانست انگیزه ستاد های آقای قالیباف را برای همکاری با ستادهای رئیسی بیشتر کند اما به هر دلیلی ستاد آقای رئیسی یا خود ایشان به این جمع‌بندی نرسیدند که معاون اولی آقای قالیباف را اعلام کنند.
پیشنهاد جمنا این بود که آقای قالیباف به عنوان معاون اول مطرح شود چون عده ای اعتقاد داشتند که آقای قالیباف یک مدیر اجرایی توانمند است از طرف دیگر اعلام این ایده می توانست انگیزه ستاد های آقای قالیباف را برای همکاری با ستادهای رئیسی بیشتر کند اما به هر دلیلی ستاد آقای رئیسی یا خود ایشان به این جمع‌ بندی نرسیدند که معاون اولی آقای قالیباف را اعلام کنند
وی ادامه داد: آقای رئیسی اعلام کرد که ما  از آقای قالیباف تشکر و از توان بالای اجرایی ایشان استفاده می کنیم اما معاون اولی ایشان را که جمنا پیشنهاد داده بود،اعلام نکرد.

شورای مرکزی جمنا مخالفتی با انصراف قالیباف نداشت
سید محمد حسینی در واکنش به اینکه گفته می شود اعضای شورای مرکزی جمنا با انصراف آقای قالیباف مخالفت داشتند، گفت: در شورای مرکزی تصمیم گیری شد که اقای قالیباف انصراف دهد و  اعضاء شورا نیز قبول کردند و پذیرفتند که بهتر است باتوجه به شرایط ونظرسنجیهاآقای قالیباف کناره گیری کند اما اگر کسی جداگانه  مخالفتی با این موضوع داشته بنده اطلاع ندارم.

رئیسی نمی خواست حامیان خود را محدود به جمنا کند همان گونه که روحانی خود را محدود به حمایت اصلاح طلبان نکرد
عضو هیئت رئیسه جمنا گفت: این تصور وجود داشت که آقای رئیسی فراتر از پایگاه جمنا  آرایی دارد لذا نمی خواست دایره حمایت خود را  به جمنا محدود کند به همین دلیل سعی می کرد خود را به نوعی مستقل جلوه دهد و به ویژه ازقشرخاکستری آرایی را جلب کند.
وی ادامه داد: در انتخابات معمولا کاندیداها به همین شیوه عمل می کنند و آقای روحانی هم در انتخابات دامنه طرفداران خود را  به اصلاح طلبان محصور نکرد.
ارزیابی از موضوع نو اصولگرایی: جریان اصولگرایی نیازمند بازنگری است
سید محمد حسینی با اشاره به موضوع نو اصولگرایی گفت: در اینکه باید یک بازنگری در گفتمان، رویکرد، روشها وچهره های جریان اصولگرایی صورت گیرد کسی تردید ندارد و هر کسی به زبانی این ضرورت را بیان می کند.
وی ادامه داد: دوستان ما در انتخابات مجلس، شوراها و ریاست جمهوری نتیجه را واگذار کردند، زمانی که چنین اتفاقاتی به هر دلیل یا دلایلی صورت می‌گیرد باید یک تجدید نظرجدی صورت گیرد و اگر به همان روش و گفتمان قبل اصرار داشته باشیم آش همان آش وکاسه همان کاسه خواهد بود و نتیجه ای حاصل نمی شود.
استاد دانشگاه تهران افزود: باید چنان تحولی صورت گیرد که ضمن حفظ رای 16 میلیونی،برای جلب ١٠میلیون رأی دیگرهم برنامه ریزی و تدبیرکنیم.
حسینی خاطر نشان کرد: بیش از 3 ماه است که در این خصوص در جلسات بحث می کنیم تا با واقع گرایی بتوانیم تحولاتی را رقم بزنیم تا فعالیت ها ثمره بخش ترشود و منتج به نتیجه مطلوب گردد.

اگرقالیباف در صحنه می ماند باز هم روحانی پیروز انتخابات بود
عضو شورای مرکزی جمنا گفت: حتی اگر آقای قالیباف هم در صحنه رقابت باقی می ماند و آقای رئیسی انصراف می داد برمبنای قرائن و شواهد و نیز نظرسنجی های سه مرکز مورد توافق باز آقای روحانی پیروز انتخابات بود و رای جریان اصولگرایی بیشتر نمی شد.

ناطق از اصولگرایان فاصله گرفت،اصولگرایان از او فاصله نگرفتند
سید محمد حسینی با اشاره به برخی از شخصیت های اصولگرا همچون آقای ناطق نوری، ولایتی و مرحوم هاشمی رفسنجانی گفت: آقای ناطق تقریبا از سال ۸۴ به تدریج راه خود را از اصولگرایان  جدا کرد.
وی ادامه داد: در سال 84 آقای ناطق نوری رئیس شورای هماهنگی بود که در آن شورا به این نتیجه رسیدند که آقای لاریجانی به عنوان کاندیدای نهایی اصولگرایان در انتخابات باشد درحالیکه آقای قالیباف و احمدی نژاد نیز حضور داشتند و این تصمیم شورای هماهنگی را نپذیرفتند.
حسینی خاطر نشان کرد: زمانی  که احمدی نژاد رئیس جمهور شد، آقای ناطق به دلیل ناکارآمدی شورای هماهنگی و عدم همراهی همه جریانات اصولگرایی  ونیز بخاطر اختلاف نظرهایی که با احمدی نژاد داشت مدتی سکوت کرد و خودرا از اینکه محور فعالیت اصولگرایان باشد کنار کشید  و به تدریج  فاصله گرفت و با کارگزاران و اصلاح طلبان ارتباط بیشتری برقرار کرد.
 حسینی گفت: این فاصله به گونه ای شد که در سال 88 نه علنا بلکه عملا آقای ناطق حامی گزینه اصلاح طلبان شد و در سال 92 هم ایشان کاملا از آقای روحانی حمایت کرد.
وی ادامه داد: این همراهی آقای ناطق با اصلاح طلبان به گونه ای شده که در حال حاضر مواضع ایشان درانتخابات، با خاتمی رقیب جدی خود در  سال 76، سازگاری بیشتری دارد تا با مواضع نیروهایی که درسال ٧٦با تمام توان و اعتبار در حمایت از ایشان وارد صحنه شدند و در دوران دوم خرداد متحمل هزینه های فراوان شدند.
عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب افزود: به هرحال آقای ناطق نوری از اصولگرایان فاصله گرفتند و این گونه نبوده است که اصولگرایان از ایشان فاصله بگیرند. آقای ناطق  به تدریج تمایل پیدا کردند که با مرحوم هاشمی رفسنجانی، خاتمی، سیدحسن خمینی و روحانی مراوده و همفکری داشته باشد و حتی از شرکت در جلسات جامعه روحانیت مبارز اجتناب نماید.
 وی ادامه داد: بدیهی است اصولگرایان هم اشکالات و ایراداتی داشته اند اما سوالی که برای نیروهای ولایی و ارزشی لاینحل مانده این است که چگونه آقای ناطق با کسانی همراه شده که درگذشته و به ویژه دوم خرداد آن تخریب های گسترده و بی رحمانه را علیه ایشان کردند!

مهمترین چالش دولت روحانی ناکار آمدی آن است
وی به مهمترین چالش دولت روحانی اشاره کرد و گفت: مهمترین چالش دولت آقای روحانی ناکارآمدی آن است یعنی ترکیب دولت یازدهم و در حال حاضر دوازدهم به گونه ای است که من حیث المجموع ازکارآمدی، عزم و اراده، تحرک و برنامه راهگشا برای تحول و پیشرفت کشور و برطرف شدن مشکلات اساسی مردم از جمله بیکاری، معضلات اجتماعی و مشکلات معیشتی، برخوردارنیست.
حسینی گفت: دولت مردان با طرح شعارهای پرطمطراق وعده دادند که با مذاکرات و توافق؛ تمامی تحریم ها را یک جا برخواهند داشت و همه مشکلات را از سر راه رونق اقتصادی کشور برخواهند داشت اما با گذشت چند سال از اجرایی شدن برجام تحولی ملموس در زندگی مردم رخ نداده است و به توصیه های رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی توجه کافی صورت نگرفته است و به گفتار درمانی بسنده شده است.
عضوهیئت علمی دانشگاه تهران گفت: درآغاز مذاکرات که رهبرحکیم انقلاب از بدبینی ‌نسبت به آمریکا در پای بندی به تعهدات سخن می گفتند آقای روحانی با خوش خیالی تمام اظهارنظر می کرد که در عالم سیاست بد بینی و خوش بینی معنا ندارد حال با گذشت چند سال متوجه شدند که خیلی هم معنا دارد و نمی شود به آمریکا اعتماد و تکیه کرد و همان سخنی را می گویدکه منتقدان از اول هشدارداده بودند و با شدیدترین حملات و اتهامات از جمله کاسب تحریم بودن مورد نوازش قرارگرفته بودند.
بدیهی است اصولگرایان هم اشکالات و ایراداتی داشته اند اما سوالی که برای نیروهای ولایی و ارزشی لاینحل مانده این است که چگونه آقای ناطق با کسانی همراه شده که درگذشته و به ویژه دوم خرداد آن تخریب های گسترده و بی رحمانه را علیه ایشان کردند
حسینی ادامه داد: رئیس جمهور وعده داد سالانه یک میلیون شغل ایجاد می کند ولی در آغاز راه وزیرکار اعلام می کند همه ظرفیت ها و اعتبارات را که بکارگیریم ٥٠٠هزارفرصت شغلی بیشتر به وجود نمی آید و به همین صورت وعده ها روی کاغذ می ماند و با تعطیلی بعضی کارخانه ها و مراکز تولیدی برخی شاغلان هم نگران از دست دادن موقعیت شغلی خود می شوند!
وی گفت: دولت با تجربه پر هزینه سال های اخیر ناگزیر باید در سیاست ها و رویکرد خود تجدید نظر و به توصیه ها وسیاست های ابلاغی رهبری عمل کند تا درخدمت رسانی به مردم موفق شود و موجبات رضایتمندی همگان را فراهم کند.

حمایت از نیروهای متعهد و توانمند درحوزه فرهنگ و هنر منشأ تحول و ارتقاء سطح فکری جامعه می شود
وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی دولت دهم در بخش دیگری از مصاحبه خود با خبرگزاری خانه ملت گفت: دولت در حوزه فرهنگ تاکنون دو وزیر را کنار گذاشته که نشانگر ناتوانی در جلب رضایت جامعه فرهنگی و هنری است؛ باید دعاکنیم که وزیر جدید در انجام ماموریت های متنوع و خطیری که برعهده دارد موفق باشد. البته اگر با همان رویکرد و نگرش قبلی پیش برود تحول و پیشرفتی صورت نخواهد گرفت.
وی ادامه داد: باید از نیروهای  متعهد و توانمند حمایت شود تا بتوانند آثار ارزشمندی تولید کنند چرا که با  آثار سطحی و نازل نمی توان سطح فرهنگی کشور را بهبود و ارتقاء بخشید.
دولت در حوزه فرهنگ تاکنون دو وزیر را کنار گذاشته که نشانگر ناتوانی در جلب رضایت جامعه فرهنگی و هنری است؛ باید دعاکنیم که وزیر جدید در انجام ماموریت های متنوع و خطیری که برعهده دارد موفق باشد
سید محمد حسینی گفت: انتقادات جدی در حوزه سینما، تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی، شعروادب، کتاب، مطبوعات وسایر حوزه ها به دولت وارد است که تفصیل آن مجال وسیعی می طلبد؛ طرح اشکالات و نوع رفتار رهبر هنرشناس به روشنی بیانگر ضعفها و ایرادات در این زمینه است، برای نمونه علیرغم علاقه زائدالوصف رهبر انقلاب به کتاب درچهار سال گذشته فقط یک بار از نمایشگاه کتاب بازدید کردند اما در دولت دهم هر سال در نمایشگاه حضور پیدا می‌کردند.
وزیر پیشین ارشاد با اشاره به وضعیت نامناسب بعضی فیلم های سینما گفت: در جشنواره فیلم فجر سال گذشته حتی کسانی که چندان انگیزه دینی و انقلابی نداشتند به تعدادی از فیلم های راه یافته به جشنواره اعتراض کردند.

خانه سینما را سیاسی کردند/خانه سینما با تغییرات مکرر در اساسنامه از اهداف خود فاصله گرفت
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم به موضوع انحلال خانه سینما در دوره وزارت خود اشاره کرد و گفت: شورای فرهنگ عمومی کشور مصوبه داشت اگر هرگونه تغییر در اساسنامه خانه سینما باید با اطلاع  و نظرشورای فرهنگ عمومی کشور باشدکه البته این روال قانونی نادیده گرفته شده بود.
سید محمد حسینی ادامه داد: خانه سینما بار ها و در موارد گوناگون تغییراتی را در اساسنامه خود انجام داد اما این تغییرات جدید را به شورای فرهنگ عمومی حتی  اطلاع رسانی هم نکردند
وی ادامه داد: شورای فرهنگ عمومی تاکید داشت با تغییرات صورت گرفته در اساسنامه، فعالیت خانه سینما فاقد وجاهت است و باید اصلاح شود.
حسینی گفت: خانه سینما حتی حاضر نبود صنف های خود را در ارشاد به ثبت برساند و همکاران ما تاکید داشتند که باید همه صنف ها همچون تهیه کنندگان، بازیگران و کارگردانان را قانونأ به ثبت برساند.
وی گفت: خانه سینما انتظار داشت که ارشاد صرفأ از آنها حمایت کند و نظارتی هم برکارهایشان نباشد؛کوتاه سخن آنچه سازمان سینمایی و شورای فرهنگ عمومی کشور می گفتند اجرای قانون بود ولی گردانندگان خانه سینما با پشتگرمی سیاسیون و رسانه های داخل و خارج موضوع حقوقی را به جنجال سیاسی و دعوای ژورنالیستی تبدیل کردند و این چنین وانمودکردند که مدیران ارشاد با فعالیت صنفی مخالف هستند!
عضو شورای مرکزی جمنا خاطر نشان کرد: اصولگرایان مخالف آزادی های فرهنگی و اجتماعی نیستند اما اصلاح طلبان با قدرت رسانه ای که دارند فضایی ایجاد کردند و از اصولگرایان چهره ای ساختند که گویا با هنر و به ویژه موسیقی مخالف هستند!
سیدمحمدحسینی افزود: درحالیکه صدها کنسرت و برنامه های هنری دراقصی نقاط کشور برگزار می شود گاهی یک کنسرت بنا به هر دلیل درست یا نادرستی در شهری لغو می شود و این موضوع سوژه در دست رسانه ها و در شمار مهمترین مسائل کشور قرار می گیرد و مدرکی می شود برای اینکه اصولگرایان با موسیقی و شاد بودن مردم مخالفند اما در واقع روح سیاستمداران اصولگرا از چنین موضوعی بی خبر است ولی به هرحال این مهر به پیشانی آنها می خورد و عده زیادی هم چشم وگوش بسته می پذیرند و رگهای گردنشان متورم می شود!
اصولگرایان مخالف آزادی های فرهنگی و اجتماعی نیستند اما اصلاح طلبان با قدرت رسانه ای که دارند فضایی ایجاد کردند و از اصولگرایان چهره ای ساختند که گویا با هنر و به ویژه موسیقی مخالف هستند!
وزیر اسبق ارشاد ادامه داد: اگر گفته می شود مدیریت بر فضای مجازی به دلیل پیشگیری ازتبعات  غیر اخلاقی، ضد امنیتی و مشکل آفرینئ مالی صورت گیرد؛ با مغلطه و سفسطه به مردم و بخصوص جوانان آدرس غلط می دهند که اصولگرایان نگاه انسدادی دارند و با استفاده از فضای مجازی و اینترنت مخالف هستند؛ در صورتی که قبل از دولت روحانی شورای عالی فضای مجازی و مرکز عالی فضای مجازی برای توسعه و ارتقای فعالیتها و البته ساماندهی در چارچوب ضوابط عقلانی شکل گرفت.
اصلاح طلبان درجنگ روانی و فضا سازی یدطولایی دارند / اصولگرایان در برقراری ارتباط با اقشار مختلف و نسل جوان کمیتشان می لنگد.
عضو شورای مرکزی جمنا افزود: اصلاح طلبان از قدرت بالای القای مطلب به مخاطب برخوردارند و یکی از عوامل آن بهره گیری از اساتید زبدگان ارتباطات، رسانه و جنگ روانی  و نرم است.

اصلاح طلبان چهره ای خشن و هولناک از رئیسی ساختند که نام وی یادآور زندان و اعدام شد
سیدمحمد حسینی گفت: اصلاح طلبان در ایام انتخابات با همکاری سخاوتمندانه رسانه های بیگانه چهره ای مخوف از آقای رئیسی ساختند که اگر رئیس جمهور شود سر و کار مردم با اعدام  و زندان خواهد بود. این قدرت رسانه ای آنها است که برای نیل به قدرت و خواسته ها از هر ابزاری استفاده می کنند .
وی ادامه داد: در عین حال پاشنه آشیل دوستان ما ضعف در این عرصه است البته ما محدودیت های شرعی و قانونی داریم و نمی توانیم به دستورالعمل ماکیاول عمل کنیم که می گوید برای رسیدن به هدف از هر وسیله ای می توان استفاده کرد!

سزاوار نیست که اصولگرایان توجیه گر بعضی کاستی ها و ضعفهای نهادهای حکومتی باشند
عضو شورای مرکزی جمنا گفت: درست است که ما مدافع و حامی نهادهای حاکمیتی مانند شورای نگهبان و قوه قضائیه هستیم مثلا در برابر هجمه ناجوانمردانه رسانه های معاند علیه رئیس قوه قضائیه بخاطر مواضع انقلابی و برخورد با مفسدان دانه درشت، از ایشان حمایت می کنیم ولی توجیه گر ضعفها و نارسائی ها در این مجموعه ها نخواهیم بود. در صدا و سیما، شورای نگهبان و قوه قضاییه هر اتفاقی که صورت می گیرد این گونه عنوان می شود که اصولگرایان موافق هستند در حالی که ما هم درمواردی به عنوان یک جریان سیاسی نقد هایی به برخی از مواضع و رویکرد ها داریم. برای نمونه این سوال را به جد داریم که چرا شورای نگهبان  چهره ای مانند حاجی بابایی  را رد صلاحیت کرد و کاندیداهای کمکی وپوششی رقیب را تأیید؟!
سید محمد حسینی با انتقاد از شورای نگهبان گفت: این سوال مطرح است که در انتخابات ریاست جمهوری، شورای نگهبان بر چه اساسی برخی از کاندیدا هاهمچون آقای حاجی بابایی  را رد صلاحیت کرد در حالی که پنج دوره نماینده مجلس و یک دوره چهار ساله هم وزیر توانمندی بود و این سوابق و تجربیات برای رجل سیاسی  و مدیر و مدبر بودن به نظرکافی می رسد.
وی ادامه داد: از طرف دیگر بر چه اساسی شورای نگهبان آقای هاشمی طبا و جهانگیری را که از ابتدا اعلام شده بود کاندیدای پوششی هستند و صرفا برای کمک به آقای روحانی در مناظرات به منظورتبیین مبالغه آمیز عملکرد دولت وتخریب رقیب آمده اند و در پرونده آقای جهانگیری صرف نظر از مسائل مالی، شبهات جدی همراهی با فتنه وجود دارد، تأیید صلاحیت می کنند.
حسینی معتقد است: شورای نگهبان مجمع تشخیص مصلحت نظام نیست که بخواهد مصلحت اندیشی کند بلکه باید هر فردی را بر اساس صلاحیت ها و معیارها تأیید و یا رد صلاحیت کند.
وی ادامه داد: معیارهای تائید و رد صلاحیت را حتی الامکان شفاف نماید و راه القای شائبه ها و حرف و حدیث ها را مسدود کند، از جمله تکلیفی را که رهبری به شورا محول کردند در تعریف رجل سیاسی انجام دهد و حداقل شرایط ثبت نام داوطلبان در ریاست جمهوری رامشخص کند که مسئله لوث نشود و شاهد صف چند هزار نفره از جمله کودک چند ماهه برای ثبت نام نباشیم؛ مسلمأ فرافکنی مجلس و شورای نگهبان در این موضوع که حالت تمسخرآمیزی پیداکرده به هیچ وجه قابل قبول نیست. بر فرض که مانع قانونی وجود دارد با استعلام از ولی فقیه وحکم حکومتی قابل حل است.
صدا و سیما به شکلی بی سابقه و با سفارش یک وزیر و برای خوشایند وی، برنامه های تلویزیونی مؤثر را لغو می کند! این رفتار آیا با استقلال سازمانی که رئیس آن را رهبر معظم انقلاب تعیین می کند مغایرت ندارد؟
دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی همچنین با گلایه از قوه قضاییه گفت: در رسیدگی به تخلفات حسین فریدون و دیگر دانه درشت ها همچون مدیران ارشد دولتی که در انتخابات وظایف قانونی را نادیده گرفتند تساهل و تسامح پذیرفته نیست، بلکه بایستی با قاطعیت عمل کرد و مردم را نسبت به اجرای عدالت در نظام اسلامی امیدوارساخت.
حسینی گفت: صدا و سیما به شکلی بی سابقه و با سفارش یک وزیر و برای خوشایند وی، برنامه های تلویزیونی مؤثر را لغو می کند! این رفتار آیا با استقلال سازمانی که رئیس آن را رهبر معظم انقلاب تعیین می کند مغایرت ندارد؟

 نظارت عالی در جبهه مردمی با شورای فقهی است
 عضو شورای مرکزی جمنا با بیان اینکه در حال حاضر اصولگرایان فردی را سراغ ندارند که نظر و سخنش فصل الخطاب باشد و همه بپذیرند، گفت: اصولگرایان چهره های شاخص و برجسته ای همچون آیت الله موحدی کرمانی، آیت الله یزدی، آیت الله مصباح یزدی و امثال آقای رئیسی دارند که هر کدام دارای نفوذ و پایگاه قابل توجهی هستند به همین دلیل در اساسنامه جمنا شورای فقهی در نظر گرفته شده تا افرادی مانند آقای موحدی کرمانی و آقای یزدی در جریان امور باشند و جبهه از نظرات ارزشمند و نظارت عالیه آن بزرگواران بهره مند شود.

کاندیداها در صحنه سیاسی حضور فعال داشته باشند
عضو هیئت رئیسه جمنا به فعالیت های سید ابراهیم رئیسی بعد از انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: آقای رئیسی همواره درحوزه فرهنگی و اجتماعی فعالانه حضور داشته است اما به دلیل مسئولیت در دستگاه قضایی در مباحثی مانند انتخابات نمی توانستند مواضع صریح و روشن بگیرند و در حال حاضر چنین محدودیت و ملاحظاتی را ندارند لذا اگر در صحنه حضور فعال نداشته باشند جای سوال است نه اینکه اقدامات و تحرکات ایشان سوال برانگیز باشد.
سید محمد حسینی ادامه داد: آقای رئیسی رای 16 میلیونی در انتخابات کسب کرد یعنی حدود٤٠درصد رای دهندگان طرفدار پر و پا قرص ایشان هستند و حالا انتظار دارند وی بیانگر مطالبات آنان باشد و همین طور دیگر کاندیداهای اصولگرا در عرصه سیاسی و اجتماعی فعال باشند و بعد از انتخابات به خواب زمستانی فرونروند!
حسینی گفت: فعالیت آقای رئیسی الزامأ به معنای کاندیداتوری ایشان در انتخابات دوره بعدی نیست بلکه ایشان یک عنصر و شخصیت اثرگذار و مشرف به مسائل ریز و درشت کشور هستند که نظام و مردم باید از این ظرفیت برای پیش برد امور استفاده کنند.

برخی از اصولگرایان می گفتند فعالیت ما نتیجه ندارد/روایت حسینی از کاندیداتوری توکلی مقابل هاشمی رفسنجانی
وی گفت : حتی برخی از اصولگرایان معتقد بودند که رقابت در برابر رئیس جمهور مستقر نتیجه ندارد و نمی توانیم پیروز شویم اما این نکته را توجه نداشتند که در بحث های سیاسی همیشه هدف پیروزی و به نتیجه رسیدن نیست، همین که ما یک رقابت جدی داشتیم و دولت و اصلاح طلبان متوجه شدند یک طیف جریان قدرتمند در کشور مخالف پاره ای از سیاست ها و روش ها است این خود موفقیت محسوب می شود و موجب تعدیل برخی اقدامات می گردد.
سید محمد حسینی ادامه داد: در دور دوم ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی آقای توکلی نیز کاندیدا شد و مشخص بود که در آن فضا نمی تواند در برابر آقای هاشمی رفسنجانی پیروز شود اما به هر حال نگذاشت فضای تک صدایی غالب شود و موقعیت و تریبونی فراهم شد تا انتقادات جدی به رویکرد اقتصادی دولت کارگزاران وارد شود که طرح این مباحث و فضایی که ایجاد شد تا حدودی سبب تجدید نظر در بعضی برنامه های توسعه اقتصادی دولت شد و به عدالت توجه بیشتری صورت گرفت.
نیور های انقلاب و ولایی در اولین  دوره ریاست جمهوری در آغاز پیروزی انقلاب از مرحوم دکتر حبیبی حمایت کردند بعد از اینکه کاندیدای اصلی آنان یعنی جلال الدین فارسی مورد تائید قرارنگرفت، علیرغم اینکه می دانستند حبیبی رای نمی آورد اما هرگز حاضر نشدند از بنی صدر حمایت کنند.
وی با بیان اینکه حیات و اثرگذاری گروه های سیاسی درگرو چنین فعالیت هایی است نه اینکه صرفأ ملاک اقدام، پیروزی باشد، گفت: نیروهای انقلاب و ولایی در اولین  دوره ریاست جمهوری در آغاز پیروزی انقلاب از مرحوم دکتر حبیبی حمایت کردند بعد از اینکه کاندیدای اصلی آنان یعنی جلال الدین فارسی مورد تائید قرارنگرفت، علیرغم اینکه می دانستند حبیبی رای نمی آورد اما هرگز حاضر نشدند از بنی صدر حمایت کنند و این مخالفت هر چند همراه با شکست ظاهری در انتخابات بود ولی درکارنامه نیروهای انقلاب به عنوان یک تصمیم تاریخی درست ثبت شده و موجب افتخار است.

یکتا نقدهایی به برخی مواضع احمدی نژاد دارد
سخنگوی جبهه یکتا با اشاره به این جبهه گفت: یکتا از ابتدا مستقل بوده و ضمن تجلیل ازخدمات گسترده دوران احمدی نژاد و دفاع وزرا از عملکرد خود، نقد هایی نیز به برخی از اظهارات و مواضع احمدی نژاد؛ همچون کاندیدا کردن آقای مشایی درسال٩٢ با وجود اینکه مشخص بود وی تائید صلاحیت نمی شود، دارد.
سید محمد حسینی ادامه داد: در انتخابات سال جاری هم آقای احمدی نژاد که خود را سرباز ولایت می داند توصیه مشفقانه رهبری مبنی بر عدم کاندیداتوری را نادیده گرفت و در انتخابات کاندیدا شد که این نیز از نقد های جدی ما به ایشان است.
وی به حمایت احمدی نژاد از کاندیداتوری حمید بقایی اشاره کرد و گفت: در حالیکه مدیران کار آمد متعددی در دولت نهم و دهم بودند حمایت از بقایی سوال برانگیز بود.

 افراد خاص هنوز در اطراف احمدی نژاد هستند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم گفت: یکی دیگر از انتقادات وجود حلقه ای از افراد خاص در کنار ایشان بود که این حلقه در دولت دهم تقویت و در حال حاضر نیز در کنار ایشان هستند و منشأ حاشیه سازی ها برای دولت شدند، حداقل بهانه به دست عده ای دادند که دولت را مورد هجمه قرار دهند به گونه ای که آن همه تلاش صادقانه و اقدامات ارزنده و بی سابقه تحت الشعاع این امور فرعی قرارگرفت و مستمسکی برای مخالفان داخلی و بدخواهان خارجی شد که تمامی خدمات را منفی جلوه دهند!

وزیر کابینه دولت دهم افزود: البته آقای احمدی نژاد به دلیل ارائه خدمات فراوان در دولت نهم و دهم به ویژه به طبقات متوسط و محروم جامعه، با وجود تخریب های زیادی که علیه ایشان صورت گرفته است هنوز از پایگاه مردمی قابل توجه برخوردار است هر چند که خواص جامعه و احزاب میانه خوبی با ایشان ندارند.

احمدی نژاد به دلیل ارائه خدمات فراوان در دولت نهم و دهم به ویژه به طبقات متوسط و محروم جامعه، با وجود تخریب های زیادی که علیه ایشان صورت گرفته است هنوز از پایگاه مردمی قابل توجه برخوردار است هر چند که خواص جامعه و احزاب میانه خوبی با ایشان ندارند

سیدمحمدحسینی درخصوص امکان حمایت جمنا از احمدی نژاد در صورت تایید صلاحیت در انتخابات گفت: آقای احمدی نژاد در بین احزاب و تشکل های اصولگرا مخالفان جدی و سر سختی دارد و وفاقی که در بین فعالان سیاسی نسبت به آقای رئیسی شکل گرفت در مورد ایشان حاصل نمی شد مضافأ بر اینکه اگر احمدی نژاد کاندیدا بود کاری به احزاب و تشکل های سیاسی نداشت و به شیوه سال ٨٤ عمل می کرد البته معلوم نبود به چه نتیجه ای برسد.
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
حمله تروریستی اهواز
حمله تروریستی اهواز همزمان با برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ یک تیم تروریستی به مردم و حاضران در مراسم رژه حمله مسلحانه کرد. پس از آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح دو نفر از پارک شهید سبحانی که پشت استیج رژه قرار دارد با به رگبار بستن مردم قصد حمله به جایگاه رژه را داشتند که نیروهای مسلح مستقر در محل رژه با دعوت مردم به پناه گرفتن با افراد مسلح درگیر شدند.
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، یگان‌های شناوری سطحی، زیر سطحی، یگان‌های هوایی و دریایی نیروهای دریایی ارتش و سپاه به سرفرماندهی شناور شهید محمد ناظری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در آب‎های نیلگون خلیج فارس از مقابل جایگاه رژه رفتند.
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح مراسم رژه بزرگ ۳۱ شهریور نیروهای مسلح همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در جوار حرم امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
اخبار بین الملل