کد خبر: ۶۱۱۱۴
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰
مجموعه «هنر نامه» شبکه چهار سیما در بخشی از برنامه جمعه‌شب خود، به نمایشگاه نقاشی‌های «منصور قندریز» پرداخت که تا ۱۳ مهر در گالری فردا برپا بوده است.
آرمان پرس l این برنامه ضمن تجلیل از «منصور قندریز» به تحسین طرحی در نقاشی سال‌های پیش از انقلاب پرداخت که به «نقاشی سقاخانه‌ای» موسوم شد و در واقع تلاشی از سوی مراکز کنترل و استحاله فرهنگی در رژیم شاه از جمله دفتر فرح دیبا بود برای نابودی و اضمحلال هنر خط و نقاشی اسلامی/ایرانی این سرزمین که تحت لوای وارد نمودن عناصر ملی و دینی در نقاشی مدرن صورت گرفت.
 
به عبارت دیگر در نقاشی موسوم به «سقاخانه‌ای»با دفرمه کردن خوشنویسی فارسی و گنجاندن عناصر دینی و ملی در کنار نقش زنان مکشوفه و حیوانات و برخی نشانه‌های انتزاعی، به مضحکه و لوث کردن تاثیر آن عناصر پرداخته و به همین دلیل یکی از تیرهای هجمه فرهنگی غرب در دوران پهلوی به پیکر نحیف هنر اسلامی و از جمله نقاشی و خط به شمار رفت.

مثلا با استفاده از خطوط و متون ادعیه و طلسم‌ها در کنار تصاویر وقایع عاشورا به تحریف آن می‌پرداختند، سپس این نگاه را در آثار بعدی به نوعی شوخی تبدیل کرده و بعضا با جمله‌های بی‌معنا به پر کردن فضای تابلو دست می‌زدند، چنان که گفته می‌شود جلال آل احمد در بازدید از آثار یکی از نقاشان این طرح، آنها را پرت و پلاهایی برای پر کردن متن دانسته بود.

جلوه صرفا توریستی از آثار عمیق مذهبی، چاشنی فرم‌های برگرفته از ایران باستان و ضایع کردن نمادهای تاثیرگذار ایرانی/اسلامی از شاخصه‌های طرح نقاشی «سقاخانه‌ای» بود که طی سال‌های دهه ۴۰ تا اواخر سلطنت پهلوی، توسط دربار شاه در فضای هنری کشور جاری شد.

طرح نقاشی «سقاخانه‌ای» که در آن افرادی همچون فرامرز پیل آرام و حسین زنده رودی و پرویز تناولی نیز حضور داشتند، براساس اسناد آرشیو دانشگاه نیویورک، از سوی سرویس اطلاعاتی آمریکا (USIS) و برای جذب هنرمندان کشورهای جهان سوم از جمله ایران و ترکیه و مصر، تحت عنوان پروژه‌هایی به نام «یک جهان در میان هنر» و «چهارده ایرانی معاصر» حمایت شد که این حمایت توسط یکی از عناصر این نهاد به نام «ابی‌گری» که به ایران آمده بود، رسمیت یافت و برخی از افراد این پروژه از جمله پرویز تناولی برای آموزش به آمریکا رفتند.
دو ماه پیش نیز نمایشگاهی از آثار یکی دیگر از افراد طرح نقاشی «سقاخانه‌ای» به نام فرامرز پیل آرام در همین گالری فردا با عنوان اینکه پس از ۴۵ سال این آثار به نمایش در می‌آید، برگزار شد. این درحالی است که در بهمن ۱۳۹۲ (در خانه هنر)، در آبان ۱۳۹۵ (در نگارخانه خیال) از نقاشی‌های پیل آرام و در دی ماه ۱۳۹۲ (در موزه هنرهای معاصر) از آثار عناصر پروژه یاد شده نیز نمایشگاه برپا شده بود. نگاهی اجمالی به برنامه گالری‌های هنری حاکی است که مشابه نمونه‌های فوق اندک نیستند.
سؤال اینجاست که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چگونه نظارتی بر روند فعالیت گالری‌ها و نمایشگاه‌های هنری دارد که اینک پس از گذشت نزدیک به ۴۰ سال از سقوط رژیم شاهنشاهی، فضای جامعه اسلامی هنوز باید جولان پس‌مانده‌های فرهنگی و طرح‌های ضدایرانی/اسلامی آن رژیم را تحمل کند؟! و اینکه آیا برخی متولیان و ناظران رسانه ملی هنوز از تشخیص هنر اسلامی از هنر شاهنشاهی ناتوانند که بعضی برنامه‌های فرهنگی شبکه به اصلاح دانایی و فرهیختگان را به تبلیغ و پروپاگاندا برای طرح‌های دفتر فرح دیبا و دربار شاه اختصاص می‌دهند؟!

منبع: کیهان
برچسب ها: شبکه ۴
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
حمله تروریستی اهواز
حمله تروریستی اهواز همزمان با برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ یک تیم تروریستی به مردم و حاضران در مراسم رژه حمله مسلحانه کرد. پس از آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح دو نفر از پارک شهید سبحانی که پشت استیج رژه قرار دارد با به رگبار بستن مردم قصد حمله به جایگاه رژه را داشتند که نیروهای مسلح مستقر در محل رژه با دعوت مردم به پناه گرفتن با افراد مسلح درگیر شدند.
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، یگان‌های شناوری سطحی، زیر سطحی، یگان‌های هوایی و دریایی نیروهای دریایی ارتش و سپاه به سرفرماندهی شناور شهید محمد ناظری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در آب‎های نیلگون خلیج فارس از مقابل جایگاه رژه رفتند.
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح مراسم رژه بزرگ ۳۱ شهریور نیروهای مسلح همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در جوار حرم امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
اخبار بین الملل