کد خبر: ۶۱۲۰۶
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰
نیوزویک بررسی کرد؛
هدف جدید آمریکا در سوریه که به صورت غیررسمی دنبال می شود «متوقف ساختن ایران» است ...
آرمان پرس l هفته نامه نیوزویک (newsweek) با انتشار یادداشتی به بررسی شکست آمریکا در سوریه مقابل ایران و روسیه پرداخته است.

در این نوشتار که زیر عنوان "چگونه آمریکا جنگ در سوریه را به روسیه و ایران باخت؟" انتشار یافته تاکید شده است که سیاست مسلح ساختن شورشیان سوری توسط اوباما شکست خورد و اکنون دولت جدید آمریکا فقط در تقلای این است که جلوی نفوذ بیشتر ایران را بگیرد.

نیوزویک نوشت: زمانیکه آمریکا و متحدانش تهاجم خود برای شکست داعش در دیرالزور را در آگوست 2017 آغاز کردند، صحنه نبرد سوریه بسیار متفاوت از وضعیت آغاز جنگ در سال 2011 به نظر می رسید.

در آن زمان، "باراک اوباما" به حمایت از شورشیانی پرداخت که برای سرنگونی اسد تلاش می کردند. وی در سال 2012، مسلح کردن شورشیان سوری را آغاز کرد.

اما حمایت روسیه و متحدانش از "بشار اسد" رئیس  جمهور سوریه موفق بوده و موجب تثبیت حکومت وی شد.

این هفته نامه آمریکایی ادامه داد: ورود مسکو به این درگیری از یک سو و افزایش نفوذ جهادی ها در گروه های شورشی سوری از سوی دیگر، آمریکا را مجبور ساخت تا در موقعیت و اهداف خود در سوریه تجدید نظر کند.

به نوشته نیوزویک، هدف جدید آمریکا در سوریه که به صورت غیررسمی دنبال می شود این است: "متوقف ساختن ایران".

آمریکا اکنون توسط ترامپ که فردی تک رو است رهبری می شود. آمریکایی ها بر این گمانند که ایران به دنبال ایجاد حضور بلندمدت در سوریه است تا بتواند راهرو نفوذ بین المللی که از تهران تا بیروت کشیده می شود را تاسیس کند. اکنون واشنگتن برای متوقف ساختن این هدف ایران در تلاش است.

براساس این گزارش، تیمی از تحلیلگران گفته اند ممکن است آمریکا با استفاده از قبایل شرق سوریه بتواند شانسی برای بازگرداندن سهم خود در این کشور داشته باشد اما تجربه سال های اخیر نشان داده ایالات متحده تعهد کافی برای احقاق این هدف را ندارد و احتمالا برای بازگشت به نقش آفرینی در سوریه خیلی دیر شده باشد.

"نیکلاس هراس" تحلیلگر مرکز امنیت آمریکای جدید به نیوزویک گفته، "دیرالزور" چالشی بزرگتر از هر منطقه دیگر سوریه برای ائتلاف تحت رهبری آمریکا و نیروهای دموکراتیک سوری خواهد بود.

در ادامه این گزارش ضمن بررسی وضعیت جنگی در دیرالزور آمده که آمریکا اساسا جای پای خود را در شرق سوریه از دست داده است اما ایران هم برای رسیدن به اهداف منطقه ای با موانع بزرگی روبروست.

نیوزویک در نهایت پیش بینی کرده که سوریه حتی پس از پایان جنگ نیز به ثبات کامل دست نیابد و به میدان رقابتی برای نفوذ قدرت های منطقه ای و بین المللی تبدیل شود.

برچسب ها: آمریکا ، ایران ، روسیه
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
حمله تروریستی اهواز
حمله تروریستی اهواز همزمان با برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ یک تیم تروریستی به مردم و حاضران در مراسم رژه حمله مسلحانه کرد. پس از آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح دو نفر از پارک شهید سبحانی که پشت استیج رژه قرار دارد با به رگبار بستن مردم قصد حمله به جایگاه رژه را داشتند که نیروهای مسلح مستقر در محل رژه با دعوت مردم به پناه گرفتن با افراد مسلح درگیر شدند.
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، یگان‌های شناوری سطحی، زیر سطحی، یگان‌های هوایی و دریایی نیروهای دریایی ارتش و سپاه به سرفرماندهی شناور شهید محمد ناظری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در آب‎های نیلگون خلیج فارس از مقابل جایگاه رژه رفتند.
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح مراسم رژه بزرگ ۳۱ شهریور نیروهای مسلح همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در جوار حرم امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
اخبار بین الملل