کد خبر: ۶۱۲۱۱
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
عطوان بررسی کرد
دو هفته پس از سفر ملک سلمان به روسیه اکنون مسکو از آمادگی برای میانجیگری بین ریاض و تهران خبر داده است در نتیجه باید پرسید واکنش ایران و عربستان چگونه خواهد بود؟
آرمان پرس l به نقل از روزنامه رای الیوم، عبدالباری عطوان سردبیر این روزنامه با اشاره به اعلام آمادگی روسیه برای میانجیگری بین عربستان و ایران به منظور بازگشت روابط دو طرف به روال عادی نوشت: این وساطت دو هفته پس از سفر ملک سلمان پادشان سعودی به مسکو اعلام شده است در نتیجه باید پرسید آیا روسیه بدون چراغ سبز ملک سلمان دست به چنین ابتکاری عملی می زد؟

تغییرات ژئو سیاسی در انتظار خاورمیانه

خاورمیانه این روزها با روند تغییر ژئو سیاسی روبه رو است که چه بسا سرفصل تحولات دهه های آینده باشد و شاید تمام معادلات قبلی را از بین برده و نظام سیاسی و امنیتی جدیدی را شکل دهد.

در این میان روسیه توانست خلأ ناشی از خروج آمریکا از نقاط مختلف خاورمیانه را پر کند.

متحدان قدیمی آمریکا در منطقه از جمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی، ترکیه و اردن تمایل شتابانی برای تقویت روابط نظامی و اقتصادی با روسیه پیدا کرده اند که نمونه آن سفر بی سابقه ملک سلمان پادشاه عربستان به روسیه بود که  اولین سفر در تاریخ روابط دو طرف به شمار می آید.

این سفر در راستای همین تمایل جا دارد و گام اول و عملی برای ایجاد ائتلاف راهبری بین دو کشور بزرگ نفتی جهان به شمار می آید.

 اکنون مهم ترین مثلث منطقه خاورمیانه شامل ایران، روسیه و ترکیه نمایی از نقشه جدید منطقه را نشان داده و حاکی از آغاز پایان سلطه غرب به رهبری آمریکا بر منطقه  است.

نرمش آمریکا درکاهش شروط تسلیحات به عربستان

نکته قابل توجه اینکه یکی از فصل های مهم سفر پادشاه سعودی به مسکو امضای  قرارداد خرید موشک های اس 400 روسیه بود، اما واشنگتن چند روز پس از ین سفر در واکنش به آن به سرعت با فروش سامانه موشکی تاد به عربستان موافقت کرده  و بسیاری از شروط مربوط به فروش آن را حذف کرد.

به موازات این تحولات پوتین در صدد افزودن یک ضلع جدید به مثلث ایران، روسیه و ترکیه یا همان عربستان است به گونه ای که آن را به یک مربع تبدیل کند، اما این خواسته قابل تحقق نیست مگر اینکه روابط بین ایران و عربستان اصلاح شود و تنش بین این دو از بین برود.

تلاش روسیه برای نزدیک کردن ریاض و تهران

در این میان اظهارات روز چهارشنبه میخائیل بوگدانف معاون وزیر خارجه روسیه مبنی بر آمادگی کشورش برای میانجیگری بین ایران و عربستان به منظور بازگشت روابط دو طرف به شکل طبیعی خود غیرمنتظره نبود، به اضافه اینکه وی اظهارداشت چند بار تلاش کرد دو طرف را سرمیز مذاکره بیاورد اما این تلاش ها با موفقیت همراه نشد.

این ابتکار عمل روسیه در حالی است که اگر پوتین از مهمان خود یا همان ملک سلمان چراغ سبز دریافت نکرده بود و یا موافقت اولیه او را جلب نکرده بود، نسبت به انجام آن اقدام نمی کرد.

به هر حال  هر دو کشور در عادی سازی روابط سود می برند زیرا مانع اصلی یا همان بحران سوریه اگر عملا تمام نشده باشد، چیزی به پایان آن نمانده است.

نکه دیگر اینکه ایران در قلب جنگ سرد با دولت دونالد ترامپ قرار دارد زیرا وی به دنبال خروج  از توافق هسته ای است و چنانچه در صدد افزودن نام سپاه پاسداران ایران در فهرست گروههای تروریستی برآید، این احتمال وجود دارد که این جنگ سرد به یک جنگ داغ تبدیل شود.

گرفتاری عربستان در یمن و تنگای منطقه‌ای و بین المللی ریاض

عربستان نیز در مقابل دریمن گرفتار جنگی خونین است که هزینه مالی و انسانی بالایی را برایش رقم زده و موجب شده است از نظر بین المللی در تنگنا قرار گرفته و وجهه آن در سطح منطقه و جهان خراب شود.

علاوه بر این ریاض به هچ وجه نتوانسته است از نظر نظامی جنگ در یمن را نهایی کند و چاره ای جز چند گزینه ندارد از جمله سوق یافتن به سمت ایران که حامی اصلی انصار الله به شمار می آید.

توصیه‌های متعدد به عربستان برای گرایش به سمت تهران

در این خصوص بسیاری از  طرف ها از جمله اسماعیل ولد شیخ فرستاده سازمان ملل در امور یمن به ریاض توصیه کردند به سمت ایران گرایش یاید و خود نیز چند نوبت عازم تهران شد در نتیجه باید پرسید اگر ایران ارتباطی به این پرونده ندارد، پس چرا ولد شیخ به آنجا سفر کرد؟

رهبری عربستان اکنون در بسیاری از سیاست ها و مواضع خود در سه سال گذشته در  حال بازنگری است زیرا از متحد آمریکایی خود در جبهه های مختلف ناامید شده است که آخرین مورد آن بر سر پرونده اختلاف با قطر بود.

احتمال استقبال عربستان از میانجیگری روسیه با تهران

تجدید نظر ریاض در سیاست خارجه خود نمود علنی داشته است که نمونه آن سفر پادشاه سعودی به مسکو و امضای قرارداد خرید سلاح از روسیه است و علاوه بر این پیش بینی می شود عربستان نسبت به میانجیگری روسیه برای عادی سازی روابط با تهران گشایش نشان دهد.

البته نمی توان در این خصوص شتابزده حکم صادر کرد زیرا آمریکا به سرعت در صدد ناکام گذاشتن ابتکار عمل های مشابه برآمده است  که آخرین مورد آن مانع تراشی در مسیر توافق ایران و عربستان بر سر تبادل هیئت های دیپلماتیک بودکه در چارچوب گشایش مواضع عربستان در قبال تهران جا داشت.

به هر حال جنگ یمن بزرگترین تنگنای عربستان است و ریسمان نجات شاید در مسکو باشد که با ایران روابط مستحکمی دارد اما باید پرسید آیا عربستان این لحظه تاریخی را مغتنم می شمارد و عملگرایی سیاسی لازم را اعمال خواهد کرد؟

باید منتظر ماند و دید در روزها و هفته های آینده ایران و عربستان به این ابتکار عمل روسیه چه واکنشی نشان خواهند داد.

منبع: تسنیم
برچسب ها: مسکو ، تهران ، ریاض
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
حمله تروریستی اهواز
حمله تروریستی اهواز همزمان با برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ یک تیم تروریستی به مردم و حاضران در مراسم رژه حمله مسلحانه کرد. پس از آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح دو نفر از پارک شهید سبحانی که پشت استیج رژه قرار دارد با به رگبار بستن مردم قصد حمله به جایگاه رژه را داشتند که نیروهای مسلح مستقر در محل رژه با دعوت مردم به پناه گرفتن با افراد مسلح درگیر شدند.
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، یگان‌های شناوری سطحی، زیر سطحی، یگان‌های هوایی و دریایی نیروهای دریایی ارتش و سپاه به سرفرماندهی شناور شهید محمد ناظری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در آب‎های نیلگون خلیج فارس از مقابل جایگاه رژه رفتند.
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح مراسم رژه بزرگ ۳۱ شهریور نیروهای مسلح همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در جوار حرم امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
اخبار بین الملل