کد خبر: ۶۱۶۹۳
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۰
* جوان

آرمان پرس l روزنامه جوان از تحرکات جدید آمریکا گزارش داده است:‌ امریکا با دشمنی علنی و اعمال فشار بر شرکت‌های بزرگ جهان آنها را در تجارت خارجی با ایران یا محتاط می‌کند یا عذرخواه!

شواهد در رسانه‌های خبری جهان حاکی از آن است که ترامپ در شیپور جنگ اقتصادی خود با ایران دمیده و شرکت‌های بزرگ را با ترساندن، از معامله با ایران منصرف می‌کند که جدیدترین نمودهای آن عذرخواهی تویوتا از بورس امریکا به خاطر فروش یک خودرو به سفارت ایران در هند است! بیشتر خبرها که به لغو معامله یا عذرخواهی اشاره دارد با واژه‌هایی احتیاطی مانند «ممکن است این کار صورت بگیرد»، «ممکن است قرارداد لغو شود» یا «ممکن است مشمول تحریم‌های امریکا باشد» و... تهیه شده‌اند.

به نظر می‌رسد امریکا قصد دارد با مانور خبری اقدام به ترساندن شرکت‌های خارجی‌ای بکند که تمایل به همکاری با ایران دارند، این کشور با دشمنی علنی و اعمال فشار بر شرکت‌های بزرگ جهان آنها را در تجارت خارجی با ایران یا محتاط می‌کند یا عذرخواه!   

تویوتا: ‌عذر می‌خواهم!

شرکت تویوتا موتورز ژاپن از رگولاتور بازار اوراق بهادار امریکا به ‌دلیل فروش یک دستگاه خودروی تویوتا به سفارت ایران در هند توسط شعبه هندی این شرکت عذرخواهی کرد. به گزارش پایگاه خبری تلگراف، از فوریه 2013، دولت امریکا شرکت‌های امریکایی و خارجی فعال در این کشور را از هرگونه معامله با ایران منع می‌کند. این تحریم‌های اقتصادی حتی بعد از تأیید پایبندی ایران به برجام توسط ترامپ در ماه جولای تداوم یافته است. بر اساس قوانین امریکا، شرکت‌هایی که با کمیسیون بورس اوراق بهادار امریکا همکاری دارند، باید هرگونه قرارداد و معامله‌ای را که بعد از ششم فوریه 2013 با نهادهای ایرانی منعقد کرده‌اند، اعلام کنند.

تویوتا در اظهاریه تقدیمی به کمیسیون بورس اوراق بهادار امریکا اعلام کرده فروش این خودروی تویوتا به سفارت ایران توسط شرکت هندی وابسته به تویوتا «حدود 2 میلیون ین، معادل تقریباً یک میلیون و 140 هزار روپیه درآمد ناخالص عاید این شرکت کرده و میزان سود خالص تویوتا از این معامله ناچیز بوده است. تویوتا معتقد است این معامله شرکت تویوتا و شرکت‌های تابعه آن را در معرض تحریم‌های امریکا قرار نمی‌دهد.» در این اظهاریه تأکید شده تویوتا کرلوسکار قصد دارد فروش خودرو به سفارت ایران را متوقف کند.    

احتمال لغو قرارداد بوئینگ

اما این تمام ماجرا نیست زیرا پایگاه خبری فری بیکن از احتمال لغو قرارداد بوئینگ با ایران توسط شخص ترامپ خبر داده و نوشته است: منابع آگاه گفتند، دولت ترامپ تحت فشار فزاینده‌ای از سوی کنگره قرار دارد تا توافق میان بوئینگ و یک ایرلاین ایرانی را که ادعا شده در زمینه ارسال نیروی نظامی به دیگر کشورهای منطقه نقش داشته است، لغو کند و دولت امریکا احتمالاً این قرارداد چند میلیارد دلاری را لغو خواهد کرد. به‌گفته این منابع دولت ترامپ گفته با نگاهی به شدت انتقادی قراردادهای فروش هواپیما به شرکت‌های ایرانی را بررسی خواهد کرد و در حال انجام اقداماتی در راستای لغو این قرارداد است.

   عقب‌نشینی احتیاطی شرکت ورشکسته!

همچنین در خبری دیگر پایگاه خبری پالس نیوز از عقب‌نشینی کره از فروش کوره به ایران در پی تهدید ترامپ اطلاع‌رسانی کرده‌ است.  این اقدام در پی افزایش نگرانی‌ها از احتمال خروج دولت امریکا از توافق برجام بوده که طلبکاران شرکت فولادسازی دونگبوی کره‌جنوبی ممکن است از برنامه خود برای فروش کوره‌الکتریکی این شرکت ورشکسته به یک شرکت فولادسازی ایرانی عقب‌نشینی کنند. طلبکاران این شرکت قرار بود ماه سپتامبر قراردادی نهایی در این زمینه با شرکت ایرانی کاوه استیل جنوب امضا کنند که در یک مناقصه برنده این معامله شده بود، اما طلبکار اصلی شرکت دونگبو این قرارداد را متوقف کرده است.

اگر امضای این قرارداد با تأخیر بیشتری مواجه شود ممکن است به کلی لغو و فرآیند برگزاری مناقصه مجدداً تکرار شود. چنین سناریویی طرح بعدی فروش مجتمع اینچئون شرکت فولادسازی دونگبو را لغو خواهد کرد. به گفته چند منبع آگاه، شرکت دونگبو به زودی نتیجه مذاکرات در مورد فروش کوره الکتریکی خود را اعلام خواهد کرد. یک مقام آگاه که نخواست نامش فاش شود گفت، در اتخاذ تصمیم نهایی نه تنها مسائل اقتصادی بلکه عوامل سیاسی نیز مدنظر قرار خواهد گرفت.

بر اساس اعلام شرکت دونگبو، شرکت کاوه استیل ایران با ارائه قیمت 120میلیارد وون (2/106 میلیون دلار) در مناقصه فروش کوره‌الکتریکی این شرکت برنده شده بود اما برخی طلبکاران شرکت به دلیل فضای مبهم شکل گرفته در مورد توافق هسته‌ای و احتمال تشدید تحریم‌ها، نگران معامله با یک شرکت ایرانی هستند. یک مقام شرکت دونگبو گفت: به محض اینکه قرارداد نهایی امضا شود، شرکت کاوه استیل کل کوره‌الکتریکی را از مجتمع دانگجین به خانه خواهد برد.

   دورویی توتال و جنگ نفتی

 توتال نیز که چند روز پیش خود را متعهد به تصمیمات امریکایی ترامپ نشان داده بود موضعی متفاوت با قبل گرفته و تعهدات خود را مشروط کرده است. همچنین 15 مهر ماه خبری با عنوان «ترامپ جنگ نفتی با ایران را کلید زد» مخابره شد که در آن به ارسال یک محموله نفتی به هند اشاره و نوشته شده بود: دولت امریکا طرح خود برای راه‌اندازی جنگ اقتصادی با ایران را که قبلاً یک وزیر کابینه ترامپ درباره آن صحبت کرده بود، کلید زد. روزنامه واشنگتن‌تایمز ورود محموله جدید را بخشی از طرح دولت ترامپ موسوم به «سلطه انرژی» دانسته که قرار است با افزایش تولید نفت و گاز طبیعی و صادرات آن به کشورهای خارجی از نفوذ کشورهایی مانند ایران در بازارهای نفتی بکاهد.

    احتیاط اروپا در همراهی با ترامپ

با این حال اخبار حاکی از این است که ترامپ دست‌کم نتوانسته اروپا را در تحریم نفتی خود همراه کند، از این رو گفته بود در ایران پول دربیاورید، نیازی به شما نداریم. رئیس‌جمهور امریکا در مصاحبه‌ای گفته بود کشورش برای اجرای راهبرد جدید این کشور در قبال ایران نیازی به اروپایی‌ها ندارد و آنها می‌توانند به معامله با ایران ادامه دهند.

وی در مصاحبه با برنامه Sunday Morning Futures شبکه خبری فاکس‌نیوز گفت: «به آنها گفتم به پول درآوردن ادامه بدهید. نگران نباشید، ما نیازی به شما در این موضوع (راهبرد در قبال ایران) نداریم.» رئیس‌جمهور امریکا درباره معاملات تجاری شرکت‌های آلمانی و فرانسوی در ایران گفت: «وقتی آنها آن چیزها را [از ایران] می‌خرند، اوضاع کمی دشوارتر می‌شود.» رکس تیلرسون، وزیر خارجه امریکا که به ریاض، پایتخت عربستان سفر کرده گفت امیدوار است شرکت‌ها و کشورهای اروپایی با امریکا برای وضع تحریم‌های جدید علیه ایران همراه شوند. یک کارشناس اقتصادی در این باره می‌گوید: در اینکه فشار امریکایی‌ها بعد از ترامپ در صحنه تجارت جهانی بیشتر شده نباید شکی کرد و در این مسیر عربستان را نیز همراه کرده، لذا آنهایی که هنوز معتقدند برجام گره‌گشاست در مواجهه با چنین اقداماتی نه تنها باید به سرعت در حوزه اقتصادی و تعاملات تجاری پیش‌بینی‌های لازم را در نظر بگیرند بلکه باید در حوزه دیپلماسی نیز فعال‌تر عمل کرده و با استفاده از قوانین بین‌المللی نقض‌های فاحش قراردادهای بین‌المللی و زیر پا گذاشتن قواعد بین‌المللی را در محاکم بین‌المللی دنبال کنند.

وی می‌افزاید: امریکا علناً در حوزه جهانی شمشیر کشیده و در حال ترساندن کشورها و شرکت‌های فعال در حوزه‌های بین‌المللی است و باید فعالیت‌های دیپلماسی برای اعمال غیرمنطقی ترامپ را کنترل کرد.

برچسب ها: ایران ، اقتصادی
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل