کد خبر: ۶۲۱۶۴
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵
* جوان

آرمان پرس l  این روزنامه درباره قرارداد با توتال نوشته است:‌ از انعقاد قراردادهای اقتصادی در شرایطی از سوی دولتی‌ها به منزله فرو ریختن دیوار تحریم‌های ایران یاد می‌شد که طرف‌های اروپایی این قراردادها یکی پس از دیگری تداوم قرارداد را در گرو اجازه از کدخدا یعنی امریکا معرفی می‌کنند، به‌طوری که روز گذشته رئیس شرکت توتال تداوم قرارداد اقتصادی با ایران را در گرو تحریم‌ها و تصمیم‌های جدید کنگره امریکا دانست، بدین ترتیب به نظر می‌رسد تعبیر دولت از قراردادهای اقتصادی نه‌چندان محکم با طرف‌های اروپایی از اساس اشتباه بود.

به گزارش «جوان» دولت یازدهم بلافاصله بعد از تفاهم هسته‌ای با ۱+۵ قراردادهایی را با طرف‌های اروپایی مانند خرید هواپیما، قرارداد نفتی توتال، قرارداد با خودروسازی فرانسه و... انعقاد و این قراردادهای نه چندان محکم و شفاف برای افکار عمومی را به منزله فرو ریختن دیوارهای تحریم به مردم ایران معرفی کرد، اما در شرایطی که زمان چندان زیادی از این قراردادهای اقتصادی نمی‌گذرد به نظر می‌رسد طرف‌هایی اروپایی برای تداوم این قراردادهای اقتصادی گوش به فرمان امریکا هستند و به نوعی نظر امریکایی‌ها در توقف یا تداوم این قراردادها حداقل برای اروپایی‌ها فصل‌الخطاب است.

در این بین نکته قابل تعجب و تأمل آن است که حسن روحانی رئیس‌جمهوری محترم دولت‌های یازدهم و دوازدهم که امریکا را کدخدای دنیا معرفی می‌کرد چطور از کدخدا بودن امریکا برای اروپایی‌ها بی‌اطلاع بود، به‌طوری که در انعقاد قراردادهای اقتصادی به نوعی این قراردادها را منعقد نکرده است که ایران در شرایط کنونی دچار هزینه و زیان نشود.

  برای سرمایه‌گذاری در ایران منتظر تصمیم امریکایی‌ها هستیم

رئیس توتال با بیان اینکه در قرارداد با ایران به آسانی تسلیم امریکا نخواهد شد، اعلام کرد: خطرات عقب‌نشینی از قرارداد با ایران را سبک و سنگین کرده و معتقد است اگر به عنوان نخستین شرکت پس از لغو تحریم‌ها با ایران قرارداد ببندد به نفعش خواهد بود.

به گزارش فارس به نقل از بلومبرگ، پاتریک پویانه، رئیس شرکت توتال اعلام کرد در قرارداد خود با ایران برای توسعه صنایع گاز این کشور به آسانی تسلیم امریکا نخواهد شد. حتی در حالی که ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا تهدید به اعمال تحریم‌های بیشتری علیه ایران می‌کند و می‌خواهد خود را از قراردادهای چندجانبه برجام کنار بکشد، این شرکت فرانسوی در نظر دارد تا قبل از اقدام به هر کاری توصیه‌های قانونی را دنبال کند. پویانه که در چتم‌هاوس لندن صحبت می‌کرد، گفت: اگر ما نتوانیم به صورت قانونی این مسئله را دنبال کنیم، مجبور خواهیم بود آن را متوقف کنیم، اما به هر حال ما به آسانی تسلیم نخواهیم شد. ما در انتظار این هستیم که کنگره امریکا چه تصمیمی می‌گیرد و چارچوب جدید برای تحریم‌ها چگونه خواهد بود.

بر اساس این گزارش شرکت فرانسوی توتال قراردادی را برای توسعه فاز ۱۱ پارس‌جنوبی در ایران در ماه جولای امضا کرد و متعهد شد یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند. ترامپ ماه گذشته موضع سختی را در مقابل ایران اعلام و پایبندی ایران به قرارداد برجام را انکار کرد.

پویانه گفت: بسیاری از شرکت‌های بزرگ نظیر توتال سعی می‌کنند به تحریم‌های امریکا در برابر ایران احترام بگذارند، این تحریم‌ها شامل ممنوعیت استفاده از دلار در مبادلات اقتصادی با ایران است، اما توتال توانسته این تحریم‌ها را با استفاده از دارایی‌های خودش به جای گرفتن فاینانس مالی دور بزند.

  تعهدات کاغذی غرب

اتحادیه اروپا در روز اجرای برجام در تاریخ ۲۶‌دی‌ماه سال ۹۴ متعهد شد تحریم‌های مالی و اقتصادی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را لغو کند. این تحریم‌ها در قالب ۲ سند در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ علیه برنامه هسته‌ای ایران وضع شده‌ و به‌طور مستقیم در نظام حقوقی اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن لازم‌الاجرا بودند. البته برخی از مفاد مقررات مزبور در روز اجرا به حالت تعلیق درآمدند و اختتام آنها در روز انتقال یعنی هشت سال دیگر خواهد بود.

علاوه بر این، اتحادیه اروپا متعهد شد یکسری اشخاص و نهادها را از روز اجرا از فهرست تحریم‌های خود خارج کند. خروج نام برخی اشخاص و نهادها که مشمول تحریم‌های سازمان ملل متحد نیز قرار داشته‌اند در روز انتقال، یعنی هشت سال دیگر خواهد بود. امریکا نیز متعهد شد در روز اجرای برجام، تحریم‌های ثانویه مرتبط با مسائل هسته‌ای را رفع کند.

   رفع تحریم در ۸ حوزه

مقصود از تحریم‌های ثانویه آن تحریم‌هایی بودند که مخاطب آنها اشخاص غیرامریکایی بودند و امریکا با وضع آنها اشخاص و شرکت‌های غیرامریکایی را از مبادله و تعامل با ایران منع کرده بود. این تحریم‌ها شامل هشت حوزه‌ هستند: ۱- مسائل مالی و بانکی ۲- خدمات بیمه، بیمه اتکایی و پذیره‌نویسی ۳- صنعت انرژی و پتروشیمی ۴- صنعت کشتی‌سازی و کشتیرانی ۵- طلا و سایر فلزات گرانبها ۶- فلزات و نرم‌افزار ۷- صنعت خودرو و ۸- امور مرتبط با هر یک از مسائل فوق.

تحریم‌های فوق در قالب یکسری احکام حقوقی درج شده‌ بودند که یا به شکل قانونی بودند یا به شکل دستورهای اجرایی رئیس‌جمهور یا به شکل مقررات و بیانیه‌های خزانه‌داری. ایالات‌متحده امریکا درخصوص هر یک از این احکام حقوقی به نحو خاص که برای دولت مقدور است مقرره مربوط را لغو یا تعلیق می‌کند. با این حال در کنار این احکام حقوقی یکسری فهرست‌ها نیز وجود دارند که در آنها نام اشخاص و نهادهای مشمول تحریم‌ها نیز آمده بود.  

تنها پس از اجرایی‌شدن برجام در تاریخ ۲۶ دی ماه ۹۴، غربی‌ها برنامه‌های موشکی ایران را بازیچه‌ای برای زیر پا گذاشتن تعهدات خود پیرامون لغو تحریم‌ها قرار دادند. این بار برنامه موشکی ایران برای غربی‌ها بهانه تازه‌ای شد تا تحریم‌های جدید علیه ایران را وضع کنند. دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری امریکا، ۱۱ شخصیت حقیقی و حقوقی مشارکت‌کننده در برنامه موشکی بالستیک ایران را تحریم کرد. در همین ارتباط، «آدام زوبین» معاون وزیر خزانه‌داری امریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی گفت: «برنامه موشکی بالستیک ایران تهدیدی قابل توجه برای امنیت منطقه و جهان است و همچنان تحت تحریم‌های بین‌المللی خواهد بود.»

برچسب ها: توتال
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل