کد خبر: ۶۲۳۳۰
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۰
شماری از دانشجویان دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در اعتراض به محدود‌سازی اخیر فضای فیزیکی تشکل‌های دانشجویی تجمع اعتراضی برگزار کردند و با گذشت هفته‌ها هنوز هم اعتراضات ادامه دارد.

آرمان پرس l  اخیرا جمعی از دانشجویان و اعضای تشکل‌های دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در اعتراض به نابسامانی‌های این دانشکده و کوچک کردن دفاتر تشکل های دانشجویی که با سیاست محدودسازی فعالیت‌های دانشجویی همراه بوده تجمع اعتراضی برگزار کردند و با گذشت چند هفته هنوز هم اعتراضات به روش‌های مختلف ادامه دارد.

ماجرا و حواشی این روزهای این دانشکده از آنجایی آغاز شد که دو سال پیش در پی سیاست کلی مقاوم‌سازی دانشکده‌های فرسوده دانشگاه تهران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی پیشگام این تغییر و تحولات شد ولی بعد از مدتی مشخص شد که در سایه این مقاوم سازی اتفاقات دیگری در حال رخ دادن است و این ماجرا تا آنجایی ادامه پیدا کرد که صدای اعتراض دانشجویان بلند شد.

در این میان دفاتر تشکل‌های دانشجویی دانشکده حقوق دانشگاه تهران هم برای پروژه مقاوم‌سازی دانشکده تخلیه شد با این امید که بعد از انجام پروژه دفاتری شیک و تروتمیز به تشکل‌ها تحویل داده شود. بالاخره این پروژه در آبان ماه سال جاری بعد از مدت‌ها به اتمام رسید و از پیمانکار به دانشکده تحویل داده شد که البته بسیاری از دانشجویان بدقولی پیمانکار را دلیل تحویل طولانی این پروژه می‌دانند.

اما در این بین یک مسئله اساسی خود نمایی می‌کند و آن اینکه پس از دوسال سرگردانی تشکل‌های دانشجویی، علیرغم وعده و وعیدهای هیات رئیسه دانشکده به آنها مبنی بر بازگرداندن اتاق‌های سابق هر تشکل و اختصاص فضای متناسب با آن‌ها، در هنگام تحویل دفاتر، تشکل‌ها با محدودیت فضای فیزیکی و تغییر محیط سابق مواجه شدند.

این مسئله سبب شد تشکل‌های این دانشکده هم‌صدا با هم در تجمعی اعتراضات خود را به خلف وعده مسئولان دانشکده اعلام کنند که به گفته دانشجویان، معترضان با بی اعتنایی رئیس دانشکده مواجه شدند.

یکی از دانشجویان دانشکده حقوق و علوم سیاسی به فارس گفت: علت تغییرات از سوی رئیس دانشکده اینطور توجیه می‌شود که فضای کافی برای اختصاص به تشکل‌های دانشجویی وجود ندارد ولی این در حالی است که فضای اختصاص یافته به مکان های دیگر چند برابر شده که این نوع توزیع فضا غیر متناسب بوده و در راستای غیر سیاسی کردن فضای دانشگاه است.

یکی از اعضای تشکل‌های دانشجویی دانشگاه تهران در این خصوص به فارس گفت: در همین راستا گویا چند نفر از اعضای بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به بهانه‌های واهی توسط ریاست دانشکده به حراست دانشگاه احضار شدند که در صورت صحت، این اقدام در تناقض با ادعاهای عوام فریبانه ریاست دانشکده بوده است.

بنابراین گزارش، مهراد نجفی مسئول بسیج حوزه پردیس مرکزی دانشگاه تهران در این خصوص گفت: متاسفانه دانشجویان بسیجی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران هر روز با فشارها و تهدیدهای عوامل ناشناس و تهدیدهایی مبنی بر ارجاع به دادگاه مواجه هستند.

تمام این وقایع در حالی رخ می‌دهد که مقام معظم رهبری بارها بر حمایت از تشکل‌های انقلابی تاکید داشته اند و در همین راستا هم فرمودند: « من همین‌جا به مسئولین محترمی که تشریف دارند، وزرای محترم می‌گویم که به‌هیچ‌وجه نگذارید افرادی که کلیدهای کار دستشان است، بر تشکّل‌های انقلابی و تشکّل‌های اسلامی سخت‌گیری کنند. مطلقاً اجازه‌ این کار داده نشود و فضا را تنگ نکنند؛ بگذارند تشکّل‌های اسلامی و تشکّل‌های انقلابی [کار کنند].»

اکنون چندین هفته از اعتراضات تشکل‌های دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران می‌گذرد و از مسئولان این دانشکده و دانشگاه تهران انتظار می‌رود تدبیری اساسی برای این مشکل بیاندیشند

منبع: فارس
برچسب ها: ناشناس
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل