کد خبر: ۶۲۳۵۸
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۳
آرمان پرس l  عبدالله گنجی در کانال تلگرامی خود نوشت:

در روزهای گذشته چندین کلیپ که گوینده آن از جنس روحانیت بود در شبکه های اجتماعی پخش شد.ولایت و بادمجان،به آسمان رفتن امیرالمومنین برای حل اختلاف فرشتگان و یاروشهای تشخیص موانع بارداری و......که دست مایه مغرضین و در کمین نشستگان روحانیت و بدحالی متدینین شد

ممکن است گوینده قصد و غرضی هم نداشته باشد اما زمان شناسی و  واکنش اجتماعی- عقلانی نسبت به محتوی و محتمل بودن وهن روحانیت و تشیع باید در خروجی بیان حتما لحاظ شود. نسبت روحانیت و حکومت در عصر حاضر عنصر مهمتری است  که حتما باید در بیان روحانیت  مدنظر قرار گیرد.

خوشبختانه در جدال طولانی اخباریون و اصولیون که بیش از دو قرن به طول انجامید اصولیون پیروز شدند و عقلانیت یکی از شاخص های مهم دین داری تشیع شد که تشکیل حکومت مدرن  به نام دین بی ارتباط با این خصیصه نیست. اما ممکن است همچنان نحله های اخباری گری وجود داشته باشند و برایشان مهم نباشد که تاثیرات اجتماعی یا برون دینی سخن آنان چیست.

امروز دیگر زمانی نیست که مثلا بگوییم امیر المومنین در مسجد کوفه بود که شیر وارد شد و او دستور داد خارج شود یاامام حسین آنقدر از لشگر مقابل کشت تا خون به بالای زانوی ذوالجناح رسید.امروز به الگوی های عملی برای هدایت اجتماعی نیاز داریم که در سیره ائمه موج می زند.تلقی از اسلام سیاسی و اجتماعی و استمرار آن منوط به  ارائه الگوی عملی و قابل تحقق و مفید برای دین و دنیای مردم است.کسانی که نمی توانند در این ریل حرکت کنند حداقل حاشیه سازی نکنند.

به تعبیر دیگر "روش نقل" بدون توجه به قرائن و روشهای دیگر خصوصا قیاس و استقراء  و وحی نه تنها کارآمد نیست که بعضا موجب وهن است.شرط پذیرش روایت های دینی، انطباق عقلانی و "پذیرش امکان تحقق" از سوی عقل است.حتی ممکن است خصلتی در ائمه باشد که امروزه نتوان اجرا کرد(مانند هزار رکعت نماز امام سجاد علیه السلام) اما عقل می پذیرد که محقق شده است.این نوع مسائل قابل تطبیق و پذیرش عقلانی است که باید در عظمت آن بزرگان گفت نه الگو دادن.آنچه قطعی است حیات ظاهری ائمه کاملا طبیعی و عین مردم بوده است تا قابلیت فهم برای بشر معمولی داشته باشند.اسوه حسنه
برچسب ها: روحانیت
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل