کد خبر: ۶۲۳۸۰
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰
طی افشاگری یک روزنامه فرانسوی؛

آرمان پرس l  سایت یک رادیوی فرانسوی با انتشار ویدئویی اعلام کرد، سفر پنج شنبه گذشته امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه به ریاض با هدف نجات سعد حریری و جلوگیری از تبدیل لبنان به میدان جنگ انجام شد.

به گزارش ایسنا، رادیو "فرانس اینفو" در این ویدئو گزارش داد، ماکرون هیچ برنامه‌ای برای سفر به عربستان نداشت و کاملا ناگهانی و بدون برنامه از ابوظبی به ریاض رفت، در واقع تحولات سیاسی پرونده سعد حریری، نخست وزیر "مستعفی" لبنان وی را مجبور به چنین سفری کرد.

این شبکه رادیویی تاکید کرد، ماکرون موفق به نجات حریری و یا دیدار با او نشد اما به مسئولان عربستانی گفت که از تبدیل لبنان به یک میدان جنگ خودداری کنند.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه پیشتر تردیدهای خود نسبت به آزادی حریری را با استفاده از عبارت "فکر می کنم که او آزاد است" ابراز داشت اما بسیاری از رسانه‌ها این سخن او را تاییدی بر آزادی حریری در ریاض تفسیر کردند و معاون سخنگوی وزارت خارجه فرانسه مجبور شد، با بیان این مطلب که "آزادی حریری احتمالا محدود است" هرگونه ابهامی در این موضوع را از بین ببرد. فرانسه نه از لفظ بازداشت بلکه از عبارت آزادی محدود استفاده کرده است.

در حالی که رسانه‌ها مساله استعفای حریری از سمت نخست وزیری را به قطب‌بندی‌ها میان ایران و عربستان مربوط می‌دانند اما روزنامه "مدیا پارت" برنامه ضد فساد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان که قصد دارد بر صدها میلیارد دلار از دارایی‌های شاهزادگان نزدیک به عبدالله بن عبد العزیز، پادشاه فقید عربستان سیطره یابد در این مساله موثر دانسته است.

این روزنامه در ادامه بدون ارائه هیچ گونه مدرکی نوشت، احتمالا شرکت "اوگر" ( Oger ) عربستان متعلق به سعد حریری بخشی از پولشویی‌ها را انجام داده است.

مدیا پارت اولین روزنامه‌ اینترنتی فرانسوی است که از پولشویی شرکت حریری برای شاهزادگان عربستانی خبر داده است.

این روزنامه در ادامه نوشت: بن سلمان به دنبال رسیدگی به پرونده دو شرکت دیگر به نام‌های گروه تجاری بن لادن و گروه تجاری اوگر متعلق به حریری بوده و معتقد است این دو شرکت در زدوبندهای مالی شاهزادگان بازداشت‌شده نقش مهمی ایفا کرده‌اند.

برچسب ها: حریری
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل