کد خبر: ۶۲۳۸۱
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
چند روز پیش، برخی منابع خبری در کردستان عراق گزارش داده‌اند، مسعود بارزانی در نامه‌ای به سردار قاسم سلیمانی، خواستار بهبود و ارتقای سطح روابط و بازگشت به دوران اوج روابط در دهه‌های هفتاد و هشتاد میلادی شده است. این در حالی است که برخی از منابع خبری گزارش داده اند که آمریکایی ها به شدت از محتوای این نامه ها و نزدیکی دوباره بارزانی به ایران نگران هستند.
آرمان پرس l  چند روز پیش، برخی منابع خبری در کردستان عراق گزارش داده‌اند، مسعود بارزانی در نامه‌ای به سردار قاسم سلیمانی، خواستار بهبود و ارتقای سطح روابط و بازگشت به دوران اوج روابط در دهه‌های هفتاد و هشتاد میلادی شده است. این در حالی است که برخی از منابع خبری گزارش داده اند که آمریکایی ها به شدت از محتوای این نامه ها و نزدیکی دوباره بارزانی به ایران نگران هستند.

به گزارش تابناک، بارزانی در این نامه كه به وسيله برادرش سيداد بارزانی براي سردار سليمانی فرستاد، ابزار امیدواری کرده که شرایط به حالت عادی بازگردد.
 
همچنین در این نامه بارزانی صراحتا آمریکا را به خیانت در حق خود متهم کرده و گفته: «آمریکایی ها باز هم به ما کردها خیانت کردند مشابه کاری که در جریان توافق 1975 الجزایر مرتکب شده بودند!».

 در همین رابطه یکی از مسولان حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز با تایید ارسال نامه تاکید کرد بارزانی هفته گذشته دو نامه یکی با محتوای پیام تسلیت بمناسبت درگذشت پدر سردار سلیمانی و دومی با مضمون محرمانه برای فرمانده ارشد سپاه قدس ارسال کرده است.

همچنین، یک منبع نزدیک به سفارت آمریکا در بغداد به روزنامه لبنانی الاخبار گفته که «مسعود بارزانی نامه‌ای محرمانه به سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران نوشته است». این منبع که از محتوای این نامه اطلاعاتی، جزئیاتی ارائه نداده فقط به ذکر این نکته بسنده کرده: «ممکن است درآینده نزدیک ایران «عذرخواهی» بارزانی را بپذیرد و در مرحله آتی شاهد همکاری تهران با بارزانی باشیم».

«کامل الزیدی» یکی از رهبران ائتلاف دولت قانون عراق، ضمن تأیید این خبر عنوان کرده است که بارزانی تلاش می‌کند برای خود ریسمان نجاتی دست و پا کند و در همین راستا به دنبال
ترتیب دادن دیداری با «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه است.

در همین رابطه خبرها حاکی از آن است که آمریکا به شدت از محتوای نامه های بارزانی و نزدیکی دوباره به ایران و ترکیه نگران است.
روزنامه لبنانی الاخبار به نقل از یک منبع در سفارت آمریکا در بغداد از نگرانی شدید این کشور از نزدیکی احتمالی مسعود بارزانی به ایران خبر داده است.

 بنابر این گزارش، این منبع تاکید کرد مقامات آمریکایی از ارسال نامه های محرمانه توسط بارزانی به سردار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مطلع و نسبت به آن ابراز نگرانی کرده اند. 

این مقام آمریکایی ضمن خودداری از افشای نامه مذکور گفت احتمال دارد مقامات تهران ضمن پذیرش عذرخواهی های پی در پی بارزانی از ایران، حاضر به میانجی گری بین اربیل و بغداد برای حل مشکلات فی مابین دو طرف در پی برگزاری همه پرسی غیرقانونی تجزیه کردستان از عراق شوند. 

به نظر می رسد یکی از عمده ترین نگرانی های آمریکا این است که بارزانی دیگر واشنگتن را یک متحد قابل اعتماد تلقی نمی کند و به همین جهت ممکن است بین ایران و آمریکا، ایران را به عنوان شریک راهبردی انتخاب کند. مسئله ای که می تواند باعث نفوذ دوچندان و موثر ایران در عراق شود.

البته باید اشاره کرد که بارزانی از یکسو با ارسال نامه و پیامهای متعدد برای مقامات تهران در تلاش برای بدست آوردن حمایت آنها از خود برآمده و از سوی دیگر در گفتگوهای متعدد طی روزهای گذشته با نشریات و رسانه های امریکایی و اروپایی همچون نیوزویک و سی ان ان مکررا ایران را به هدایت عملیات بازپس گیری کرکوک، دشمنی با اکراد و … متهم ساخته است.

برچسب ها: آمریکا
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل