کد خبر: ۶۲۴۳۵
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۵
آرمان پرس l  وقتی اتفاقی ناگوار همچون زلزله رخ می دهد، هر انسانی سراسیمه به دنبال یافتن راهی جهت کمک رسانی به هموطنان آسیب دیده است.عده ای به ایستگاه های انتقال خون می روند، عده ای مواد غذایی و مایحتاج ضروری تهیه کرده و ارسال می کنند،عده ای به محل حادثه رفته و به کمک رسانی مشغول می شوند و خلاصه هر انسان شریفی به اندازه توان خود با آسیب دیدگان همراهی می کند. در این شرایط مهمترین اولویت و دغدغه اصلی، کمک رسانی به آسیب دیدگان و تسهیل و تسریع در این امر است. اما در این میان عده ای قلیل و اندک، در نهایت رذالت، تنها به یک کار مشغول هستند، غارتگری از عواطف مردم و ماهیگیری سیاسی برای تأمین منافع شخصی و قبیله ای.این جماعت با زیرپاگذاشتن اخلاق و شرافت و بدون توجه به مسئولیت رسانه ای خود در کمک رسانی به حادثه دیدگان، به این واقعه دردناک تنها و تنها به عنوان یک «ابزار سیاسی» می نگرند.

در همین رابطه، روزنامه همدلی در تیتر اصلی امروز با عنوان «آشی که تو پختی» نوشت:
«دیروز تصاویر زیادی از زلزله مهیب غرب کشور منتشر شد اما تصاویر مربوط به ساختمان‌های ویران‌شده «مسکن مهر» در سرپل ذهاب، بیشترین توجه‌ها را به خود جلب کرد. تصویرهایی که در خود مفهومی فراتر از ویرانی یک ساختمان را نشان می‌دادند؛ آن مهرورزی معروف، آن حکمرانی میان‌مایه، آن لمپنیسیم سیاسی و آن روزگاری را که ایران افتاده بود دست طبقه‌ای نوظهور که هیچ‌جور نمی‌شد درست تحلیلش کرد، از بس که ریشه‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی‌اش ناپیدا بود».

این روزنامه اصلاح طلب در بخش دیگری از گزارش نوشت:
«مسکن مهر دقیقاً مصداق روشن سوءمدیریت دولتی است که میان‌مایگان در ایران ساختند. دولتی که می‌خواست به هر قیمت بگوید هوادار مستضعفان است، چه آنکه انقلاب، وام از همین واژه می‌گرفت. دولتی که هر طور بود می‌خواست نشان دهد- و فقط نشان دهد- که پشتیبان مردمی است که رنج‌کشیده روزگارانند، اما اگر بگوییم تیشه بر ریشه همان مردم زد، بیراه نگفته‌ایم. مگر یادمان می‌رود که طی هشت سال سفره‌های مردم، هر روز کوچک و کوچک‌تر شد و«چاره»، گمشده‌ای بود که همه در ذهن و زندگی‌شان به دنبالش می‌گشتند. ما امروز تصویر خانه‌های ویران‌شده مهر در سرپل ذهاب را به شکل عکس سلفی محمود احمدی‌نژاد با دستپخت دولت‌داری‌اش می‌بینیم».

روزنامه دولتی ایران نیز در گزارشی با عنوان «مسکنی که مزار شد» نوشت: «وضعیت مسکن مهر در سرپل ذهاب بدتر از بقیه جاهایی است که از صبح آنها را دیده‌ام. ساختمان‌های مکعبی که نمای آنها به کلی پایین آمده و اگر پس‌لرزه‌ای دیگر رخ دهد، چه بسا باقیمانده‌اش کاملاً فرو  بریزد و تصویری شبیه به آن چیزی  شود که در موصل و حلب دیده‌ایم».

روزنامه شرق نیز در مطلبی با عنوان «کابوس مسکن بی مهر؛ دومین مجموعه مهرورزی در کرمانشاه فرو ریخت» نوشت: « تصاویر گویاست؛ ساختمان‌های مسکن ‌مهر فروریخته‌اند و ساختمان‌های دیگر با تخریب‌هایی کمتر، هنوز بر قامت خود ایستاده‌اند. این نمای کلی از مسکن‌ مهر سرپل ذهاب است؛...ساکنان مسکن‌مهرنشین‌ آن‌قدر نگران‌اند که آرام‌آرام آغاز به تخلیه مسکن‌های مهر کرده‌اند. خبر تخلیه مسکن مهر روانسر در استان کرمانشاه هم همان ساعات اولیه پس از انتشار تصاویر خرابی‌ها و قیاس مسکن‌ مهر و دیگر خانه‌ها، خبرساز شد و این پروژه را تبدیل به کابوسی ملی کرد».

همچنین روزنامه قانون در مطلبی با عنوان «گسلی به نام مسکن مهر» نوشت: «واقعیت تلخ مسکن مهر شب گذشته با شدت وحدت هر چه تمام تر برملا شد؛ سرنوشتی که به سرعت به وقوع پیوست تا مسئولان با چشم خود، حاصل بی‌تدبیری خود را ببینند».

روزنامه بهار نیز در یادداشتی با عنوان «زلزله مهر» نوشت: «تصاویری که از وضع مجتمع های مسکن مهر در شهرهای زلزله زده در فضای مجازی منتشر شده است به خوبی دلیل شدت تلفات در این زلزله در بخش ایرانی نشین جغرافیای حادثه را مشخص می سازد...مجتمع های مسکونی ای که بنابود سرپناه فقرا باشند، حالا قاتل آنها شده اند و این مجتمع ها تنها مخصوص اسلام آباد غرب و قصرشیرین و کرمانشاه نیستند. در سراسر ایران با این پدیده مواجه هستیم و از مجمل زلزله در مرزهای غرب می توان این حدیث مفصل را خواند که هر زلزله بالای هفت ریشتر در ایران، تلفاتی قابل توجه به دنبال خواهد داشت. تلفاتی از ساکنان مسکن مهر».

دیگر روزنامه های اصلاح طلب در گزارش ها و یادداشت های جداگانه با ادبیاتی مشابه به ماهیگیری سیاسی از این اتفاق تلخ پرداختند.

نکته قابل توجه اینجاست که این رویکرد موجب ذوق زدگی رسانه ملکه انگلیس شد. در همین رابطه بی بی سی فارسی با انتشار تصویر صفحه اول روزنامه همدلی در مطلبی نوشت: «خرابی گسترده مسکن مهر سرپل ذهاب که از یادگاران دولت احمدی نژاد است با انتقاد روزنامه های میانه رو و هوادار دولت روبرو شده است».

اما نکته قابل تأمل اینکه این رویکرد با استقبال کانال تلگرامی بدسابقه نیز قرار گرفت. این کانال تلگرامی وابسته به سرویس های جاسوسی غربی ید طولایی در سیاه نمایی و تزریق بدگمانی در میان مردم دارد.

لازم به ذکر است که محتوای عملیات روانی این کانال از سوی میز اطلاعاتی مشترکی در خارج از کشور به گردانندگان دیکته می شود.

این مسئله برای چندمین بار به همصدایی روزنامه های اصلاح طلب با رسانه های معاند نظام صحه گذاشت.
گفتنی است در هفته های گذشته، روزنامه های اصلاح طلب همصدا با کانال بدسابقه، بی بی سی فارسی، صدای آمریکا و دیگر رسانه های معاند نظام به بزرگنمایی «روز کوروش» پرداختند و با حاشیه سازی سعی کردند تا این موضوع را به یک مسئله امنیتی برای کشور تبدیل کنند. اما هوشیاری مردم موجب شد تا تیرِ این جماعت به سنگ بخورد.
منبع: مشرق
برچسب ها: اصلاح طلبان
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
حمله تروریستی اهواز
حمله تروریستی اهواز همزمان با برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ یک تیم تروریستی به مردم و حاضران در مراسم رژه حمله مسلحانه کرد. پس از آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح دو نفر از پارک شهید سبحانی که پشت استیج رژه قرار دارد با به رگبار بستن مردم قصد حمله به جایگاه رژه را داشتند که نیروهای مسلح مستقر در محل رژه با دعوت مردم به پناه گرفتن با افراد مسلح درگیر شدند.
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، یگان‌های شناوری سطحی، زیر سطحی، یگان‌های هوایی و دریایی نیروهای دریایی ارتش و سپاه به سرفرماندهی شناور شهید محمد ناظری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در آب‎های نیلگون خلیج فارس از مقابل جایگاه رژه رفتند.
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح مراسم رژه بزرگ ۳۱ شهریور نیروهای مسلح همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در جوار حرم امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
اخبار بین الملل