کد خبر: ۶۲۴۴۵
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰

آرمان پرس l  فرهیختگان درباره گران شدن دلار نوشته است:‌ قیمت دلار دیروز با روند افزایشی بسیار زیادی مواجه شد و به بالای 4100 تومان رسید. درخصوص افزایش قیمت دلار چند عامل موثر است؛ نخست اینکه پارلمان بخش خصوصی مکررا به دولت فشار می‌آورد که برای تقویت رقابت‌پذیری بنگاه‌های خصوصی باید دولت دلار را افزایش دهد. این پالس مثبت به بازار برای گرانی دلار است.

ثانیا دولت با کسری بودجه بالایی در سال ۹۶ مواجه است که فشار بودجه‌ای هم بر افزایش دلار می‌تواند موثر  باشد. در ضمن تمایل اکثریت تیم اقتصادی دولت در طرفداری بر افزایش قیمت دلار است. وزرای تولیدی به‌ویژه وزیر صنعت نیز تمایل بر افزایش قیمت دلار دارند، در حالی که طرفداران کنترل تورم در کابینه متمایلند قیمت دلار فعلا افزایش نیابد. با این حال به نظر می‌رسد در دولت دوازدهم فشار اتاق بازرگانی و وزرای تولیدی و صنعتی در کنار تشدید کسری بودجه موجب خواهد شد دلار تا پایان سال به ۴۵۰۰ تومان برسد. درواقع دولت مجاب خواهد شد یا بهتر است گفته شود دولت را مجاب خواهند کرد برای رونق تولید و پوشش کسری بودجه چاره‌ای جز افزایش قیمت دلار نیست.

با این حال باید اشاره شود افزایش قیمت دلار قطعا بر افزایش تورم و رسیدن تورم به محدوده ۱۳ تا ۱۵ درصدی تاثیرگذار خواهد بود؛ چراکه در اقتصاد ایران اغلب کالاهای مصرفی، وارداتی است و به‌شدت تورم به قیمت دلار وابسته است. واقعیت این است که افزایش قیمت دلار بدون بهبود فضای کسب‌وکار و تقویت امنیت سرمایه‌گذاری نمی‌تواند منجر به توسعه صادرات و رونق تولید شود. درواقع کاهش ارزش پول ملی زمانی می‌تواند به رونق تولید و توسعه صادرات منجر شود که دارای بنگاه‌های تولیدی رقابتی باشیم و فضای کسب‌وکار بهبود یابد، لذا اتخاذ سیاست افزایش دلار به‌تنهایی و بدون اجرای سایر سیاست‌های توسعه صادرات تنها منجر به افزایش تورم خواهد شد و چندان بر رونق تولید تاثیر نخواهد داشت، بنابراین با افزایش دلار شاهد افزایش تورم خواهیم شد و هدف‌گذاری تک‌رقمی کردن تورم از بین خواهد رفت.

از طرف دیگر تاثیر مشهودی بر رونق تولید و توسعه صادرات نخواهد داشت؛ چراکه فضای کنونی اقتصاد ایران برای توسعه صادرات غیرنفتی مهیا نیست. درواقع می‌توان اذعان کرد هرگونه تلاش دولت در افزایش قیمت دلار در شرایط کنونی اشتباه است. یادمان نرود برای افزایش قیمت دلار باید مقدمات و تمهیداتی دیده می‌شد که متاسفانه دیده نشد. شاید یکی از ترس‌های دولت در یکسان‌سازی ارز نیز همین است؛ چراکه هرگونه افزایش دلار بدون فراهم کردن مقدمات فقط منجر به افزایش تورم می‌شود و عاید خاصی به اقتصاد نخواهد داشت.

زمانی افزایش دلار متناسب با تفاوت تورم داخل و خارج مناسب است که مقدمات و تمهیدات فراهم باشد، مثلا شدت وابستگی اقتصاد ایران به دلار کم شود، واردات مدیریت شود، فضای کسب‌وکار بهبود یابد تا بنگاه‌ها تمایل به تولید و صادرات داشته باشند و... . بدون مقدمات و تمهیدات، افزایش دلار سیاست خطایی است که فقط افزایش تورم را در پی خواهد داشت.

برچسب ها: دلار
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
حمله تروریستی اهواز
حمله تروریستی اهواز همزمان با برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ یک تیم تروریستی به مردم و حاضران در مراسم رژه حمله مسلحانه کرد. پس از آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح دو نفر از پارک شهید سبحانی که پشت استیج رژه قرار دارد با به رگبار بستن مردم قصد حمله به جایگاه رژه را داشتند که نیروهای مسلح مستقر در محل رژه با دعوت مردم به پناه گرفتن با افراد مسلح درگیر شدند.
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، یگان‌های شناوری سطحی، زیر سطحی، یگان‌های هوایی و دریایی نیروهای دریایی ارتش و سپاه به سرفرماندهی شناور شهید محمد ناظری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در آب‎های نیلگون خلیج فارس از مقابل جایگاه رژه رفتند.
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح مراسم رژه بزرگ ۳۱ شهریور نیروهای مسلح همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در جوار حرم امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
اخبار بین الملل