کد خبر: ۶۲۹۱۲
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰

آرمان پرس l  روزنامه جوان درباره قیمت نان نوشته است:‌ آشفته‌بازاری که اتاق اصناف، ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از تولیدکنندگان در ۱۰روز اخیر از افزایش قیمت نان، به راه انداخته‌اند موجب شد، نانوایان قیمت‌هایشان را گران کرده و با ارائه نرخ‌نامه‌ای که از اتحادیه در روزهای گذشته در اختیارشان قرار داده، قیمت نان را ۳۲درصد گران کنند و در برخی از موارد به دلیل نداشتن پول خرد قیمت را رند کرده و بیش از نرخ مصوب نان به مصرف‌کنندگان بفروشند.

روز یک‌شنبه، برخی از نانوایان نان را گران کردند و در برخی از موارد از فروش نان به مشتریان معترض نیز خودداری کردند و با ارائه فیش‌های آب، گاز و برق به مشتریان گران‌فروشی‌شان را توجیه کردند. اینکه اتحادیه نانوایان با اعتماد به تصمیم نهایی دولت نرخ‌های نهایی را در اختیار نانوایان قرارداده و آنها را توجیه نکرده که اگر قرار است قیمتی رند شود، نباید حقوق خریدار نان تضییع شود. از مشکلات جدید افزایش ۱۵درصدی نان البته بدون تدبیر و منطق که باید مورد بازخواست قرار گیرد.

اما از همه این موارد مهم‌تر اظهارات اخیر رئیس اتاق اصناف ایران که با هر بهانه‌ای به دنبال اخذ تسهیلات برای فعالان این بخش است. علی فاضلی معتقد است، اگر قرار است نان گران نشود، حداقل باید تسهیلاتی به واحدهای صنفی در حوزه نان پرداخت شود و باید از این صنف هم در قالب تسهیلات حمایت شود. وی با بیان اینکه طرفدار آزاد شدن نرخ نان است، گفت: در مقابل آزادشدن قیمت نان باید یارانه‌ای به اقشار آسیب‌پذیر جامعه پرداخت شود، درست نیست افرادی که تمکن مالی دارند، نان را با قیمت برابر اقشار آسیب‌پذیر خریداری کنند. فاضلی اظهار داشت: در صورت آزاد شدن قیمت نان نهایتاً 20 تا 25درصد قیمت نان اضافه می‌شود. رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه تمایل دولت بر این است که قیمت نان افزایش نیابد، گفت: ما هم حمایت می‌کنیم اما شرطمان این است که حداقل از بنگاه‌های تولیدکننده هم حمایت کنیم.

این اظهارات در حالی است که اولاً تسهیلات به چه عنوان باید به نانوایان سنتی پرداخت شود،آیا قرار است پخت نان به روز شود، یا کیفیت‌شان را افزایش دهند؟ آنها که مدام بی‌تجربگی و راحت‌طلبی خود را به گردن بی‌کیفیتی آرد می‌اندازند و حاضر نیستند چند ساعت زودتر از مراجعه مردم به نانوایی، خمیر نان را آماده‌سازی کنند، با تسهیلات دولتی چه گلی می‌خواهند به سر خود و مردم بزنند. جز اینکه نانوایان در گیرودار قسط و عقب افتادن آن بیفتند، هیچ سودی برای این صنف و مصرف‌کنندگان ندارد.

همچنین فاضلی که دنباله‌رو اعتقادات تیم اقتصادی دولت است، از آزادسازی قیمت نان سخن می‌گوید و معتقد است: افرادی که تمکن مالی دارند نباید نان ارزان بخرند... در مورد این سخنان نیز ذکر این نکته ضروری است که افراد مرفه اول اینکه نان صنعتی گران می‌خرند و دوم اینکه با پرداخت پول بیشتر نان با کیفیت به نانوا سفارش می‌دهند. علاوه براین لازم به ذکر است دولت با خرید تضمینی گندم به کشاورزان یارانه می‌دهد و دو سال است که در تولید این محصول استراتژیک به خودکفایی رسیده‌ایم... حال با آزادسازی قیمت نان به بهانه عدم برخورداری مرفهین از ارزانی نان، آیا درست است با این تفکرات غیرمنطقی افزایش ۲۰تا ۲۵درصدی قیمت را به اقشار ضعیف و متوسط جامعه تحمیل کنیم. آیا مصرف نان در میان مرفهین بالاست یا اقشار ضعیف و متوسط؟...

فاضلی در مورد جزئیات پیشنهادات اتاق اصناف ایران به دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت نان، گفت: پیشنهاد اول ما به دولت این است که حامل‌های انرژی مورد مصرف نانوایی‌ها کم‌بها یا شامل بخشودگی شود، پیشنهاد دوم هم این است که هزینه بیمه کارگری نانوایی‌ها را از کارفرمایان کسر کنیم و این دو پیشنهاد حداقل تسهیلاتی است که می‌توان فعلاً به نانوایی‌ها در صورت عدم افزایش قیمت نان پرداخت کرد.

برچسب ها: نان
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل