کد خبر: ۶۳۰۴۱
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵

آرمان پرس l  «فرهیختگان» از تبعات کاهش درآمدهای نفتی و عمرانی کشور در 6 ماه نخست امسال گزارش داده است: گزارش‌ها حاکی است دخل و خرج دولت با هم جور در نمی‌آید. حتی برخی آمارهای ابتدایی نشان می‌دهد دولت در نیمه نخست امسال حدود 10 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کرده است. کارشناسان می‌گویند هزینه کرد غیرقابل قبول دولت در سال 96 تبعات ناگواری را در آینده به فضای اقتصادی کشور تحمیل خواهد کرد.  بر اساس آمارهای منتشره از سوی بانک مرکزی، در 6 ماه اول امسال درآمدهای دولت با کاهش مواجه شده، این در حالی است که در همین مدت هزینه‌های جاری رشد داشته است. طبق بررسی‌های صورت گرفته، درآمدهای دولت با کاهش 3.7 درصدی مواجه شده اما هزینه‌های جاری رشد 13 درصدی را تجربه کرده است!

از طرف دیگر برخی آمارهای رسمی نیز موید این موضوع است که با اینکه رقم بودجه عمرانی مصوب حدود 60 هزار میلیارد تومان است اما در نیمه نخست امسال فقط هفت هزار و 600 میلیارد تومان بودجه عمرانی محقق شده است. کارشناسان می‌گویند بودجه عمرانی نقش مهمی در رونق اقتصادی کشور بازی می‌کند و در صورت کاهش تخصیص بهینه در این حوزه عواقب ناخوشایندی اقتصاد ایران را در برخواهد گرفت.

  در رکود نباید عمرانی کم شود!

عباسعلی ابونوری، عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی این پدیده را که افزایش هزینه‌ها در عین کاهش درآمدها به وجود می‌آید، حاصل مستقل نبودن بانک مرکزی می‌داند و به «فرهیختگان» می‌گوید: «یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که در کشور ما وجود دارد این است که بانک مرکزی زیرنظر دولت عمل می‌کند و مستقل نیست. فعالیت منفی دولت روی بانک مرکزی تاثیر می‌گذارد و امروز چنین اتفاقی افتاده است.» این اقتصاددان ادامه داد: «نمی‌توانیم بگوییم افزایش بودجه جاری خوب است یا نه، چون سیستم بودجه‌ریزی ما با برنامه‌های عمرانی ارتباط چندانی ندارد.

سیستم بودجه‌ریزی ما به‌طور عملی مکمل برنامه‌ریزی‌ها نیست.» وی افزود: «برنامه‌ریزی‌ها پنج ساله است، ممکن است ضعف در یک سال را در سال بعد جبران کند. باید به برنامه‌های عمرانی توجه کرد که آیا بودجه مکمل برنامه‌های عمرانی است که متاسفانه آمارها نشان می‌دهد، نیست. بنابراین نمی‌توانیم بگوییم آیا بودجه اثرات مثبت بلندمدتی ایجاد می‌کند یا خیر؟ نمی‌توان به‌طور قطع نظر داد. حتی ممکن است افزایش بودجه جاری در بلندمدت تاثیر مثبت داشته باشد.»

وی درباره تبعات کاهش بودجه عمرانی نیز گفت: «وضعیت رکودی ایجاب می‌کند که بودجه‌های عمرانی تقلیل پیدا نکند، در شرایط حاد رکودی اگر در بودجه‌های عمرانی خللی ایجاد شود می‌تواند عملکرد منفی برای دولت باشد و در نتیجه رکود را تشدید کند.»

  پول نفت به سختی به داخل می‌آید!

غلامرضا خانکشی‌پور، پژوهشگر اقتصادی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» درباره دلایل افزایش هزینه‌های جاری دولت و کاهش درآمدها گفت: «دولت موظف است هزینه‌های جاری خودش را بر مبنای نیروی انسانی و بر مبنای تورم تامین کند. دولت از گذشته به دنبال این بوده که حجم خود را کاهش دهد ولی موفق نبوده است و شاهد افزایش هزینه‌های جاری دولت‌ها هستیم.»

  تبعات کاهش بودجه عمرانی

وی درباره کاهش بودجه عمرانی گفت: «ردیف بودجه عمرانی وابسته به درآمدهای نفت است. اگر درآمدهای نفتی کاهش یابد بودجه عمرانی مستقیما تحت تاثیر قرار می‌گیرد. نکته مهم دیگر ورود درآمدهای نفتی به کشور است. قابل پیش‌بینی است که اگر درآمدهای نفتی با مشکل روبه‌رو شود اولین جایی که با کاهش بودجه مواجه می‌شود، بودجه عمرانی است.»

این اقتصاددان در پاسخ به این پرسش که چرا درآمدهای دولت در 6 ماه نخست امسال کاهش یافته است، گفت: «درآمدهای نفتی وابسته به قراردادهای فروش نفت است، لذا قراردادهای فروش نفت مبنی‌بر فروش لحظه‌ای نفت نیست. نفتی که امروز عرضه می‌شود ممکن است بابت قرارداد گذشته باشد. باید قراردادها را مشاهده کرد که درآمدهای حاصل از فروش نفت در چه مقطعی وارد کشور می‌شوند.»

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از دلایل کاهش درآمدهای نفتی در 6 ماه نخست امسال طبق گزارش بانک مرکزی، وجود مشکل در نقل و انتقال پول از خارج به داخل کشور است، گفت: «واقعیت این است که ما همچنان در نقل و انتقال پول در تحریم هستیم. در دسترسی به درآمدها نیز مشکل داریم. ممکن است وجوه حاصل از فروش نفت به کشور وارد نشود. برای اینکه تحلیل درستی داشته باشیم نیاز به اطلاعات شفاف داریم، در حالی که قراردادهای نفتی در کشور ما بدون دلیل محرمانه هستند.»

  احتمال به خطر افتادن اشتغال

این مدرس دانشگاه درباره تبعات کاهش بودجه عمرانی نیز گفت: «بودجه‌های عمرانی بخشی از تحرک بازار محسوب می‌شوند، پیمانکاران طرف قرارداد با دولت از طریق اجرای پروژه‌های عمرانی درآمد کسب و اشتغال ایجاد و حقوق پرداخت و مواد اولیه خود را تامین می‌کنند و در واقع موجب تحرک بازار می‌شود. وقتی پیمان‌های دولت با پیمانکاران کاهش می‌یابد، در بخشی از اقتصاد ما، اشتغال به خطر می‌افتد و مردم ما با کاهش درآمد مواجه می‌شوند. ممکن است این امر اثرات ضدتورمی داشته باشد ولی این کاهش درآمد و کاهش اشتغال اثرات رکودی جدی در پی دارد.»

وی درباره راه پیشگیری از این مشکل نیز گفت: «آنچه که اهمیت دارد شیوه‌ها و برنامه‌ریزی دولت برای خروج از این وضعیت است. باید قبل از مواجه شدن با کاهش درآمدها برنامه‌ریزی دولت‌ها به نحوی باشد که بتواند تامین‌کننده هزینه‌هایش باشد. باید دولت‌ها برای رشد بخش خصوصی برنامه داشته باشند. اگر بخش خصوصی توانمند نباشد، درآمدهای مالیاتی دولت کاهش می‌یابد و چون دولت نمی‌تواند بودجه جاری را کاهش دهد از بودجه عمرانی می‌کاهد. دولت‌ها باید این مشکل را بپذیرند و برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای مشارکت بخش خصوصی داشته باشند.»

برچسب ها: دولت
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل