کد خبر: ۶۳۰۴۴
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۵

آرمان پرس l  روزنامه جوان نوشته است:‌ در حالی که براساس ادعای رئیس جمهور میانگین بودجه پرداختی به بخش عمران در ماه‌های سپری شده از سال 96 به 3هزار میلیارد تومان در هر ماه نرسد، میانگین هزینه جاری دولت در هر ماه بالغ بر 16تا 18/5 هزار میلیارد تومان بوده است؛ همین نسبت نشان می‌دهد که تداوم وضعیت موجود در بودجه‌ریزی و رشد بودجه‌های مصرفی و جاری که عمومش مربوط به حقوق و دستمزد است، امکانپذیر نیست.

شاید مجموع بودجه عمرانی پرداختی برای ماه‌های سپری شده از سال 96 به کمتر 30 هزار میلیارد تومان هم نرسد، اما  دولت در این مدت در هر ماه در حدود 16تا 18/5 هزار میلیارد تومان هزینه جاری داشته است که تداوم رشد بودجه جاری برای کشور نگرانی بسیاری ایجاد کرده است، حال فشار حقوق و دستمزد 2میلیون و 400هزار کارمند دولتی کم بود، به دلیل چالش در نظام بازنشستگی میزان وابستگی صندوق‌ها جهت پرداخت حقوق 5 میلیون بازنشسته و مستمری‌بگیر افزایش یافته است که به این مورد پرداخت یارانه نقدی به 70میلیون نفر را هم در هر ماه باید افزود.

چندی پیش رئیس سازمان استخدامی کشور از رشد بودجه جاری دولت انتقاد و تداوم این وضعیت را نگران‌کننده عنوان کرد. این رشد کارشناسان اقتصاد را آنقدر نگران کرده است که پیش‌بینی می‌کنند دولت در سال آینده برای تأمین بودجه جاری که عموماً حقوق و دستمزد است با سکته‌های بسیار جدی روبه‌رو شود که نشانه‌های آن می‌تواند تأخیر در پرداخت حقوق و دستمزد 2میلیون و  400هزار کارمند و بیش از 5 میلیون بازنشسته و مستمری‌بگیر صندوق‌های بازنشستگی اعم از  تأمین‌اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری باشد.

بررسی آن چیزی که از بودجه جاری ماه‌های سپری شده از سال 96 به ما نشان می‌دهد، آن است که هزینه‌های جاری دولت به طور ماهانه بین 16 تا 5/18 هزار میلیارد تومان رسیده است که باید برای تأمین چنین بودجه‌ای در ماه به دولت دست‌مریزاد گفت، اما تأمین این حجم از منابع جهت تأمین بودجه جاری آن هم هر چهار هفته یک‌بار دیگر دولت را به یک دولت غیرسیاستگذار تبدیل کرده است و دولت تنها می‌تواند امور جاری و روزمره کشور را رتق و فتق کند.

  حقوق کارمندان چقدر؟

به گفته معاونت استخدامی رئیس‌جمهور دولت بالغ بر 2میلیون 400 هزار کارمند دارد که حدود 250 هزار نفر از  این کارمندان مدیر دولتی به شمار می‌آیند.

حال اگر میانگین دریافتی 2میلیون و 150 هزار نفر کارمند دولتی را در ماه 2میلیون و 500 هزار تومان لحاظ کنیم، مجموع حقوق و مزایای پرداختی به این افراد در ماه بالغ بر 5 هزار و 375میلیارد تومان می‌شود که سالانه حقوق این افراد رقمی بالغ بر 64هزار و 500 میلیارد تومان می‌شود که باید برای کنترل هزینه‌های جاری از رشد این بخش جلوگیری  ‌شود.

  مدیران دولتی چقدر دریافتی دارند

حال از آنجایی که بعد از رسوایی فیش‌های نجومی اقدام مثبتی برای شفافیت و اعلان عمومی دستمزد و مزایای مدیران دولتی انجام نشد، باید با حدس و گمان و سناریوهای مختلف مجموع دریافتی 250هزار مدیر دولتی را محاسبه کنیم. اگر 250هزار مدیر دولتی ماهانه به طور میانگین 10میلیون تومان حقوق دریافت کنند، ماهانه پرداختی به مدیران دولتی رقمی را بالغ بر 2هزار و 500 میلیارد تومان در بر می‌گیرد که مجموع پرداختی در یک‌سال به عدد 30هزار میلیارد تومان می‌رسد.

از سوی دیگر اگر میانگین دستمزد پرداختی به 250هزار مدیر دولتی در ماه 15میلیون تومان باشد، مجموع منابع جهت پرداختی برای جبران خدمات این مدیران دولتی در ماه 3هزار و 750هزار میلیارد تومان می‌شود که تقریباً به فرض میانگین پرداختی 2میلیون و 500 هزار تومانی در ماه به سایر کارمندان دولتی (2میلیون و 150هزار نفر) برابری می‌کند. در این میان اگر میانگین پرداختی به مدیران در ماه رقم 15میلیون تومان باشد در مجموع مدیران در هر سال 45هزار میلیارد تومان برای جبران خدماتشان از بودجه بیت‌المال دریافت می‌کنند که این رقم تقریباً با کل یارانه پرداختی یک‌سال به 70میلیون ایرانی برابری می‌کند.

همچنین اگر دریافتی 250هزار مدیران دولتی در هر ماه به طور میانگین 20 میلیون تومان باشد، در واقع مجموع پرداختی به این مدیران ماهانه 5هزار میلیارد تومان و سالانه رقمی بالغ بر60 هزار میلیاردتومان را در برمی‌گیرد که تقریباً وزن این پرداختی جاری به مدیران دولتی در سال از پرداختی‌ها به بخش عمران کشور پیشی دارد.

در این بین باید توضیح داده شود که بودجه عمومی کشور شامل سه زیر بخش هزینه‌های جاری، هزینه‌های عمرانی و پرداخت‌های انتقالی و یارانه‌ای تشکیل شده است که شتاب رشد هزینه‌های جاری کشور که مهم‌ترینش حقوق و دستمزد است آنقدر افزایش یافته که بدون اغراق باید گفت هزینه‌های جاری 70تا 80درصد بودجه عمومی یک‌سال ایران را می‌بلعد و این نگرانی وجود دارد که دولت برای تأمین هزینه‌های جاری‌اش از طریق انتشار اوراق خزانه و بدهی در بازار سرمایه آینده‌فروشی کند و دولت‌های آینده را با حجم عظیمی از بدهی‌هایی روبه‌رو کند که این بدهی‌ها صاحب سود ماهانه هستند و به شکل خزنده‌ای  بر حجم کل بدهی‌های بخش دولت به سایر بخش‌ها بیفزاید.

فلذا باید توجه داشت که دولت هم‌اکنون در ماه در حدود 16تا 18/5 هزار میلیارد تومان هزینه جاری دارد که شامل پرداخت حقوق و دستمزد 2میلیون و 400هزار کارمند دولتی، پرداختی به صندوق‌های بازنشستگی و سازمان تأمین اجتماعی، یارانه نقدی3 هزار و 500 میلیارد تومانی می‌شود. تأمین چنین منابعی در هر ماه جهت رتق و فتق اموری که با دستمزد بیش از 2میلیون 400هزار کارمند دولتی و بیش از 5میلیون بازنشسته و مستمری‌بگیر و 70 میلیون نفر دریافت‌کننده یارانه نقدی مربوط است، بسیار مشکل و صد البته حساس است.

در این بین باید در سال 97 نمایندگان مجلس و عقلای بودجه‌ریزی کشور بودجه‌ای را با اصلاحات اساسی همراه کنند، اینکه در سال‌جاری دولت جهت تحقق بودجه عمرانی 70 هزار میلیارد تومانی با مشکل مواجه است، بیاید وعده بودجه عمرانی 100هزار میلیارد تومانی را در سال 97 به جامعه مخابره کند کار صحیحی نیست، زیرا رشد اسمی بودجه عمرانی دردی را دوا نمی‌کند، اتفاقاً وقتی مردم می‌بینند که دولت حتی در پرداخت بودجه جاری‌اش با مشکل مواجه است اعتمادشان را به وعده دولتمردان از دست می‌دهند.

برچسب ها: دولت
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل