کد خبر: ۶۳۰۵۵
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۹
علی علیزاده _ تحلیل گرِ شبکه BBC و افق:
چهل سال بعد از انقلاب بیش از همیشه نیازمند نقد وضعیت و ارکان نظام و دولت و نهادها و تک تک خودمان هستیم. اما نقد واقعی و انضمامی و مشخص و نه نقدی که آسمان را به ریسمان وصل میکند و بهداشت و دفاع و رسانه و خودروسازی را در نیم جمله با هم مخلوط میکند تا احساس مخاطب را به بازی بگیرد/ *یکی به هدف حمله به دولت حسن روحانی، آن یکی برای هدف حمله به قوه قضاییه صادق لاریجانی و آن یکی برای حمله به سپاه و شهرداری و غیره وغیره به خودشان اجازه میدهند که تصویری یکسره سیاه و تباه از وضعیت نشان دهند.
آرمان پرس l  علی علیزاده_تحلیلگر مسائل سیاسی و بین المللی در مطلبی با عنوان "ذهنیت اپوزیسیونی و بیماری زیباکلامی شدن عرصه عمومی" نوشت:

میگویند فیگو برای حضور در برنامه نود پانصد میلیون تومان گرفته‌است و بعد بدون اینکه از چند و چون این پول سوالی کنند، انگار مثل فشنگی که سالها اماده شلیک بوده باشد، بلافاصله میپرسند میدانی با این پول چند کانکس میشد برای کرمانشاه خرید؟

میگویم: پول بازسازی سوریه از «بودجه» دیپلماسی عمومی وزارت خارجه؛ پول حزب‌الله از «بودجه» دفاعی و پول فیگو از «بودجه» صداسیما  می‌آید. با هیچیک از این بودجه‌ها نمیشود برای زلزله زدگان مظلوم کرمانشاه عزیز کانکس خرید. نگذارید پوپولیستها ذهنتان را زیباکلامی و عوامانه کنند. کارکرد «نقد مخلوط» پیشامدرن و قجری، تحریک احساسات است نه اصلاح امور.

زیباکلامی شدن نقد در ایران!

*چهل سال بعد از انقلاب بیش از همیشه نیازمند نقد وضعیت و ارکان نظام و دولت و نهادها و تک تک خودمان هستیم. اما نقد واقعی و انضمامی و مشخص و نه نقدی که آسمان را به ریسمان وصل میکند و بهداشت و دفاع و رسانه و خودروسازی را در نیم جمله با هم مخلوط میکند تا احساس مخاطب را به بازی بگیرد.


*چهل سال است هرجا فقر و ناکارامدی داشته‌ایم مخالفان نظام و حتی منتقدان درون نظام، گفته‌اند پولی که باید این جا را درست میکرد در لبنان و فلسطین خرج شده‌است و چراغی که به منزل رواست به مسجد حرام است. البته که میشود از میزان کمکهای ایران به متحدان منطقه‌ای اش سوال کرد. ولی باید میزان کمکهای ایران به این متحدان را در چارچوب هزینه‌های دفاعی بررسی کرد. و وقتی به یاد می‌اوریم که عربستان با سی میلیون جمعیت سالانه نود میلیارد خرج امور نظامی میکند و ایران با هشتاد میلیون جمعیت سالی دوازده میلیارد دلار میفهمیم کمکهای سالانه ما به این متحدان منطقه‌ای اندازه خرید تسلیحاتی یک هفته عربستان هم نیست.

*این همان ذهنیت اپوزیسیونی است که این روزها اشکال مختلفش در افراد همه جناح ها دارد رسوخ میکند. نوعی نقد بی‌مسئولیت و کلی گو که همه چیز را به همه چیز ربط میدهد تا در پایان شنیدنش مخاطب احساس عجز و فلج بودن و ناامیدی کند. یکی به هدف حمله به دولت حسن روحانی، آن یکی برای هدف حمله به قوه قضاییه صادق لاریجانی و آن یکی برای حمله به سپاه و شهرداری و غیره وغیره به خودشان اجازه میدهند که تصویری یکسره سیاه و تباه از وضعیت نشان دهند. هیچ کدام نمی‌پرسند در پایان این فرایند نقد، مخاطب نه فقط اعتمادش را به این یا ان بخش نظام که به کلیت نظام و فراتر از آن، به کلیت زندگی در این کشور از دست میدهد.

*دیروز (این مطلب در تاریخ شنبه 11 آذر تنظیم شده است) تلویزیون ایران روز موفقی را پشت سر گذاشت. میتوان پرسید هزینه دعوت فیگو چقدر بوده و با این هزینه چند ساعت برنامه جذاب تلویزیونی میشد ساخت؟ میشد پرسید ایا دعوت چهره‌های محبوب داخلی نمیتوانست جای فیگو را بگیرد؟ میشد پرسید ایا درامد تبلیغات حاصل از داشتن چنین چهره‌ای جبران هزینه دعوتش را کرده؟ و هزار سوال دیگر. اما اینکه هزینه دعوت فیگو که مخاطب داخلی را با تلویزیون ملی اشتی داد و تستی بود از چگونه شکست دادن تلویزیونهای اجنبی، را  به زلزله‌زدگان و هزینه‌های عمرانی و غیره وصل کنیم بیشتر نوعی عقده‌گشایی تخریبی است.

*چهل سال بعد از انقلاب، آیا زمان آن نرسیده است که آداب نقد کردن را بیاموزیم؟


*منبع: کانال تلگرامی جدال-علی علیزاده 

*آدرس کانال تلگرام: https://t.me/jedaal

*ID تلگرام: jedaal@

برچسب ها: نقد ، علی علیزاده
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل