کد خبر: ۶۳۰۶۵
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰
بازگشت پسر صالح به قدرت با کمک امارات و عربستان
یک منبع مطلع می‌گوید علت اتفاقات اخیر صنعاء که رهبر جنبش انصارالله از آن به «فتنه» یاد کرد، توافق پشت‌پرده عربستان و امارات با رئیس جمهور سابق برای بازگرداندن خانواده او به قدرت است.

آرمان پرس l  «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله یمن، روز شنبه، اتفاقات و درگیری‌های اخیر در صنعاء را «فتنه» نامید و از «علی عبدالله صالح»‌ رئیس جمهور پیشین یمن خواست تا «عاقلانه» رفتار کند.

یک منبع مطلع از اتفاقات یمن فاش کرد که «طی دو هفته گذشته تماس‌های فشرده‌ای میان علی عبدالله صالح و ائتلاف عربی به رهبری عربستان بوده تا طرحی جدید برای به قدرت رسیدن فرزند علی‌عبدالله صالح در یمن تکمیل و آماده شود». 

روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی الیوم» به نقل از این منبع که نامش را فاش نکرد نوشت: علت کودتای صالح علیه حوثی‌ها و دم زدن علنی او از عربستان، برنامه‌ای است که پشت پرده در ابوظبی در جریان است و هدفش بازگرداندن خانواده صالح به صحنه یمن است زیرا که عربستان با این مسئله موافقت کرده چون در عرصه نظامی یمن ناکام مانده و در عرصه سیاسی در پی تمام کردن نبرد است.

رأی الیوم نوشت: منابع ما می‌گوید صحنه یمن در ساعت‌های گذشته بشدت به این مسئله واکنش نشان داده و عربستان نیز اقدامات امنیتی فشرده‌ای در جبهه‌های مختلف با یمن در منطقه عسیر در دستور کار قرار داده و یک چشمش به مصالحه‌ای است که امارات با حزب المؤتمر به ریاست صالح در دستور کار قرار داده است.

رأی الیوم نوشت: گزارش‌های غربی که ما از آن اطلاع پیدا کردیم، این راهی را که عربستان و امارات برای یکسره کردن کار در یمن انتخاب کرده‌اند، دشوار و پیچیده خوانده و گفته که مملوء از خطر است چرا که ایران نمی‌تواند اجازه شکست حوثی‌ها در یمن را بدهد و صالح هم نمی‌تواند وضعیت نظامی را بسرعت و قاطعانه به سود خود خاتمه دهد؛ البته اگر درگیری فراگیری حاصل شود.

رأی الیوم نوشت: وضعیت در جنوب عربستان در یک ماه گذشته بخصوص با وجود تهدیدهای امنیتی مستقیم و ترس از شلیک موشک‌های بیشتر [از یمن] به عربستان، [برای ریاض] بسیار سخت بوده است. 

در همین خصوص به نظر می‌رسد علی عبدالله صالح پیام‌های مثبتی برای ائتلاف سعودی فرستاده تا برخی نقاطی را که تحت کنترل دارد به سود نیروهای ائتلاف خالی کند تا بدین صورت «فتح‌های جدیدی» [به عنوان موفقیت‌هایی میدانی] برای ائتلاف محسوب شود. 

همزمان با این اتفاقات، مقامات جنبش انصارالله و دولت در صنعاء اعلام کرده‌اند که وضعیت تحت کنترل است. وزات کشور نیز صبح یکشنبه از محاصره «بقایای شبه‌نظامیان خائنان در نقاطی در صنعاء» خبر داد.

منبع: فارس
برچسب ها: فتنه
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل