کد خبر: ۶۳۱۰۱
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۰

آرمان پرس l  وطن امروز از مسدود شدن حساب ایرانی‌ها در ترکیه، انگلیس و شارجه خبر داده است: ولی‌الله سیف وقتی بامداد دیروز در یک برنامه تلویزیونی آمار قراردادهای بین‌المللی بانکی را ارائه می‌داد بهتر از هر کس دیگری می‌دانست فراتر از آمارهای کاغذی، مشکلات بانکی کشور همچنان پابرجاست و ایرانیان در جهان نمی‌توانند مانند سایرین از خدمات بانکی بانک‌های دیگر استفاده کنند. 

به گزارش «وطن‌امروز»، مسؤولان بانک مرکزی همواره از گشایش‌های بانکی و آغاز روابط بانکی بعد از برجام سخن گفته‌اند اما عملا مشکلات بانکی افزایش پیدا کرده و حساب ایرانیان در برخی کشورها با مشکلات عدیده مواجه است. حساب‌ ایرانیان در چین و محدودیت یک بانک در امارات تنها موارد محدودیت‌های شدید بانکی نیست. تاجران بیش از هر کس دیگر می‌دانند مشکل انتقال پول و دریافت خدمات بانکی بین‌المللی هنوز گریبان ایرانی‌ها را رها نکرده و به جرأت می‌توان گفت عایدی ایران از برجام در حوزه بانکی همان «تقریبا هیچ» است که سیف 2 سال پیش در آمریکا گفته بود. به گزارش «وطن‌امروز»، نایب‌رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق تهران با اشاره به اجرای قانون کاتسا که تحریم‌های جدید ایران را دنبال می‌کند، از مسدود کردن حساب بانکی ایرانیان غیرمقیم در شارجه، ترکیه و انگلیس خبر داد. تحریم‌های جدید اقتصاد ایران تحت لوای «کاتسا»، به نظر می‌رسد چراغ خاموش نظام بانکی ایران را نشانه گرفته است. این بار هم آمریکایی‌ها قصد دارند روی نقطه حساس اقتصاد ایران یعنی نظام بانکی دست بگذارند البته با روش‌ها و شیوه‌های جدید، چرا که در تحریم قبلی، نظام بانکی به هر حال توانست خود را اداره کند، اگر چه پرهزینه بود. اکنون بسیاری از کارشناسان از کاتسا، به عنوان تحریم خاموش نظام بانکی یاد می‌کنند. 

سیدحسین سلیمی، نایب‌رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران هم به این نکته اذعان دارد که کاتسا قطعا در اقتصاد ایران بی‌اثر نیست اما این نکته را هم گوشزد می‌کند که بانک مرکزی باید هر چه سریع‌تر برای این موضوع، گام‌های زیرساختی و مدیریتی بردارد و زمینه را برای مقابله و انجام اقدامات پادزهری فراهم کند.

 سلیمی در پاسخ به این سوال که تحلیل شما از تبعات کاتسا در نظام بانکی چیست؟ به مهر گفت: کاتسا به طور قطع، در اقتصاد ایران بی‌اثر نیست بویژه اینکه کشور در حال حرکت به سمت حضور در بازارهای بین‌المللی است و تلاش می‌شود با هر الگوی سختی، ارتباطات بین‌المللی با دنیا برای انتقال دانش و تکنولوژی گسترش یابد؛ اما اکنون موضوع کاتسا مطرح شده و حالت سردی در بسیاری از قراردادهای ایران با دنیا به وجود آمده است، چرا که کشورهای دنیا و شرکت‌های بزرگ بین‌المللی بر این باورند که اگر همکاری و سرمایه‌گذاری خود در اقتصاد ایران را افزایش دهند، باز هم ممکن است تحریم‌ها، آن را آسیب‌پذیر کند و آنها مواجه با تحریم شوند. وی افزود: من فکر می‌کنم راهی جز این نداریم که با دنیا وارد تعامل شده و تلاش کنیم تا این قانون اجرایی نشود و حداکثر استفاده و همکاری‌ لازم را با دنیا داشته باشیم. البته تفکرات ترامپ به طور قطع، اثراتی بر این روابط دارد ولی همواره که ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نیست بویژه اینکه اکنون اروپا هم مقابل وی ایستاده و هنوز قبول نکرده برجام را لغو کند. نکته حائز اهمیت آن است که آمریکا در قالب کاتسا، هر مجموعه یا شرکتی را که با ایران کار کند، دچار مشکل خواهد کرد.

نایب‌رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی تهران درباره اینکه آیا از زمان آغاز اعمال کاتسا تاثیری در روابط بانکی مشاهده شده، گفت: طی روزهای گذشته، کشورهایی همچون ترکیه و انگلیس و امارت شارجه هم به ایرانی‌ها اعلام کرده‌اند حساب‌های افراد غیرمقیم را مسدود خواهند کرد. تصور بر این بود که تحریم‌ها تمام شده ولی دوباره یک تصمیم جدیدی را اضافه می‌کنند، اگر چه فکر می‌کنم حلقه تحریم‌ها تنگ‌تر می‌شود، چرا که شرکت‌های خارجی اگر قرار باشد به خاطر قرارداد با ایران ۵۰۰، ۶۰۰ میلیارد دلار جریمه شوند، دیگر برای‌شان کار با ایران صرفه نخواهد داشت. تمام اینها در شرایطی است که متاسفانه تحریم‌ها، بر اقتصاد ایران و نظام بانکی بسیار اثرگذار بود و در تمام آن دوران ۱۲ سال سیستم بانکی ما به خواب زمستانی فرو رفته بود اما اکنون دنیا می‌خواهد همین نظام بانکی، قوانینی همچون ضدپولشویی و قواعد FATF را پیاده‌سازی کند، در حالی که اجرای هر یک از آنها یک سال زمان می‌برد و کار ساده‌ای نیست، پس اگر قرار باشد اکنون دوباره تحریم‌ها اجرایی شود، اوضاع بسیار بد خواهد شد.

وی درباره اقداماتی که باید بانک مرکزی انجام دهد، گفت:  یکی از کارهایی که بانک مرکزی می‌تواند انجام دهد، آن است که در قالب مذاکره با کشورهایی که طرف قرارداد در تجارت ایران هستند، موضوع تبادلات مالی با ارزهای محلی را در دستور کار قرار دهد، بویژه درباره کشورهایی همچون هند، ترکیه، کره و چین اگر قبول کنند که معاملات به پول محلی باشد، بسیاری از این آسیب‌ها کاهش می‌یابد. البته بانک مرکزی این مذاکرات را شروع کرده و توافق شده با چین و ترکیه که حجم بالایی از تجارت ایران را به خود اختصاص می‌دهند، این کار پیش رود.

برچسب ها: وطن امروز
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل