کد خبر: ۶۳۱۱۱
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۱
دستگیری 5 پسر صالح؛ یکی از پسرانش به مارب گریخت
وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، خبر مرگ علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق این کشور را تایید و اعلام کرد که «ساقط شدن طرح فتنه، به مثابه سقوط خطرناک‌ترین طرح خیانتی بود که با نیروهای متجاوز علیه یمن همراهی کرد»/ *همچنین ساعتی قبل مکانی که پیش‌تر محل اقامت علی عبدالله صالح بود در جریان یک انفجار تخریب شد. «حسن الحمیدی» مسئول تیم حفاظت محل اقامت علی عبدالله صالح هم در جریان این انفجار کشته شد.

آرمان پرس l  وزارت کشور یمن امروز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای رسمی، ساعاتی پس از انتشار شایعه کشته شدن علی عبدالله صالح، خبر مرگ او را تأیید و رسما اعلام کرد که علی عبدالله صالح کشته شد. 

به گزارش فارس؛ در بیانیه وزارت کشور ذکر نشده، چطور کشته شده یا چه کسی او را کشته و صرفا آمده است که «بحرانی که شبه‌نظامیان خیانت شروع کردند،‌ با کشته شدن سرکرده‌شان و تعدادی از عناصر جنایتکار به پایان رسید». 

به گفته وزارت کشور یمن، با کشته شدن علی عبدالله صالح، «خنثی‌سازی طرح فتنه‌انگیز، به مثابه سقوط خطرناکترین طرح خیانت و فتنه‌ای بود با نیروهای متجاوز [عربستان سعودی] همراه شد تا یمن را به زانو در آورد».

طبق گزارش «المسیره»، در این بیانیه آمده است که «وزارت کشور پایان بحران شبه‌نظامیان طرح خیانت را با تحکیم تسلط کامل بر لانه‌های آنان و برقراری امنیت در سراسر پایتخت و حومه و همه استان‌های دیگر، و همچنین با کشته شدن سرکرده طرح خیانت و شماری از عناصرش اعلام می‌کند. آنان شماری از مردم را کشتند و راهها را بستند و آشوب برپا کردند و آرامش عمومی را بر هم زدند و به شکل آشکار و مستقیم با کشورهای متجاز [ائتلاف سعودی] همدست شدند و تلاش کردند که ورودی‌های شهر را همزمان با بمباران شدید هواپیماهای [ائتلاف] متجاوز [سعودی] که حملاتش را برای پیشبرد طرح فتنه و جنگ داخلی تشدید کردند، ببندند. این امر وزارت کشور را ملزم کرد که با سرعت عمل وارد شود و وضعیت را فیصله دهد». 

وزارت کشور یمن این اتفاق را «پیروزی» توصیف و در پایان بیانیه اعلام کرد: با این پیروزی تعیین‌کننده در سیر نبرد آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی وزارت کشور شاکر خداوند متعال است و از بزرگان و شورای عالی سیاسی و دولت نجات می و مردم یمن و قبائل و همه نیروهای ملی برای کمک به برقراری امنیت در کشور تشکر می‌کند...».

علی عبدالله صالح کشته شد؛ «فتنه» و «فتنه گر» ساقط شدند (تصاویر+16)

اولین تصاویر از جنازه عبدالله صالح 16+به گزارش مشرق؛ نیروهای امنیتی یمن در یک عملیات دقیق موفق شدند، 5 تن از پسران علی عبدالله صالح (  خالد، صلاح، صخر، مدین و ریدان) را در شهر صنعاء دستگیر کنند. احمد فرزند دیگر عبدالله صالح روزهای گذشته موفق به فرار شد و خود را به شهر « مارب» رسانده است. همچنین ساعتی قبل مکانی که پیش‌تر محل اقامت علی عبدالله صالح بود در جریان یک انفجار تخریب شد.  «حسن الحمیدی» مسئول تیم حفاظت محل اقامت علی عبدالله صالح هم در جریان این انفجار کشته شد.

*شهر صنعاء، پایتخت یمن و چند استان دیگر در یک هفته گذشته شاهد ایجاد اختلاف و درگیری میان نیروهای علی عبدالله صالح (رئیس جمهور پیشین) با نیروهای امنیتی، جنبش انصارالله و قبایل بوده است؛ نیروهای طارق عفاش ( برادر زاده عبدالله صالح) در روزهای گذشته نقشه ویژه ای را در ایجاد درگیری ها ایفا کرده اند.

با افزایش تنش و نا آرامی ها در شهر صنعاء، نیروهای امنیتی، قبایل و جنبش انصارالله از ظهر روز گذشته عملیات تامین امنیت پایتحت را با سرعت بیشتری ادامه دادند و موفق شدند آرامش را به پایگاه های « السواد، شیراز، تیپ 4 زرهی و ساختمان پزشکی 48 » در منطقه « السواد» بازگردانند.


علی عبدالله صالح کشته شد؛ فتنه ساقط شد (تصاویر +16)

از خیابان « بغداد» هم خبر می رسد، شبه نظامیان « عفاش» وابسته به حزب علی عبدالله صالح از مسجد « ابو عبیده» عقب رانده شدند؛ از سویی دیگر با انجام عملیاتی دقیق، به وضعیت متشنج در پایگاه نظامی « عمد» و مناطق حومه پایان داده شد.

نیروهای امنیتی، انصارالله و قبایل یمنی در یک عملیات دیگر به تحرکات نیروهای رئیس جمهور پیشین در منطقه « جوله نواره»، ساختمان « نواره» و تقاطع خیابان «جیبوتی و عمان » خاتمه دادند؛ تامین امنیت سفارت خانه عربستان سعودی و محله « السیاسی» هم با موفقیت به اتمام رسید.

پاکسازی شبکه تلویزیونی «یمن الیوم» و ساختمان های حومه در محله « عطان» از تک تیراندازهای شبه نظامی وابسته به علی عبدالله صالح هم به طور کامل انجام شد و  مسجد « الصالح» هم از اشغال شبه نظامیان خارج شد؛ در این عملیات نزدیک به 55 تن از شبه نظامیان کشته و شماری دیگر از منطقه متواری شدند.

علی عبدالله صالح کشته شد؛ فتنه ساقط شد (تصاویر +16)

در منطقه « سنحان» هم بخش های وسیعی از محله « ضبوه» از اشغال نیروهای حزب علی عبدالله صالح خارج شد و مقادیر زیادی تجهیزات نظامی از جمله چند تانک به کنترل نیروهای امنیتی و انصارالله درآمد.

در جریان عملیات 24 ساعت گذشته، ارتفاع « حروه» هم به طور کامل آزاد شد؛ این ارتفاع بر مواضع تحت اشغال شبه نظامیان در مزرعه « عفاش» اشراف دارد؛ در این محور سه راهی « جوب» در منطقه « قاع ارتل» پاکسازی شد و امنیت به مسیر ارتباطی « صنعاء - صعهد» بازگشت و تمام خاکریزها و ایستگاه های دفاعی از اشغال شبه نظامیان وابسته به طارق عفاش خارج شد.

یک منبع میدانی در گفت وگو با مشرق خبر تسلیم شدن صدها شبه نظامی وابسته به علی عبدالله صالح را تایید کرد و افزود: در میان تسلیم شدکان چند نیروی سرشناس از جمله « شیخ ناجی الجمعان» وجود دارند.

علی عبدالله صالح کشته شد؛ فتنه ساقط شد (تصاویر +16) 
تسلیم شدن شبه نظامیان وابسته به علی عبدالله صالح

در استان «عمران» هم نیروهای امنیتی، انصارالله و قبایل، امنیت مناطق«بنی صریم و بنی قیس» را به طور کامل تامین کردند و بیش از 80 درصد  منطقه« خمر»  را از اشغال شبه نظامیان وابسته به عبدالله صالح خارج کردند.

نیروهای انصارالله و قبال منطقه  در استان «اب» هم منطقه «نقیل السیانی» و اداره پلیس شرق شهر «اب» را به کنترل خود درآوردند؛ عملیات در منطقه « نقیل سماره» با موفقیت به پایان رسید و شبه نظامیان به مناطق حومه متواری شدند.

 گروهی از شبه نظامیان در منطقه «یریم» هم درصدد بودند با انجام عملیاتی غافلگیرانه وارد ساختمان های حساس شوند که با هوشیاری نیروهای یمنی این حملات خنثی شد؛ در این محور امنیت مسیر ارتباطی «کتاب_یریم» به طور کامل تامین شد و دو تن از شبه نظامیان دستگیر و 30 تن دیگر در جریان درگیری ها کشته و زخمی شدند.

همچنین مقر «مبخوت المشرقی» از فرماندهان ارشد شبه نظامیان در استان عمران، که روز گذشته به همراه نیروهایش،مسیر«خمر_عمران» را مسدود کرده بود، منهدم شد.

علی عبدالله صالح کشته شد؛ فتنه ساقط شد (تصاویر +16) 
مقر «مبخوت المشرقی» از فرماندهان ارشد شبه نظامیان در استان عمران، که روز گذشته به همراه نیروهایش،مسیر«خمر_عمران» را مسدود کرده بود، منهدم شد
علی عبدالله صالح کشته شد؛ فتنه ساقط شد (تصاویر +16) 
مقر «مبخوت المشرقی» از فرماندهان ارشد شبه نظامیان در استان عمران، که روز گذشته به همراه نیروهایش،مسیر«خمر_عمران» را مسدود کرده بود، منهدم شد.

در استان «ذمار» هم امنیت به طور کامل به منطقه «بیت الکومانی» بازگشته و شماری از شبه نظامیان در جریان درگیری ها کشته و زخمی شدند و مقادیری تجهیزات نظامی کشف و ضبط شد.

نیروهای انصارالله و قبایل علاوه بر تامین امنیت ورودی شمالی «ذمار»، منطقه تحت اشغال «الشیخ العزعزی»، فرمانده وابسته به عبدالله صالح را هم پاکسازی کردند؛ در جریان این عملیات شبه نظامیان به مناطق حومه متواری شدند.

در ادامه عملیات، مناطق «رصابه، معبر، سنبان،الحداء حورو» به کنترل نیروهای انصارالله و قبایل درآمد؛ شبه نظامیان وابسته به عبدالله صالح علاوه بر ایجاد نا امنی در این مناطق شهروندان و نیروهای امنیتی را هم هدف قرار می دادند؛ در حال حاضر عملیات برای تامین امنیت منطقه «نقیل یسلح» در دستور کار قرار گرفته است.

علی عبدالله صالح کشته شد؛ فتنه ساقط شد (تصاویر +16) 
منزل و مقر فرمانده شبه نظامیان عافش در روستای «الدجاج» در منطقه «الحصبه» در استان صنعاء که به کنترل نیروهای انصارالله و قبایل درآمد
علی عبدالله صالح کشته شد؛ فتنه ساقط شد (تصاویر +16) 
منزل و مقر فرمانده شبه نظامیان عافش در روستای «الدجاج» در منطقه «الحصبه» در استان صنعاء که به کنترل نیروهای انصارالله و قبایل درآمد

از مرکز استان «حجه» خبر می رسد،تمام محله های شهر (حجه) به طور کامل از اشغال شبه نظامیان وابسته به رئیس جمهور پیشین یمن پاکسازی شده و  «زیدان دهشوش»، فرمانده شبه نظامیان متواری شده است. در این استان امنیت مسیر ارتباطی «حجه - صنعاء» تامین شده است.

به گزارش مشرق، در 24 ساعت گذشته، بخش های وسیعی از مناطق تحت اشغال شبه نظامیان وابسته به نیروهای علی عبدالله صالح به کنترل نیروهای امنیتی، جنبش انصارالله و قبایل یمنی در آمده و خسارت های سنگینی هم به نیروهای « طارق عفاش» وارد شده است.

از سویی دیگر، حملات جنگنده های عربستانی در حمایت از نیروهای عبدالله صالح و علیه مواضع نیروهای امنیتی، قبایل و جنبش انصارالله تشدید شده است؛ در ساعات گذشته مواضع نیروهای یمنی در چند مرحله هدف قرار گرفته است.

قابل ذکر است درگیری ها در شهر صنعاء زمانی آغاز شد که نیروهای وابسته به علی عبدالله صالح، گروهی از شهروندان، نیروهای امنیتی و جنبش انصارالله را که برای شرکت در مراسم ولادت حضرت محمد (ص) در میدان السبعین گرد هم آمده بودند را هدف قرار دادند.

علی عبدالله صالح کشته شد؛ فتنه ساقط شد (تصاویر +16) 
هدف قرار گرفتن خودروی حاضرین در مراسم ولادت پیامبر اکرم (ص) در صنعا از سوی نیروهای عبدالله صالح

**تحولات میدانی پس از کشته شدن علی عبدالله صالح:

- در ادامه عملیات علیه شبه نظامیان وابسته به علی عبدالله صالح، ایستگاه های دفاعی وابسته به نیروهای « طارق عفاش» ( برادر زاده علی عبدالله صالح» پاکسازی شد؛ منطقه کوچک « جوله» و پایگاه نظامی در خیابان الجزائر» هم از اشغال شبه نظامیان خارج شد.


- جنگنده های رژیم سعودی امروز هم در چندین مرحله مناطق مختلف شهر صنعاء را از جمله « پایگاه پدافند هوایی ارتش در منطقه «بنی حارث» ، منطقه « 21 سپتامبر»، مناطق مسکونی در نزدیکی هتل « ایجل»، منطقه نظامی و مهندسی « الشعوب»، منطقه مسکونی « تبه الریان» در منطقه«حده» را به شدت هدف قراردادند.


- در ادامه عملیات علیه شبه نظامیان وابسته به علی عبدالله صالح، ایستگاه های دفاعی وابسته به نیروهای « طارق عفاش» ( برادر زاده علی عبدالله صالح» پاکسازی شد؛ منطقه کوچک « جوله» و پایگاه نظامی در خیابان الجزائر» هم از اشغال شبه نظامیان خارج شد.


- در واکنش به حملات هوایی جنگنده های ائتلاف غربی - عربی - صهیونیستی، نیروهای کمیته های مردمی انصارالله با همراهی قبایل یمنی، عمق مناطق جنوبی عربستان سعودی را هدف قرار دادند؛ در ساعات گذشته مواضع نیروهای آل سعود در روستاهای « قوی و ضبعه» در استان جیزان و پایگاه نظامی در شرق ارتفاع « سبحطل» و گذرگاه « علب» در استان « عسیر» عربستان هدف قرار گرفته شده است.


برچسب ها: صالح ، فتنه
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل