کد خبر: ۶۳۱۳۰
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۹

آرمان پرس l  روزنامه بهار در گزارشی با عنوان «دو مسیر فراروی دیپلماسی» نوشت: «به طور اجمالی، موارد زیر موضوعات رقابتی سیاست های خارجی این دو کشور ]ایران و عربستان[ است که عنوان می شود:

1- در جنگ داخلی یمن جنگ نیابتی بین حوثی های طرفدار ایران و ائتلاف نیروهای عربی به رهبری عربستان.

2- در عراق دولت شیعه ی مورد حمایت ایران و حمایت ضمنی عربستان از نیروهای ضد ایران و ترغیب دولت مرکزی به دشمنی با ایران.

3- در جنگ داخلی سوریه، دولت مرکزی اسد در حمایت ایران و متحدان، و عربستان در حمایت از نیروهای مخالف اسد».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «برای آینده دو مسیر قابل پیش بینی است اول مسیری که جمهوری اسلامی ایران، سیاست های تدافعی در منطقه را تبدیل به سیاستهای تهاجمی کند و در عقب نشینی عربستان از سیاست خارجی و تمرکز بر سیاست داخلی، سعی کند تا قدرت برتر در منطقه باشد با اولویت عقب راندن عربستان در منطقه...مسیر دوم هم این است که ایران تغییر موضع داده و سیاست های خارجی در منطقه را در همین حد نگاه دارد و بیشتر از موضع دیپلماسی و مذاکره حتی با عربستان پیش برود و بیشتر بر روی ساختارهای اقتصادی داخلی تمرکز کند و از این راه پتانسیلهای داخلی خود را در محوریت قرار کرده و در سیاست خارجی موازنه امتیتی و بعد رقابت های نرم مثل رقابت های اقتصادی را روی میز قرار دهد. با این استراتژی ایران می تواند برجام را پله ای برای عنوان کردن خود به عنوان کشوری با پرستیژ متعادل معرفی کند و نتیجتا این کشور خواهد توانست پله های قدرت از نوع دیگر را طی کند».

نکته قابل تأمل اینجاست که این روزنامه زنجیره ای، جنایات وحشیانه آل سعود علیه مردم مظلوم یمن و حمایت های آمریکا و هم پیمانانش از گروه تکفیری تروریستی داعش در عراق و سوریه و تجهیز تروریست ها از سوی این کشورها را نادیده گرفته و مدعی شده است که این جنگ ها صرفا جنگ های داخلی در این کشورهاست!

نکته دیگر اینکه ایده «منطقه قدرتمند به جای قدرت منطقه‌ای» ایده‌ای غلط و مغایر با منافع ملی و در حقیقت همان برجام منطقه‌ای و به عبارتی برجام ۲ و ۳ و...است. این ایده که در ماه‌های اخیر و با ادبیات مختلف توسط روزنامه‌های اصلاح‌طلب تکرار شده است، در حقیقت بر لزوم کوتاه آمدن از سیاست‌های انقلابی ایران در منطقه، کاهش حمایت از متحدان استراتژیک منطقه‌ای و گفت‌وگوی بی‌پشتوانه با کشورهای مرتجع منطقه تاکید دارد.در حالی که آمریکا و کشورهای مرتجع منطقه آشکارا از تروریست‌ها حمایت می‌کنند و از لزوم کشاندن ناامنی به داخل ایران می‌گویند و با همراهی رژیم صهیونیستی در خیال راه‌اندازی ناتوی عربی علیه ایران هستند.

در چنین منطقه آشوب‌زده‌ای آنچه تاکنون امنیت ایران را تضمین کرده، صرفا مولفه‌های قدرت آن بوده است. مولفه قدرتی که حاصل رشادت‌های مدافعان حرم و محور مقاومت در منطقه بوده است.لازم به ذکر است که الگوی پیشنهاد شده توسط روزنامه‌های اصلاح طلب به نحو دیگری توسط کشورهایی مانند اردن و مصر در دهه‌های قبل پیاده شده که آنها را در حال حاضر تبدیل به کشورهای پیرو و فاقد قدرت و اقتدار کرده و توان بازیگری نه در منطقه و نه در جهان را دارند و همیشه آماده پذیرش قدرت‌های بزرگ در داخل کشورهای خود هستند.

برچسب ها: اصلاح طلبان
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل