کد خبر: ۶۳۱۸۴
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۴
نویسنده: جیمز پتراس

آرمان پرس l  تقریبا دو دهه است که ایالات متحده لیستی از کشورهای دشمن دارد که حمله، تضعیف و سرنگونی آنها را در اهداف خود قرار داده است. معیار تعیین جایگاه کشورها در این لیست تلاش آمریکا برای سلطه جهانی و همچنین آسیب پذیری آنها در برابر این کشورها و میزان تلاش آنها برای تغییر رژیم در این کشورهاست. با بررسی این کشورها می توان به نتیجه ای واقع بینانه تر از آینده امپریالیست رسید.

دشمنان رده اول ایالات متحده

استراتژیست های امپریالیستی شرایط اقتصادی، نظامی و سیاسی دشمنان خود را برای شناسایی میزان خطر آنها در صدر قرار می دهند به این ترتیب لیست دشمنان آمریکا به این ترتیب خواهد بود:

1- روسیه: روسیه به دلیل قدرت نظامی، وزنه تعادل هسته ای با آمریکا برای سلطه بر جهان محسوب می شود. آنها کشوری بزرگ هستند که به خوبی با نیروی نظامی مجهز شده و دسترسی و حضور خوبی در اروپا، آسیا و خاورمیانه دارند. منابع جهانی گاز و نفت آنها را از اخاذی اقتصادی ایالات متحده در امان نگه داشته و همکاری آنها با همتایان ژئوپلیتیک باعث شده تا کمتر دچار محدودیت های گسترده ای شوند که آمریکا قصد اعمال آنها را دارد.

2- چین: چین به قدرت تجاری جهانی اش و گسترش دامنه روبه رشد تجارت و سرمایه گذاری و شبکه های فناوری اش در این جایگاه قرار می گیرد. چین قابلیت های دفاعی خود را نیز گسترش داده و باتوجه به علاقه اش برای حفظ منافع در دریای چین جنوبی در تعارض با خواسته های ایالات متحده قرار دارد.

3- کره شمالی: به علت آزمایش های هسته ای و توانایی در موشک های بالستیک، سیاست خارجی مستقل و موقعیت جغرافیایی به عنوان تهدیدی در قلب پایگاه ایالات متحده در منطقه دیده می شود.

4- ونزوئلا: به خاطر منابع نفت و سیاست های سوسیالیستی، چالش با مدل نئولیبرال ایالات متحده در آمریکای لاتین، این کشور در این فهرست قرار می گیرد.

5- ایران: به دلیل منابع نفت، استقلال سیاسی و جغرافیایی و همتایان ژئوپلیتیک در خاورمیانه، چالش با ایالات متحده، اسرائیل و عربستان سعودی و معرفی خود به عنوان یک قدرت آلترناتیو مستقل در منطقه در این لیست قرار دارد.

6- سوریه: به خاطر موقعیت استراتژیک در خاورمیانه، همکاری با ایران، فلسطین، عراق و روسیه و منطقه اصلی تعارض طرح های اسرائیل و آمریکا با رقبا در لیست دشمنان آمریکا قرار می گیرد.

دشمنان رده میانه ایالات متحده

1- کوبا: به علت سیاست خارجی مستقل و سیستم اجتماعی و اقتصادی جایگزینی که این کشور اراه داده و در برابر رژیم های نئولیبرال مورد حمایت آمریکا در حوزه کارائیب قرار می گیرد.

2- لبنان: موقعیت استراتژیک این کشور در مدیترانه و حضور یک قدرت نظامی و سیاسی به نام حزب الله که در جامعه این کشور نفوذ دارد پتانسیل حضور در لیست دشمنان ایالات متحده را برای این کشور فراهم کرده است.

3- یمن: استقلال و وجود جنبش ملی حوثی ها که در برابر منافع عربستان سعودی و دولت دست نشانده این کشور قرار داشته و رابطه خوبی با ایران دارند این کشور را در این لیست قرار می دهد.

دشمنان رده پایین

1- بولیوی: سیاست خارجی مستقل ایت کشور و حمایت از دولت ونزوئلا و حمایت از اقتصاد مختلط. معادن غنی و دفاع از ادعای اراضی مردم بومی دلایلی است که بولیوی را در لیست خطر قرار می دهد.

2- نیکاراگوئه: استقلال سیاست خارجی و انتقاد از حالت تهاجمی آمریکا نسبت به کوبا و ونزوئلا از نظر آمریکایی ها این کشور را شایسته حضور در این فهرست کرده است.

منبع: راشا اینسایدر/ دیپلماسی ایرانی
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل