کد خبر: ۶۳۸۶۱
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۰
**مجلس بابت رفت و آمد و تردد نمایندگان ماهانه ٤ ميليون تومان پرداخت می کند!/ *جعفرزاده نماینده رشت_طیف حامی دولت_:حقوق ما نمایندگان مجلس فقط 5 و نیم میلیون تومان در ماه است و این یک فاجعه است! و اگر هر روز می خوابیدم و در دانشگاه درس می دادم حداقل ماهی 8 میلیون می گرفتم/ *پروانه مافی نماینده اصلاح طلب تهران در گفتگو با روزنامه اعتماد گفته بود ماهی 5 تا 6 میلیون تومان حقوقی که به نمایندگان مجلس داده می شود فقط هزینه اجاره خانه آنهاست!
آرمان پرس l  امیرحسین ثابتی در کانال تلگرامی خود نوشت:

اخیرا صوت سخنان جعفرزاده نماینده مردم رشت در مجلس را گوش دادم که با طلبکاری می گوید حقوق ما نمایندگان مجلس فقط 5 و نیم میلیون تومان در ماه است و این یک فاجعه است! و اگر هر روز می خوابیدم و در دانشگاه درس می دادم حداقل ماهی 8 میلیون می گرفتم.

چند روز قبل هم پروانه مافی نماینده [اصلاح طلب] تهران در گفتگو با روزنامه اعتماد گفته بود ماهی 5 تا 6 میلیون تومان حقوقی که به نمایندگان مجلس داده می شود فقط هزینه اجاره خانه آنهاست! چون شان نماینده مجلس این است در خانه ای زندگی کند که هزینه اجاره آن همین مبلغ است، لذا حقوق نماینده ها باید تا ماهی 10 میلیون تومان افزایش پیدا کند!

پیش از همه اینها نیز وزیر بهداشت با افتخار و تبختر گفته بود ماشین شخصی اش «پورشه کاین» است (که حدود یک و نیم میلیارد تومان قیمت دارد) و قبل تر از همه اینها نیز اخبار دیگری از سرمایه هزار میلیارد تومانی ... [یکی از وزرای کابینه روحانی]، خانه افسانه ای وزیر راه در لواسان و ... منتشر شده بود.

وقتی 40 سال بعد از انقلاب، ارزش یا به تعبیر دقیق تر «فریضه» ی ساده زیستی مسئولان تا این حد کمرنگ می شود که این قبیل سخنان صراحتا در فضای رسانه ها مطرح می شود و از آن طرف کک کسی هم نمی گزد، یعنی کل جریان عدالتخواه در کشور به ویژه جریان های دانشجویی داعیه دار در این عرصه، باید کلاه خود را قاضی کنند که در همه این سالها چه کرده اند که وضع به اینجا رسیده است؟

این بدین معنا نیست که بنده در مقام مدعی و طلبکار، خود را تبرئه کنم و از دیگران بپرسم شما چه کرده اید؟ این سوالی است که هرکس در این باره دغدغه دارد باید درباره آن تامل جدی کند. آیا اگر جنبش دانشجویی عدالتخواه (فراتر از یک تشکل خاص) به معنای واقعی کلمه امروز در کشور وجود داشت، مسئولان ارشد و رسمی کشور جرات می کردند از ماشین یک و نیم میلیاردی و سرمایه 1000 میلیاردی خود سخن بگویند و خرده ترهایشان نیز بگویند طوری زندگی می کنند که حقوق ماهی 5 تا 6 میلیون فقط کفاف اجاره خانه شان را می دهد؟

حداقل کارویژه جنبش دانشجویی در شرایط کنونی تلاش برای شکستن این فضای مشمئز کننده و تهوع آور است. فضایی که یک کارگر عادی ماهانه یک میلیون تومان نیز دریافت نمیکند اما برخی وزرا و مسئولین ارشد کشور،با افتخار از شهوت های ناتمام خود می گویند...

******************

به گزارش آرمان پرس؛ پروانه مافی نماینده اصلاح طلبِ تهرانی ها در مجلس در مصاحبه ای که با روزنامه اعتماد داشت، نکات عجیب از دریافتی های شان را گفت؛ بخشی از این گفتگو را بخوانید:

 
*حقوق هر يك از نمايندگان مجلس چقدر است؟

نمايندگان مجلس دو حساب دريافت حقوق و مزايا دارند. يكي از آنها حقوق فرد است كه رقم آن ٥ ميليون ٨٠٠ هزار تومان و كمتر از آن چيزي است كه قانون مديريت خدمات كشوري مشخص كرده است.


*حساب دومي كه گفتيد، مربوط به چيست؟


آن بخش مربوط به هزينه‌هاي دفاتر نمايندگان است. يك نماينده ممكن هفت يا هشت دفتر در شهرستان‌هاي مختلف داشته باشد و همه اين دفاتر هزينه‌بر است. به خاطر همين هزينه‌ها بود كه نمايندگان تهران در هر يك از شهرستان‌هاي استان يك دفتر را به صورت مشترك اداره مي‌كنند. در واقع هر كدام از نمايندگان يك روز در آن دفتر حاضر مي‌شود و هزينه ميان نمايندگان تقسيم مي‌شود. كمترين هزينه نمايندگان مربوط به اجاره دفتر، پرداخت حقوق مسوول دفتر، كارشناسان و مشاوران است. دفاتر نمايندگان مراجعه‌كنندگاني نيز دارند كه بعضا نيازمندي‌هايي دارند و نماينده ناگزير است خودش به مساله آنها رسيدگي كند.

*مجموع اين هزينه‌ها حدودا چقدر است؟

هزينه نمايندگي قطعا در شهرها و استان‌هاي مختلف متفاوت است. مثلا نمايندگان شهرستان‌هاي با مسافت زياد معمولا از هزينه‌هاي بالا گلايه دارند و مي‌گويند كه از حقوق خود نيز براي دفاتر هزينه مي‌كنند. در تهران اما يك دفتر به طور متوسط ماهيانه بيش از ٥ ميليون تومان هزينه دارد.

*مجلس بابت تامين اين هزينه‌هاي به هر يك از نمايندگان چقدر پرداخت مي‌كند؟

٤ ميليون تومان.

*مجلس بابت رفت و آمد و تردد چقدر به نمايندگان مجلس مي‌پردازد؟

اگر يك نماينده خودش رانندگي كند و از خودروي شخصي خود استفاده كند ماهانه ٤ ميليون تومان دريافت مي‌كند. اگر هم از خودرو و راننده مجلس استفاده كند ديگر اين مبلغ را نمي‌گيرد. براي رفت و آمد به حوزه‌هاي انتخابيه نيز كمك هزينه‌هايي وجود دارد. به هر حال نمايندگان در طي ماه چندين سفر مي‌روند و اين سفرها هزينه بسياري دارد. به عنوان مثال يكي از نمايندگان خانم مي‌گفت كه در هر بار سفر به حوزه انتخابيه يك ميليون تومان پول بليت هواپيما مي‌دهند، چون چهار نفر هستند. خودش، همسر و فرزندانش. يك نماينده معمولا آخر هفته‌ها به حوزه انتخابيه خود مي‌رود و مجلس هزينه اين رفت و آمدها را تامين مي‌كند.

*بابت مسكن چه مبلغي به نمايندگان مجلس تعلق مي‌گيرد؟

مجلس بابت مسكن و رفت و آمد نيز كمك هزينه‌هايي دارد. به هر حال وقتي يك نماينده از شهرستان به تهران مي‌آيد بايد خانه داشته باشد. اجاره يك خانه در شأن نماينده!! نيز حداقل ٥ يا ٦ ميليون است.

*مجلس بابت اجازه منزل چه مبلغي به نمايندگان مي‌پردازد؟

٦ ميليون تومان. البته نمايندگان مي‌توانند به صورت رهن مبلغ ٢٠٠ ميليون از مجلس بگيرند و در پايان دوره نمايندگي آن را برگردانند. اگر هم مايل باشند مي‌توانند به صورت ماهانه براي اجاره مبلغ را دريافت كنند.
برچسب ها: گستاخ
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل