کد خبر: ۶۴۰۹۶
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۱

آرمان پرس l فرهیختگان نوشته است:‌ پنجشنبه هفته گذشته حوالی ظهر، عده‌ای از مردم مشهد و شهرهای حاشیه آن به دلیل آنچه وضعیت بد اقتصادی کشور عنوان می‌شد، تجمعی محدود برپا کردند. موضوع تجمع، ابتدا گلایه مالباختگان موسسات اعتباری غیرمجاز اعلام شد، پلاکاردهایی نیز با محوریت سوءمدیریت بانک مرکزی میان تجمع‌کنندگان مشاهده می‌شد، اما بلافاصله و پس از چند ساعت اعتراض‌ها به سمت گرانی و بیکاری سوق پیدا کرد، معترضان شعارها را تغییر دادند و از شعارهای ضدساختمان میرداماد، به سمت اعتراض به گرانی و بی‌عدالتی بردند. در این میان نیز صدای معترضان به‌شدت مورد استقبال رسانه‌های گروهی قرار گرفت. عکس‌ها و فیلم‌های تجمع‌کنندگان سوژه اصلی‌ شد و در برخی کانال‌های تلگرامی ضدانقلاب بازنشر شد. از عصر جمعه حال و هوای تجمع‌های در برخی نقاط کشور سیاسی شد؛ اما شنبه ماجرا جور دیگری رقم خورد. اغلب اعتراض‌ها دیگر مانند گذشته معیشتی نبود. شعارها از گرانی و بیکاری به سمت ساختار سیاسی و قدرت تغییر کرد و معترضان به‌جای مطالبات اقتصادی با طرح شعارهای ساختارشکنانه و تند کار را به جایی رساندند که آشوب خیابانی و حمله به اماکن عمومی جای طرح مطالبات اقتصادی را گرفت.

 شاخص بورس سقوط کرد، دلار گران‌تر از قبل شد!

کارشناسان می‌گویند اردوکشی‌های خیابانی هرچند کوتاه و اندک تاثیر قابل‌توجهی بر اقتصاد خواهد گذاشت. به‌عنوان نمونه در جریان دادوستدهای شنبه و یکشنبه، بورس تهران افت چشمگیری را شاهد بوده است.

روز شنبه مصادف با نهم دی‌ماه ۹۶، بورس تهران در سومین روز تجمع‌های غیرقانونی در حالی که پیش‌بینی می‌شد روند صعودی خود را طی کند، اما حدود ۷۰۰ واحد ریخت. دیروز نیز بازار سرمایه در پی نگرانی سهامداران حدود ۱۷۰۰ واحد دیگر کاهش ارزش پیدا کرد. کارشناسان معتقدند افت حدود ۲۴۰۰ واحدی بورس تهران تنها در مدت دو روز کاری، خطرناک بوده و در صورت ادامه‌دار بودن این روند، سهامداران تالار شیشه‌ای را نگران‌تر از قبل خواهد کرد.

محمد رحیمی، کارشناس بازار سرمایه دراین‌باره به «فرهیختگان» گفت: «مهم‌ترین دلیل کاهش ارزش بازار سرمایه در دو روز اخیر، ناشی از اردوکشی‌های خیابانی است که مردم و سهامداران را نگران کرده است.»

وی ادامه داد: «در صورت ادامه‌دار بودن اردوکشی‌های خیابانی وضعیت بورس بدتر شده و سهامداران بیشتری از بازار خارج خواهند شد.»

طی روزهای اخیر بازار ارز نیز از ترس ناآرامی‌های خیابانی، به ۴۳۰۰ تومان نزدیک شد و با قیمت ۴۲۷۰ تومان به فروش رسید.

روز شنبه شاید آغاز تکانه‌های بازار ارز تلقی شود؛ چراکه از عصر شنبه تاکنون دلار با شیب تندی در حال افزایش است و از نرخ حدودی ۴۲۲۰ تومان تا دیروز عصر به نرخ ۴۲۷۵ تومان رسیده است.

سیر صعودی قیمت دلار با شیب تند در حالی ادامه دارد که بانک مرکزی دیروز ظهر دلار را با قیمت ۴۱۹۹ تومان به صرافی‌های منتخب توزیع کرده بود.

صراف‌های خیابان فردوسی روز گذشته درباره دلایل گرانی دلار ادعا کردند گرانی دلار با اعتراضات خیابانی ارتباط دارد و در صورت ادامه‌دار بودن روند اردوکشی‌های خیابانی، قیمت در روزهای آینده به مرز ۴۴۰۰ تومان نیز خواهد رسید.

مهدی حنطه، اقتصاددان و عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی نیز دراین‌باره به «فرهیختگان» گفت: «طبیعی است نااطمینانی در جامعه قیمت ارزهای خارجی را افزایش می‌دهد. این نااطمینانی بارها در اقتصاد ایران تجربه شده است. نمونه‌اش در سال ۸۸ و حواشی انتخابات آن دوره بود. نمونه دیگر در زمان تشدید تحریم‌های خارجی بود. اکنون نیز اگر روند تجمعات ادامه‌دار باشد، به گرانی دلار دامن خواهد زد.»

 شباهت‌های فتنه ۸۸ و ۴۸ ساعت گذشته

کارشناسان می‌گویند اتفاقات ۴۸ ساعت گذشته در تهران و برخی از شهرهای ایران، شباهت‌های بسیار زیادی به حواشی انتخابات سال ۸۸ دارد. بدون‌شک امنیت، آرامش و ثبات روانی در سطح جامعه یکی از مهم‌ترین عوامل ثبات اقتصادی در کشور محسوب می‌شود، اما این شاخص مهم در روزهای اخیر مانند سال ۸۸ به ورطه بی‌ثباتی کشیده شده و ممکن است در صورت ادامه‌دار بودن آن، برخی دستاوردهای اقتصادی دولت حاکم را در ماه‌های آینده تحت‌تاثیر خود قرار دهد.

 اردوکشی خیابانی «شاخص جهانی اقتصاد ایران» را تنزل می‌دهد

دکتر محمدرضا جهان‌بیگلری، اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی دراین‌باره به «نود اقتصادی» می‌گوید: «بدون‌شک اعتراضات و اردوکشی‌های خیابانی «شاخص جهانی اقتصاد ایران» را تنزل می‌دهد. مطالبات مردمی در حوزه اقتصاد باید از طریق مسیرهای قانونی و برخی نهادها و حتی نمایندگان مردم در مجلس پیگیری شود. با این اردوکشی‌های اعتراضی در خیابان‌ها مردم به حق‌شان نخواهند رسید.» وی اضافه می‌کند ادامه‌دار بودن اعتراضات خیابانی اوضاع جذب سرمایه‌گذاری خارجی را نامطلوب کرده و باعث خواهد شد کشورهای منطقه از این فرصت و به‌اصطلاح به‌نفع خود بهره‌برداری کنند.

 تامل طرف‌های خارجی برای معامله با ایران!

دکتر آلبرت بغزیان، اقتصاددان و استاد اقتصاد دانشگاه تهران نیز دراین‌باره به «فرهیختگان» می‌گوید: «با اردوکشی‌های خیابانی ریسک سرمایه‌گذاری در ایران به‌شدت افزایش خواهد یافت.» وی می‌گوید بعد از برجام بیش از ۴۰۰ هیات تجاری خارجی به ایران آمدند، اغلب آنها قرارداد و تفاهمنامه‌ای با طرف‌های ایرانی بسته‌اند و حالا منتظرند ببینند داستان چه می‌شود. اگر بی‌ثباتی اقتصادی رخ دهد، مطمئنا کشورهایی را که به ایران آمده‌اند در تامل فرو خواهد برد. یادمان باشد، سرمایه جایی نمی‌رود که ریسک داشته باشد.»

 اردوکشی خیابانی در ترکیه و بد شدن وضع اقتصادی!

سال ۲۰۱۶ وقتی ترکیه با اردوکشی‌های خیابانی مواجه شد، مردمش فکر نمی‌کردند کشورشان که در اغلب ایام سال، حتی هتل‌های محلی‌شان پر است، برای جذب توریست و گردشگر به ارزان‌فروشی دست بزنند. طبق آمارهای رسمی درست چند روز بعد از اردوکشی‌های خیابانی مردم ترکی، و آن کودتای نافرجام معروف، گردشگری‌اش که اقتصادش بسیار به آن وابسته است، وضعیت بسیار بدی پیدا کرد. آمارهای رسمی می‌گوید ورود گردشگران خارجی از ۳۶ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ به ۲۵ میلیون نفر در سال گذشته رسید. حتی فضای کسب‌وکار نیز در آن کشور با اختلال مواجه شد و صنعت هتل‌داری در ترکیه که به‌عنوان یک صنعت پیشران محسوب می‌شود در آستانه ورشکستگی قرار گرفت. جالب اینکه اغلب هتل‌داران ترک مجبور شدند قیمت‌های خود را آنقدر کاهش دهند تا بتوانند به فعالیت ادامه دهند!

 سقوط فضای کسب‌وکار در ایران بعد از اتفاقات ناگوار ۸۸

هیچ‌کس فتنه ۸۸ و حواشی تلخ سیاسی آن روزها را از یاد نخواهد برد. فضای کسب‌وکار ایران که در سال‌های ۸۵، ۸۶ و ۸۷ روند مطلوبی را طی می‌کرد، در سال‌های ۸۸، ۷۹، ۹۰ و ۹۱ روند نزولی در پیش گرفت. رتبه ایران در فضای کسب‌وکار که در سال‌های ۸۸-۸۷ عدد ۱۲۹ در میان حدود ۱۸۰ کشور جهان بود، در سال‌های ۹۰، ۹۱ و ۹۲ یعنی سال‌های بعد از فتنه ۸۸ به دلایل سیاسی به ۱۴۴، ۱۴۵ و ۱۵۲ رسید و تولیدکنندگان ایران و جهان در یک مخمصه بزرگ گیر کردند!

عبدالمجید شیخی، اقتصاددان و عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی دراین‌باره به «فرهیختگان» گفت: «در سال‌های ۸۵، ۸۶ و ۸۷ زیرسازی‌های بسیار خوبی برای اقتصاد ایران صورت گرفته بود. نقدینگی لازم برای فراهم‌شدن تولید در کشور موجود و قرار بود روند تولیدی کشور صعودی شود. به یاد دارم رتبه فضای کسب‌وکار ایران در حد قابل‌قبولی بهبود یافته بود اما یک‌دفعه فتنه ۸۸ و حواشی آن، وضعیت بنگاه‌های اقتصادی ایران را به یک بن‌بست بزرگ فرو برد.»

وی اضافه کرد: «روند سرمایه‌گذاری خارجی نیز در سال‌های ۸۶ و ۸۷ صعودی بود و پیش‌بینی می‌شد این روند در سال‌های ۸۸، ۸۹ و ۹۰ نیز ادامه یابد، اما همان‌گونه که در آمارها می‌توان مشاهده کرد روند جذب سرمایه‌گذاری خارجی در سال‌های پس از فتنه و در ابتدای دولت یازدهم نزولی شد که دلیلش بدون‌شک آثار اقتصادی فتنه ۸۸ و اردوکشی‌های خیابانی آن زمان است
برچسب ها: دلار
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل