کد خبر: ۶۴۲۸۱
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۴

آرمان پرس l  «وطن‌امروز» از تبعات اغتشاشات و ناآرامی‌ها گزارش داده است: اغتشاشات و ناآرامی‌های خیابانی اخیر مانع بزرگی برای شنیده شدن صدای انتقادات اقتصادی شد اما دولت باید مطالبات اقتصادی مردم را شنیده و برنامه‌ریزی مناسبی برای بهبود معیشت مردم انجام دهد. به گزارش «وطن‌امروز»، اعتراضات اقتصادی مردم بحق است و هیچ‌کس نمی‌تواند این حق را نادیده بگیرد؛ در این میان دولت هدف اصلی انتقادات و اعتراضات است. شاید خیلی‌ها ندانند اما اعتراضات خیابانی علیه دولت تدبیر و امید از ۳ سال پیش آغاز و این اعتراضات بدون مشکلی انجام شده و کسی مانع این اعتراضات نشده است.

سپرده‌گذاران موسسات مالی در اعتراض به نحوه ساماندهی از سال ۱۳۹۳ دست به تجمعات پراکنده زدند و این اواخر تجمعات آنها پررنگ‌تر شد به همین علت است که نمی‌توان از عملکرد منفی دولت در به وجود آمدن چنین وضعیتی گذشت.  تداوم ۴ ساله رکود، عدم تحقق وعده‌های دولت تدبیر و امید در حوزه اشتغال، زمزمه‌های گرانی ۵۰ درصدی حامل‌های انرژی، طرح افزایش مالیات واحدهای صنفی، گرانی خودروهای داخلی و خارجی، افزایش ضریب جینی و اختلاف طبقاتی از دلایل دیگر تجمعات اقتصادی بود.

این اعتراضات تا قبل از سوءاستفاده اغتشاشگران می‌توانست به گوش مسؤولان دولتی برسد اما ایجاد حاشیه مانع از درست شنیده شدن آنها شد. حالا به نظر می‌رسد موج‌سواری عده‌ای روی تجمعات مردمی تنها سودی که داشته بهانه‌ای برای تحریم‌های جدید آمریکا بوده است. به غیر از افزایش قیمت ارز و سکه در روزهای اخیر و اخباری مبنی بر تاثیر منفی این اغتشاشات روی صنعت گردشگری، اصلی‌ترین آسیبی که بر اقتصاد وارد شده تحریم‌های اقتصادی محتمل پیش‌رو است، بر این اساس طبق گفته‌های اندرو پیک، رئیس میز اتاق ایران در وزارت خارجه آمریکا قطعا تحریم‌های جدید برای ایران در راه است. تجربه سال‌های اخیر نشان داده تعریف آمریکا از تحریم برای ایران، فشار بر معیشت مردم است.

چرا دولت قیمت‌ها را به یکباره آزاد کرد؟

جعفر قادری، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «وطن‌امروز» درباره اتفاقات روزهای اخیر و تبعات آن گفت: جریان‌های موج‌سوار به دنبال بهانه بودند که ما را تحریم کنند؛ مسلما با کسی که دست به قتل یا جنایت در خیابان‌ها می‌زند نمی‌توان مماشات کرد و نظام با آنها برخورد می‌کند و همین دستاویزی برای تحریم‌های جدید می‌شود. وی افزود: به غیر از تحریم‌های اقتصادی جدید، سرمایه‌گذار خارجی هم دیگر رغبت نمی‌کند به ایران بیاید حتی شاید سرمایه‌گذار داخلی هم ترجیح دهد پول خود را در خارج از کشور سرمایه‌گذاری کند. نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس نهم گفت: کار به جایی رسیده است که رژیم‌های دیکتاتوری مانند عربستان که بویی از انسانیت نبرده‌اند هم امروز طلبکار شده‌اند.

این کارشناس اقتصادی افزود: اگر قرار بود افزایش قیمتی هم باشد دولت باید افزایش قیمت را تدریجی انجام می‌داد نه اینکه به یکباره چنین فشاری را روی مردم وارد کند. حالا مسلما این افزایش قیمت حتی در حد کمتر هم ممکن نیست، نتیجه این موضوع هم می‌شود افزایش بدهی‌های دولت، زیرا دولت مجبور است مابه‌التفاوت قیمت بنزین را خودش بدهد. وی افزود: اتفاقات چند سال اخیر دست به دست هم داد تا مردم عصبانی شوند. از یک‌سو شرایط عجیب موسسات مالی و از سوی دیگر اخباری مبنی بر افزایش قیمت حامل‌های انرژی یا طرح موضوع حذف ۵ دهک از یارانه نقدی، کاهش بودجه عمرانی و نگرانی از افزایش نرخ ارز، همه و همه دست به هم داد که شرایط اینگونه شود. قادری ضمن انتقاد از عدم پاسخگویی مسؤولان نسبت به مشکلات مردم، گفت: دولت نباید می‌گذاشت کار به اینجا برسد، مسؤولان قوه مجریه و دستگاه قضا آنطور که باید و شاید پاسخگو مردم نبودند، اینکه رئیس‌جمهور در یک برنامه تلویزیونی با سوالات مشخص بیاید با مردم صحبت کند و اوضاع را گل‌وبلبل توصیف کند درست نیست.

وی افزود: ۴ سال است رسانه در اختیار رئیس‌جمهور است، کارشناسان را می‌آورند تا آنچه می‌خواهند تحلیل کنند؛ اینگونه ره به جایی نخواهیم برد. این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: در کنار این همه شبکه تبلیغاتی در اختیار دولت یک شبکه هم در اختیار منتقدان بگذارند، اگر مطالب غیرواقعی هم این شبکه بیان کرد بشدت با آن برخورد کنند، اشکالی ندارد که طیف مخالف دولت هم یک شبکه داشته باشد. اگر این اتفاق بیفتد دیگر کسی سمت آشوب و انتشار تصاویر آن در تلگرام نمی‌رود. قادری با بر شمردن لزوم وجود دولت سایه، گفت: طیفی که مسؤولیت ندارد باید نیروهای خود را تربیت کند تا اگر در پایان دولت به مسؤولیت رسید نیروهای تربیت یافته زمام امور را در اختیار بگیرند. وی با انتقاد از نظام انتخاباتی ایران که صفر و یکی شده است،  اظهار داشت: در انتخابات یک مشکل اساسی داریم که نمایندگان چه در مجلس و چه در شوراها لیستی رای می‌آورند، برای مثال دوره قبل از تهران تنها اصولگرایان در مجلس حاضر شدند و این دوره هم اصلاح‌طلبان، این باعث می‌شود مشکلات به کلی بیان نمی‌شود که بخواهیم راه‌حلی هم برای آن پیدا کنیم.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با لفظ‌بازی و دروغ گفتن نمی‌شود کاری را پیش برد، اینکه آقایی در دولت در برابر این سوال که آیا افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده داریم یا نه؟ می‌گوید: افزایش قیمت نداریم بلکه می‌خواهیم تعدیل قیمت کنیم! این آقا مردم را چه فرض کرده است؟

این استاد دانشگاه ادامه داد: سال‌ها به عنوان نماینده مردم در مجلس فریاد زدیم افزایش یکباره قیمت‌ها به مردم آسیب می‌رساند اما کسی گوش نداد. قادری با انتقاد از اجرای طرح تحول سلامت، گفت: چند سال پیش بارها گفتیم این طرح سرانجامی مانند مسکن مهر دارد، آخر هم همین شد اما در آن زمان گوش شنوایی نبود. مسلم است با سیاست‌های غلط، دولت با کمبود منابع مواجه می‌شود. کمبود منابع موجب می‌شود دولت برای ۳۲ درصد از سهم درآمدهای نفتی که مکلف است در سال آینده به صندوق توسعه واریز کند از همین الان نقشه کشیده که ۱۲ درصد آن را برداشت کند. قادری در پایان در پاسخ به این سوال که آیا دولت از تصمیم افزایش قیمت خود پشیمان می‌شود یا نه، گفت: در حال حاضر توپ در زمین مجلس است و مجلس نمی‌گذارد قیمت‌هایی که ۴ سال به شکل سیاسی توسط دولت سرکوب شد به یکباره بالا برود.

برچسب ها: اقتصادی
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل