کد خبر: ۶۴۴۵۹
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸
باید از سال 88 جنگ مسلحانه شروع می شد
*معترضان ایرانی بعد از مسلح شدن و آموزش دیدن برای نحوه استفاده از تسلیحاتی که در اختیارشان قرار می‌گیرد باید به گروه‌های مختلف تقسیم شوند؛ برخی از آنها در جنگ شهری مشغول به کار شوند، برخی دیگر در کمین‌های کنار جاده‌ای و دیگر خطوط مواصلاتی کشور مشارکت کنند و درنهایت گروهی دیگر مقامات حکومتی و پرسنل امنیتی حکومت ایران را ترور کنند؛ روشی که به گفته وی در آن «شکارچیان خود به شکار تبدیل خواهند شد.» ....
آرمان پرس l  «معترضان ایرانی را مسلح کنید» تیتر یادداشتی از «هیلل فریش» پژوهشگر ارشد مرکز استراتژیک «بیگ‌سادات» در تل‌آویو است که در آن از لزوم حمایت نظامی و مسلح کردن معترضان در ایران توسط آمریکا و متحدانش سخن می‌گوید.

ارائه تسلیحات، آموزش و نحوه استفاده از سلاح، ایجاد شبکه‌های گسترده ارتباطی با کمک ‌گرفتن از اپوزیسیون خارج‌نشین، انجام عملیات چریکی در میان قومیت‌ها و به هم زدن تمرکز نیروهای ایرانی، تشکیل گروه‌های ترور مقامات حکومتی و امنیتی ایران و تشدید تحریم‌ها، حلقه‌های به‌هم‌پیوسته زنجیری هستند که این تئوریسین حامی تروریسم دولتی در راستای حمایت از اعتراضات در ایران به آنها می‌پردازد.

کار شبانه‌روزی برای تسلیح معارضان در حالی‌ که چند روزی از اعتراضات و آشوب‌های خیابانی در برخی شهرهای ایران می‌گذرد و این آشوب‌ها با حضور مثال‌زدنی مردم ایران در صحنه و اعلام برائت آنها از آشوبگری و آشوب‌طلبان در نطفه خاموش شد، برخی کارشناسان و تحلیلگران خارجی در پی نقد و بررسی عملکرد آمریکا در این جریانات برآمدند.

نویسنده در این یادداشت با اشاره به اینکه پشتیبانی لفظی از معترضان ایرانی در راه رسیدن به آنچه وی از آن به‌عنوان «آزادی» یاد می‌کند کافی نیست، از ایالات متحده و متحدانش از جمله اسرائیل می‌خواهد که تلاش خود را برای بالاتر بردن آمادگی‌شان در حمایت از اعتراضات و آشوب‌های داخلی در ایران افزایش دهند.

وی می‌نویسد: «ایالات متحده و متحدانش از جمله اسرائیل باید شبانه‌روز کار کنند تا در موقعیت مناسب‌تر، معترضان در ایران را مسلح کنند و حتی نحوه استفاده از این تسلیحات را به آنها آموزش دهند.» 

در حالی که برخی کارشناسان حمایت روشن و واضح از معترضان ایرانی توسط ترامپ و «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل را مفید ارزیابی می‌کردند برخی دیگر از لزوم حمایت همه‌جانبه رسانه‌ای آمریکا از معترضان ایرانی و در اختیار قراردادن اطلاعات مورد نیاز آنها سخن گفتند. اما کارشناس اسرائیلی مرکز استراتژیک «بیگ سادات» این موارد را لازم دانسته، ولی کافی نمی‌داند. وی با خودخواهانه خواندن این موضوع که آمریکا معترضان ایرانی را بدون برنامه‌ریزی و نگرانی در رابطه با نحوه دفاع از خود آنها در برابر حکومت ایران تشویق به اعتراض کند بر لزوم مسلح کردن معترضان در ایران تاکید می‌کند.

«هیلل» که ‌به‌واسطه نوشتن مقالاتی از این دست برای این اتاق فکر صهیونیستی معروف شده است این‌بار از لزوم ایجاد شبکه‌های گسترده برای شناسایی و ارسال موثر سلاح‌ برای معترضان سخن گفت.

وی در بخشی از یادداشت اخیر خود می‌نویسد: «ایجاد شبکه‌های گسترده باید متناسب با نیازهای گروه بزرگی از افراد باشد که در محیط‌های مختلف طراحی شده باشند.»

شکارچیان را به شکار تبدیل کنید «هیلل» که پیشتر در مقاله‌ای با عنوان «حمایت از تروریسم ضامن منافع استراتژیک اسرائیل»،  از اتخاذ رویکرد ترور توسط اسرائیل برای پیشبرد اهدافش حمایت کرده بود در نسخه‌ای که در راستای حمایت از معترضان ایرانی پیچیده نیز استفاده از ترور را از قلم نینداخته است.

به گفته وی معترضان ایرانی بعد از مسلح شدن و آموزش دیدن برای نحوه استفاده از تسلیحاتی که در اختیارشان قرار می‌گیرد باید به گروه‌های مختلف تقسیم شوند؛ برخی از آنها در جنگ شهری مشغول به کار شوند، برخی دیگر در کمین‌های کنار جاده‌ای و دیگر خطوط مواصلاتی کشور مشارکت کنند و درنهایت گروهی دیگر مقامات حکومتی و پرسنل امنیتی حکومت ایران را ترور کنند؛ روشی که به گفته وی در آن «شکارچیان خود به شکار تبدیل خواهند شد.»

عملیات چریکی در مناطق اقلیت‌نشین در نقشه راهی که «فریش» برای حمایت از معترضان ایرانی ترسیم کرده مناطق اقلیت‌نشین ایران از اهمیت بالایی برخوردار هستند؛ مناطقی که اقلیت‌ها اعم از کردها یا اعراب در آن ساکن هستند.

به گفته وی در این مناطق باید عملیات چریکی انجام شود تا به این ترتیب مناطق حاشیه‌ای کشور ناامن شده و با استفاده از حربه سرگرم ‌کردن، از فشاری که روی مبارزان شهری وجود دارد کاسته شود و هدف اصلی و استراتژیک یعنی حفظ مبارزه در تهران برآورده شود.

استفاده از اپوزیسیون خارج‌نشین برای رساندن اطلاعات به معترضان وظیفه دشوار و خطیر رساندن اطلاعات درست به معترضان که «فریش» آنها را جنگجویان آزادی‌خواه می‌خواند باید توسط اپوزیسیون انجام شود تا اطلاعات مورد نیاز را به معترضان مسلح برسانند. برقراری تحریم‌های شدید روی بنادر و مناطق پروازی ایران حلقه پایانی زنجیر نقشه مورد نظر این استاد مطالعات سیاسی و خاورمیانه است که به‌زعم وی چنین تحریم‌هایی بی‌تردید فشارهای شدیدی بر مردم ایران نخواهد گذاشت، اما سیستم حمل‌ونقل و ارتباطی داخل کشور را به هم می‌زند. به گفته «فریش» طرح و برنامه‌ریزی برای ایجاد یک شبکه ابتکاری برای ارائه اسلحه و اطلاعات که باید از سال 2009 شروع می‌شد اکنون باید آغاز شود.

خطراتی که آمریکا و متحدانش را تهدید می‌کند از نظر نویسنده ساکن تل‌آویو این یادداشت، دو مساله مهم می‌تواند آمریکا و متحدانش را در معرض خطر جدی قرار دهد؛ تردیدهای احساسی غلط و ترس از شکست.

در عملیات تردید نکنید اوج تنفر این تئوریسین صهیونیستی از جمهوری اسلامی ایران در پایان این یادداشت مشخص می‌شود یعنی جایی که وی با برشمردن برخی اتهامات می‌نویسد: «در این عملیات نباید به هیچ‌وجه تردید به خود راه دهیم، چراکه در نیم قرن گذشته کمتر جوامعی در جهان وجود دارد که از آسیب حکومت ایران در امان مانده باشد.»

وی بار دیگر با وارد کردن اتهاماتی چون دخالت ایران در حادثه 11سپتامبر و بمب‌گذاری مرکز یهودیان آرژانتین و ایجاد حزب‌ا... لبنان و حمایت آن توسط ایران، تغییر رژیم یا کاستن از قدرت ایران را به نفع منطقه و جهان دانسته است. چشم‌اندازی که وی برای ایران آینده متصور شده تبدیل شدن به یک کپی دیگر از کره شمالی است با این تفاوت که ایران منابع بیشتری دارد و به آمریکا و اروپا نزدیک‌تر است.

اما جمله پایانی این تئوریسین صهیونیستی میزان اهمیت جان مردم ایران را به تصویر می‌کشد. «فریش» می‌نویسد: «این نقشه ممکن است درنهایت ناکام بماند و پیامدهای خونینی برای مردم معترض ایران داشته باشد اما موقتی خواهد بود.»


*این مقاله در 4 ژانویه 2018 در «جروزالم ‌پست» منتشر شد و روزنامه فرهیختگان ترجمه کرد.
برچسب ها: آمریکا ، اسرائیل
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل