کد خبر: ۶۴۴۶۸
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹
آرمان پرس l  رسانه‌های اصلاح‌طلب به‌رغم تأکید چند باره مسئولین ارشد کشور بر عدم مذاکره با اروپایی‌ها، بر جا انداختن درستی انجام این مذاکرات اصرار دارند. روزنامه بهار در گزارشی با عنوان «همه‌جانبه‌گرایی» می‌آورد:

«همراهی اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران تا به این جا تنها در موضوع برجام بوده است. اختلافات و تنش‌‌‌ها در حوزه‌های دیگر این هماهنگی و همراهی بین این دو طرف برجام را تهدید می‌کند. پرونده‌های بازی همچون مسائل منطقه‌ای، حقوق بشر و...  از جمله موضوعاتی است که می‌تواند این همگرایی را دچار اختلال کند...  باید روابط اقتصادی، فرهنگی، نظامی، امنیتی و سیاسی میان ایران و اروپا سیر صعودی داشته باشد و به کشور‌‌هایی همچون روسیه به عنوان شریکی کاملاً قابل اعتماد‌  نگریسته نشود.»
 
در نقد این مطلب روزنامه بهار باید بگوییم روسیه و اروپا در تعامل با ایران قابل مقایسه نیست؛ چه آنکه اروپایی‌‌ها اساساً بر موضوعاتی برای مذاکره پافشاری می‌کنند که برای ایران با هیچ کشوری قابل مذاکره نیستند، چه اروپا، چه روسیه، چه امریکا و چه هر کشور دیگری. مسائلی همچون سیستم دفاع موشکی ایران و یا احکام دینی که به بهانه مسائل حقوق بشری با آن مخالفت می‌کنند، موضوعاتی هستند که برای ایران قابل مذاکره نیستند، با هر کشور دیگری!

از سویی تجربه تاریخی می‌گوید که اروپایی‌‌ها چندان هم قابل اعتماد نیستند.
 
در دولت اصلاحات امریکایی‌‌ها همین نقش بد الان را داشتند و اروپایی‌‌ها نقش خوب ماجرا را ایفا کردند. روندی که به توافق سعدآباد انجامید. روحانی در مرداد ماه ۱۳۸۴، در روزهای پایانی مأموریت خود در سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی در بخشی از نامه تاریخی‌اش خطاب به محمد البرادعی دبیرکل وقت سازمان انرژی اتمی نوشت: «متأسفانه، در مقابل اگر نگوییم هیچ، ایران مابه‌ازای بسیار اندکی دریافت کرد و بار‌‌ها اقدامات اعتمادساز خود را افزایش داد و تنها در عوض آن، با قول‌های انجام نشده و درخواست‌های بیشتر روبه‌رو شد.»‌
 
منبع: روزنامه جوان
برچسب ها: اتحادیه اروپا
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل