کد خبر: ۶۴۴۷۶
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
وزیر خارجه قطر در گفت‌وگویی تلویزیونی اعلام کرد امارات 2 ماه قبل از آغاز بحران به وجود آمده از دوحه خواسته همسر یکی از معارضان اماراتی را تحویل این کشور دهد اما امیر قطر با این درخواست مخالفت کرده است.

آرمان پرس l  «محمد بن عبد الرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر با حضور در برنامه «الحقیقه» تلویزیون این کشور به ارائه توضیحاتی درباره اختلافات این کشور با برخی کشورهای دیگر حاشیه خلیج فارس و مسایل دیگر پرداخت.

وزیر خارجه قطر در این برنامه از راز یکی از دلایل به وجود آمدن اختلافات اساسی میان دوحه و ابوظبی گفت: اختلاف میان ما (دوحه و ابوظبی) 2 ماه قبل از آغاز بحران خلیج (فارس/در پنج ژوئن) آغاز شد؛ امارات از ما خواست همسر یکی از معارضان این کشور که به قطر و نزد اقوام خود آمده بود ، تحویلش دهیم، شوهر این زن امارات را ترک کرده و به انگلیس رفته بود.

وی افزود: تمیم بن حمد امیر قطر به امارات اعلام کرد نمی‌تواند این درخواست آنها را اجابت کند زیرا این زن تحت تعقیب نیست، به صورت قانونی در قطر است  تحویل وی بر خلاف قانون اساسی قطر است. اما امارات توقف تمام حملات رسانه‌ای علیه دوحه را منوط به تحویل این زن کرد و ما را تهدید کرد در صورت عدم تحویل وی تمام توافق‌های امنیتی با ما را لغو می‌کند. به عربستان رفتیم و از آنها خواستیم در این قضیه به صورت بیطرف میانجیگری کند اما «محمد بن نایف» ولی‌عهد سابق تأکید کرد در این  مسأله دخالتی نمی‌کند.

بن عبدالرحمن سپس گفت 2 کشور (بدون اینکه نامی از آنها ببرد) از کشورهای محاصره‌کننده قطر  در هک خبرگزاری این کشور دست داشته‌اند و تدابیر قانونی علیه این 2 کشور اتخاذ خواهد شد.

روابط با ایران

وزیر خارجه قطر درباره روابط این کشور با ایران گفت: طبیعت جغرافیایی قطر و کشورهای خلیج (فارس) به نحوی است که به وسیله مرزهای مشترکی با ایران در ارتباط هستند و این جغرافیا تغییر نمی‌کند و باید به این جغرافیا و مرزها احترام گذاشت. ما اختلافات زیادی با ایران در پرونده‌های منطقه‌ای مانند سوریه، یمن و عراق داریم.

بن عبدالرحمن افزود: در مسایلی اختلافی با ایران با دیگر کشورهای عضو شورای همکاری اشتراک داریم اما در نهایت به این همجواری با ایران احترام می‌گذاریم و معتقدیم اختلافات با گفت‌وگو حل می‌شود. پس از محاصره قطر تنها خروجی که برای ما باز شد از سمت ایران بود و ما را متهم به روابط ویژه با ایران کردند. ایران امروز با ما مانند کشور همسایه‌ای که مورد محاصره قرار گرفته تعامل می‌کند؛ محاصره‌ای که اصول بین‌الملل و تهران آن را مردود می‌دانند.

عربستان، مصر، امارات و بحرین از اواسط خرداد 96 با ادعای حمایت قطر از تروریسم و ارتباط با ایران، روابط خود را با این کشور قطع کرده‌اند؛ موضوعی که دوحه همواره آن را تکذیب کرده است.

منبع: فارس
برچسب ها: ابوظبی ، آل ثانی
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل