کد خبر: ۶۴۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۸
قبه الصخره در داخل مرزها و دیوارهای مسجد الاقصی شریف واقع است

آرمان پرس l   قبه الصخره در داخل مرزها و دیوارهای مسجد الاقصی شریف واقع است که مساحت آن به ۱۴۴ دونم (هر دونم هزار مترمربع است) می‌رسد و در بخش قدیمی شهر قدس واقع است.

به گزارش «انتخاب»؛ قبه الصخره که یکی از مهم ترین آثار اسلامی به شمار می رود به شکل هشت ضلعی است که دارای چهار درب است و بر روی ستون‌های استوانه‌ای بنا نهاده شده و صخره مقدس در داخل آن به شکل دایره‌ای است و از آنجا که گفته می‌شود که معراج حضرت محمد‌(ص) رسول گرامی اسلام به آسمان از آن جا صورت گرفته است، از اهمیت دینی بسیار برخوردار است.

 ارتفاع قبه الصخره حدود یک متر و نیم از سطح زمین این بنا است و بر بالای آن، گنبدی به شکل دایره وجود دارد که طول قطر آن به بیست متر می‌رسد و این گنبد با طلای خالص پوشیده شده است که ارتفاع آن به ۳۵ متر می‌رسد و در بالای این گنبد، هلالی وجود دارد که ارتفاع آن به ۵ متر می‌رسد.

 قبه الصخره یکی از بخش‌های مسجد الاقصی است که در جنوب شرقی بخش قدیمی قدس واقع است.

 دیگر بخش های آن شامل مسجد القبلی، نمازخانه المروانی، نمازخانه قدیمی الاقصی، مسجد قبه الصخره، مسجد البراق، مسجد المغاربه، مسجد النساء، روبروی مسجد و بالکن آن است.

 مسجد قبه الصخره بر بالای آن که حضرت محمد(ص) از آن جا به آسمان معراج کرد، ساخته شد.

 این مسجد توسط "عبدالملک بن مروان" (لعنت الله علیه) خلیفه اموی ساخته شد و العظیم رجاء بن حیوه بر ساخت این مسجد نظارت کرد.

 تلاش‌های خبیثی صورت می گیرد تا مسلمانان را متقاعد کنند که مسجدالاقصی فقط قبه الصخره است و این مساله ای اشتباه است که باید متوجه آن بود و به دیگران درباره آن هشدار داد، زیرا هرآنچه که در داخل دیوار واقع است، وابسته به مسجدالاقصی است و این مسجد شریف نامش در قرآن کریم و دراین آیه شریفه ذکر شده است. (سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَىٰ بِعَبْدِهِ لَیْلًا مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِی بَارَکْنَا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا ۚ إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْبَصِیرُ)[الأسراء:۱]برچسب ها: قبه الصخره
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
حمله تروریستی اهواز
حمله تروریستی اهواز همزمان با برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ یک تیم تروریستی به مردم و حاضران در مراسم رژه حمله مسلحانه کرد. پس از آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح دو نفر از پارک شهید سبحانی که پشت استیج رژه قرار دارد با به رگبار بستن مردم قصد حمله به جایگاه رژه را داشتند که نیروهای مسلح مستقر در محل رژه با دعوت مردم به پناه گرفتن با افراد مسلح درگیر شدند.
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، یگان‌های شناوری سطحی، زیر سطحی، یگان‌های هوایی و دریایی نیروهای دریایی ارتش و سپاه به سرفرماندهی شناور شهید محمد ناظری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در آب‎های نیلگون خلیج فارس از مقابل جایگاه رژه رفتند.
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح مراسم رژه بزرگ ۳۱ شهریور نیروهای مسلح همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در جوار حرم امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
اخبار بین الملل