کد خبر: ۶۴۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۸
قبه الصخره در داخل مرزها و دیوارهای مسجد الاقصی شریف واقع است

آرمان پرس l   قبه الصخره در داخل مرزها و دیوارهای مسجد الاقصی شریف واقع است که مساحت آن به ۱۴۴ دونم (هر دونم هزار مترمربع است) می‌رسد و در بخش قدیمی شهر قدس واقع است.

به گزارش «انتخاب»؛ قبه الصخره که یکی از مهم ترین آثار اسلامی به شمار می رود به شکل هشت ضلعی است که دارای چهار درب است و بر روی ستون‌های استوانه‌ای بنا نهاده شده و صخره مقدس در داخل آن به شکل دایره‌ای است و از آنجا که گفته می‌شود که معراج حضرت محمد‌(ص) رسول گرامی اسلام به آسمان از آن جا صورت گرفته است، از اهمیت دینی بسیار برخوردار است.

 ارتفاع قبه الصخره حدود یک متر و نیم از سطح زمین این بنا است و بر بالای آن، گنبدی به شکل دایره وجود دارد که طول قطر آن به بیست متر می‌رسد و این گنبد با طلای خالص پوشیده شده است که ارتفاع آن به ۳۵ متر می‌رسد و در بالای این گنبد، هلالی وجود دارد که ارتفاع آن به ۵ متر می‌رسد.

 قبه الصخره یکی از بخش‌های مسجد الاقصی است که در جنوب شرقی بخش قدیمی قدس واقع است.

 دیگر بخش های آن شامل مسجد القبلی، نمازخانه المروانی، نمازخانه قدیمی الاقصی، مسجد قبه الصخره، مسجد البراق، مسجد المغاربه، مسجد النساء، روبروی مسجد و بالکن آن است.

 مسجد قبه الصخره بر بالای آن که حضرت محمد(ص) از آن جا به آسمان معراج کرد، ساخته شد.

 این مسجد توسط "عبدالملک بن مروان" (لعنت الله علیه) خلیفه اموی ساخته شد و العظیم رجاء بن حیوه بر ساخت این مسجد نظارت کرد.

 تلاش‌های خبیثی صورت می گیرد تا مسلمانان را متقاعد کنند که مسجدالاقصی فقط قبه الصخره است و این مساله ای اشتباه است که باید متوجه آن بود و به دیگران درباره آن هشدار داد، زیرا هرآنچه که در داخل دیوار واقع است، وابسته به مسجدالاقصی است و این مسجد شریف نامش در قرآن کریم و دراین آیه شریفه ذکر شده است. (سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَىٰ بِعَبْدِهِ لَیْلًا مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِی بَارَکْنَا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا ۚ إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْبَصِیرُ)[الأسراء:۱]برچسب ها: قبه الصخره
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل